Strona główna

Jurajski Serwis Turystyczny - Jura, noclegi, agroturystyka

wyszukiwanie zaawansowane
poniedziałek, 19 kwietnia 2021 r.
imieniny obchodzą: Alfa, Tytus
oferty ze zdjęciem

Jaskinia Grota Niedźwiedzia w Złotym Potoku

Strona główna » Atrakcje » Jaskinia Grota Niedźwiedzia w Złotym Potoku

data dodania: 2009-08-07 09:40:55

gmina: Janów
powiększ

Jaskinie Grotę niedźwiedzia odkrył podczas swojego krótkiego pobytu w Złotym Potoku Zygmunt Krasiński. Nakazał poszerzenie otworu wejściowego. Jaskinia składająca się z podpartej kolumną komory i odchodzącej od niej trzech korytarzy jest wynikiem działania procesów krasowych. Powstała w wyniku rozpuszczenia wapienia przez wodę wnikającą w głąb skały.

We wnętrzu jaskini dokonano wielu ciekawych odkryć. Już sam Krasiński znalazł w niej kieł mamuta. W późniejszym okresie czasu odkryto tu także kości innych gatunków zwierząt kopalnych. Natrafiono tam m. in. Na szczątki nosorożca włochatego i niedźwiedzia jaskiniowego. W połowie XIX odkryto w Grocie Niedźwiedzia odkryto również ślady po obozowiska człowieka pochodzące z paleolitu.

W czasie II wojny światowej w jaskini chronili się przed nalotami mieszkańcy Złotego Potoku. Dziś jaskinia może stanowić schronienie kilku gatunków nietoperzy np. nocka dużego.

Jaskinia Grota Niedźwiedzia znajduje się na terenie rezerwatu krajobrazowego „Parkowe” w Złotym Potoku. Można się na nią natknąć przechodząc przez rezerwat np. czerwonym szlakiem.

źródło: tekst i zdjęcia Adam Bieńkowski


wyświetleń: 8194

autor: agrojura.pl

Atrakcje w gminie Janów

 • Aleja Klonów

  data dodania: 2013-03-08 12:17:05

   Posadzona w XIX w. z inicjatywy generała Wincentego hrabiego Krasińskiego, stanowiła główną drogę dojazdową ze złotopotockiego pałacu, do Częstochowy. Jej niewątpliwy urok i walory krajobrazowe, a także kontekst historyczny, spowodowały, że w ... czytaj dalej »

 • Pomnik ku czci majora Jana Wrzoska w Złotym Potoku

  data dodania: 2009-09-07 11:31:29

  Na szczycie skalnego wzniesienia w Rezerwacie „Parkowe” okoliczni mieszkańcy postawili pomnik ku pamięci jednego z wielu żołnierzy poległych w obronie ojczyzny. Obelisk ten postawiono w miejscu gdzie trzeciego dnia II Wojny Światowej zginął w walce ... czytaj dalej »

 • Ostaniec skalny Diabelskie Mosty w Złotym Potoku

  data dodania: 2009-08-14 10:18:46

  Opisywany ostaniec jest wysoką na 15 metrów skałą porozcinaną głębokimi szczelinami. W górnej partii skały znajduje się duża szczelina o długości ok. 8 metrów zaciśnięta od góry tworząc obiekt na kształt tunelu. Jedna z ... czytaj dalej »

Opis gminy: Janów

Strona główna

Informacje o 48 gminach jurajskich, baza agroturystyk, hoteli, pensjonatów, punktów gastronomicznych, atrakcje, aktualne wydarzenia