Strona główna

Jurajski Serwis Turystyczny - Jura, noclegi, agroturystyka

wyszukiwanie zaawansowane
sobota, 27 lutego 2021 r.
imieniny obchodzą: Liwia, Leonard
oferty ze zdjęciem

Kościół p.w. świętego Jana Chrzciciela w Złotym Potoku

Strona główna » Atrakcje » Kościół p.w. świętego Jana Chrzciciela w Złotym Potoku

data dodania: 2009-08-07 12:38:52

gmina: Janów
powiększ

Pierwszym kościołem, który powstał na terenie Złotego Potoku była drewniana świątynia wzniesiona w I połowie XII wieku. Pod koniec wieku XIII wieku na jego miejscu wzniesiono kościół murowany. Ufundował go w roku 1298 Bartosz Odrowąż ze Sprowy. W roku 1310 powstała na terenie Złotego Potoku parafia.

Pierwsze wzmianki o obecnym kościele p.w. Św. Jana Chrzciciela w Złotym Potoku datuje się na rok 1470. Pod koniec XVI wieku Jan Ślinicki uczynił z kościoła protestancki zbór. Zbór ten administrowany był przez byłego katolickiego kapłana Wincentego Zaprzańca.   Świątynia nie pełniła jednak tej funkcji zbyt długo, gdyż już w roku 1601 zwrócono ją katolikom.

W trakcie swego istnienia kościół był wielokrotnie przebudowywany. W XII wieku dobudowano do niego kaplicę Matki Bożej. Lata 1764-1767 poświęcono na podwyższenie nawy kościoła. W połowie XIX wieku do świątyni dobudowano kaplicę Krasińskich. W roku 1884 córka Zygmunta Krasińskiego Maria ufundowała remont generalny kościoła, który został wówczas powiększony.

We wnętrzu kościała p.w. Św. Jana Chrzciciela można dziś podziwiać ołtarz główny pochodzący z lat 1619-1645, który ufundował hetman wielki koronny Stanisław Koniecpolski. W kaplicy Krasińskich znajduje się natomiast krypta grobowa z II połowy XIX wieku. Spoczywają w niej doczesne szczątki córki Zygmunta Krasińskiego, Elżbietki oraz hr. Karola Raczyńskiego i jego trzech synów.

Przed wejściem do kościoła umieszczono dwie tablice pamiątkowe. Pierwsza upamiętnia partyzantów z pobliskich lasów poległych w roku 1944 w starciu z wojskami niemieckimi i Własowcami, czyli Rosjanami będącymi w służbie niemieckiej. Druga poświęcona jest pamięci oddziałów partyzanckich działających podczas wojny w okolicznych lasach.

źródło: tekst i zdjęcia Adam Bieńkowski


wyświetleń: 5672

autor: agrojura.pl

Atrakcje w gminie Janów

 • Aleja Klonów

  data dodania: 2013-03-08 12:17:05

   Posadzona w XIX w. z inicjatywy generała Wincentego hrabiego Krasińskiego, stanowiła główną drogę dojazdową ze złotopotockiego pałacu, do Częstochowy. Jej niewątpliwy urok i walory krajobrazowe, a także kontekst historyczny, spowodowały, że w ... czytaj dalej »

 • Pomnik ku czci majora Jana Wrzoska w Złotym Potoku

  data dodania: 2009-09-07 11:31:29

  Na szczycie skalnego wzniesienia w Rezerwacie „Parkowe” okoliczni mieszkańcy postawili pomnik ku pamięci jednego z wielu żołnierzy poległych w obronie ojczyzny. Obelisk ten postawiono w miejscu gdzie trzeciego dnia II Wojny Światowej zginął w walce ... czytaj dalej »

 • Ostaniec skalny Diabelskie Mosty w Złotym Potoku

  data dodania: 2009-08-14 10:18:46

  Opisywany ostaniec jest wysoką na 15 metrów skałą porozcinaną głębokimi szczelinami. W górnej partii skały znajduje się duża szczelina o długości ok. 8 metrów zaciśnięta od góry tworząc obiekt na kształt tunelu. Jedna z ... czytaj dalej »

Opis gminy: Janów

Strona główna

Informacje o 48 gminach jurajskich, baza agroturystyk, hoteli, pensjonatów, punktów gastronomicznych, atrakcje, aktualne wydarzenia