Strona główna

Jurajski Serwis Turystyczny - Jura, noclegi, agroturystyka

wyszukiwanie zaawansowane
sobota, 27 lutego 2021 r.
imieniny obchodzą: Liwia, Leonard
oferty ze zdjęciem

Synagoga w Zawierciu

Strona główna » Atrakcje » Synagoga w Zawierciu

data dodania: 2009-08-06 13:27:42

gmina: Zawiercie
powiększ

Synagoga została zbudowana w 1880 roku. Znajduje się przy ulicy Marszałkowskiej 41. Podczas II wojny światowej hitlerowcy zdewastowali synagogę. Po zakończeniu wojny budynek synagogi kilkakrotnie przebudowywano, poprzez co zatracił swój oryginalny wygląd. Przez długi czas w synagodze mieściły się sklepy, m.in. RTV i AGD. Obecnie stoi opuszczona i niszczeje, jednak Ariel Yahalomi, dawny żydowski mieszkaniec Zawiercia i Gmina Wyznaniowa Żydowska w Katowicach planują odrestaurować budynek i urządzić w nim muzeum. Obecnie trwają procedury związane z przekazaniem obiektu gminie żydowskiej.

Murowany budynek synagogi wzniesiono na planie prostokąta. W zachodniej części znajdował się przedsionek, z którego wchodziło się do obszernej, głównej sali modlitewnej. Obecnie budynek zatracił swój oryginalny wygląd wewnętrzny oraz zewnętrzny, poprzez co stanowi jedynie wartość sentymentalną

źródło: tekst i zdjęcia wikipedia


wyświetleń: 5552

autor: agrojura.pl

Atrakcje w gminie Zawiercie

 • Kościół pw. Miłosierdzia Bożego w Zawierciu,

  data dodania: 2010-06-15 10:49:07

  fot. Michał DobrzańskiObejmuje ona Blanowice oraz część osiedla na Stoku, którego realizacja w latach osiemdziesiątych została przerwana. W samych Blanowicach - należących do parafii w. Mikołaja w Kromołowie w 1948 r. została wybudowana kaplica, do której ... czytaj dalej »

 • Kościół pw. św. Maksymiliana Kolbe w Zawierciu

  data dodania: 2010-06-15 09:25:56

  fot. Michał DobrzańskiParafia powstała w części miasta Zawiercia zwanej Nowym Zawierciem i Borowym Polem. Erygował ją biskup Stefan Bareła 10 marca 1981 r. Teren został wyłączony z całości z parafii św. Piotra i Pawła w Zawierciu. Pierwszym proboszczem i organizatorem życia ... czytaj dalej »

 • Kościół pw. Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski w Zawierciu

  data dodania: 2010-06-14 15:21:26

  Parafię Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski w Zawierciu, erygował 7 maja 1957 r. biskup Zdzisław Goliński wydzielając z parafii św. Piotra i Pawła wschodnią część miasta z osiedlami: Nowy Świat, Argentyna, Markowizna, Warty ... czytaj dalej »

Opis gminy: Zawiercie

Strona główna

Informacje o 48 gminach jurajskich, baza agroturystyk, hoteli, pensjonatów, punktów gastronomicznych, atrakcje, aktualne wydarzenia