Strona główna

Jurajski Serwis Turystyczny - Jura, noclegi, agroturystyka

wyszukiwanie zaawansowane
poniedziałek, 20 września 2021 r.
imieniny obchodzą: Faustyna, Renata
oferty ze zdjęciem

Muzeum Pożarnictwa w Alwerni

Strona główna » Atrakcje » Muzeum Pożarnictwa w Alwerni

data dodania: 2009-08-06 13:22:22

gmina: Alwernia
powiększ

Małopolskie Muzeum Pożarnictwa w Alwerni powstało 4 maja 1953 roku w dniu świętego Floriana patrona strażaków, z inicjatywy kpt. Zbigniewa Konrada Gęsikowskiego. Jest to najstarsze,dostępne do zwiedzania, muzeum pożarnictwa w Polsce. Od chwili założenia zebrano kilkaset eksponatów technicznych, plakaty, afisze i kalendarze.

Wyjątkowo cennymi eksponatami są wozy konne z lat 1910, 1912, 1913, i samochody: Mercedes z 1926, Polski Fiat z 1936 roku, sikawki ręczne i silniki, motopompy, toporki, hełmy i sztandary. Większość tych cennych eksponatów zostało zebranych przez kpt. Gęsikowskiego jako dary od jednostek strażackich z całej Małopolski, a nierzadko z całego kraju i zagranicy. Ważne miejsce na czele muzeum zajmują kolekcje medali, odznaczeń, plakietek oraz fotografie. W muzealnych gablotach można zobaczyć również zbiory filumenistyczne i filatelistyczne. Dostępne są również eksponaty związane z dziejami Alwerni, klasztoru ojców bernardynów oraz okolicznych miejscowości.

źródło: tekst i źródło wikipedia


wyświetleń: 5803

autor: agrojura.pl

Opis gminy: Alwernia

Strona główna

Informacje o 48 gminach jurajskich, baza agroturystyk, hoteli, pensjonatów, punktów gastronomicznych, atrakcje, aktualne wydarzenia