Strona główna

Jurajski Serwis Turystyczny - Jura, noclegi, agroturystyka

wyszukiwanie zaawansowane
sobota, 6 marca 2021 r.
imieniny obchodzą: Marcin, Róża
oferty ze zdjęciem

Cmentarz żydowski w Janowie

Strona główna » Atrakcje » Cmentarz żydowski w Janowie

data dodania: 2009-08-06 10:51:01

gmina: Janów
powiększ

Trudno dokładnie określić datę początku osadnictwa żydowskiego na terenie leżącego nieopodal Częstochowy Janowa. Ze spisu ludności żydowskiej przeprowadzonego w roku 1765 wynika, iż w Janowie żyła blisko połowa liczącej sobie 623 żydowskiej społeczności zamieszkującej okolice Częstochowy. Istnienie tam gminy żydowskiej zostało potwierdzone blisko 30 lat później w czasie przeprowadzonego w 1791 powszechnego spisu ludności. Stwierdzono wówczas, iż ponad połowę z 446 mieszkańców Janowa stanowią Żydzi. Przewaga ludności pochodzenia żydowskiego utrzymała się w Janowie do wybuchu II Wojny Światowej. Holokaust przyniósł ostateczny kres żydowskiej wspólnocie w Janowie. Dziś jednym z nielicznych śladów jej obecności na tym terenie jest kirkut czyli żydowski cmentarz w Janowie. 

Nekropolia ta powstała pod koniec XVIII wieku. Do momentu powstania kirkutu w Częstochowie tamtejsi Żydzi chowani byli właśnie w Janowie. Dziś jednak niewiele zostało z tego miejsca pochówku. Na niewielkim, zalesionym terenie można zobaczyć zaledwie kilka nagrobków i rozbitych macew. Cmentarz znajduje się przy ulicy Kościuszki tuż przy centrum Janowa. Do Janowa zaś najlepiej trafić kierując się na Złoty Potok. Dystans dzielący te dwa miasteczka jest możliwy do pokonania w dość krótkim czasie nawet piechotą.

źródło: tekst i zdjęcia Adam Bieńkowski


wyświetleń: 5783

autor: agrojura.pl

Atrakcje w gminie Janów

 • Aleja Klonów

  data dodania: 2013-03-08 12:17:05

   Posadzona w XIX w. z inicjatywy generała Wincentego hrabiego Krasińskiego, stanowiła główną drogę dojazdową ze złotopotockiego pałacu, do Częstochowy. Jej niewątpliwy urok i walory krajobrazowe, a także kontekst historyczny, spowodowały, że w ... czytaj dalej »

 • Pomnik ku czci majora Jana Wrzoska w Złotym Potoku

  data dodania: 2009-09-07 11:31:29

  Na szczycie skalnego wzniesienia w Rezerwacie „Parkowe” okoliczni mieszkańcy postawili pomnik ku pamięci jednego z wielu żołnierzy poległych w obronie ojczyzny. Obelisk ten postawiono w miejscu gdzie trzeciego dnia II Wojny Światowej zginął w walce ... czytaj dalej »

 • Ostaniec skalny Diabelskie Mosty w Złotym Potoku

  data dodania: 2009-08-14 10:18:46

  Opisywany ostaniec jest wysoką na 15 metrów skałą porozcinaną głębokimi szczelinami. W górnej partii skały znajduje się duża szczelina o długości ok. 8 metrów zaciśnięta od góry tworząc obiekt na kształt tunelu. Jedna z ... czytaj dalej »

Opis gminy: Janów

Strona główna

Informacje o 48 gminach jurajskich, baza agroturystyk, hoteli, pensjonatów, punktów gastronomicznych, atrakcje, aktualne wydarzenia