Strona główna

Jurajski Serwis Turystyczny - Jura, noclegi, agroturystyka

wyszukiwanie zaawansowane
sobota, 6 marca 2021 r.
imieniny obchodzą: Marcin, Róża
oferty ze zdjęciem

Kościół św. Mikołaja p.w. Podwyższenia Krzyża Świętego w Sławkowie

Strona główna » Atrakcje » Kościół św. Mikołaja p.w. Podwyższenia Krzyża Świętego w Sławkowie

data dodania: 2009-08-07 13:05:28

gmina: Sławków
powiększ

Kościół św. Mikołaja pw. Podwyższenia Krzyża Świętego, zwany potocznie kościołem sławkowskim - jeden z zabytków miasta Sławkowa, kościół dekanalny.

Kościół został zbudowany w połowie XIII wieku w stylu przejściowym między romańskim a gotyckim. Z tego okresu zachowało się ceglane prezbiterium. Na tylnej fasadzie znajduje się ozdobne pasy z cegieł a w górnej części ściany cegły ułożone są na ukos, tworząc fryz arkadowy.

Prezbiterium zamyka pojedyncza, prosta ściana, co było charakterystyczne dla gotyckich świątyń wznoszonych przez zakony żebracze: franciszkanów i dominikanów.

W środku prezbiterium znajduje się sklepienie krzyżowo - żebrowe. Nawa główna kościoła została zbudowana w XV wieku u schyłku stylu gotyckiego.

źródło: tekst i zdjęcia wikipedia


wyświetleń: 5701

autor: agrojura.pl

Atrakcje w gminie Sławków

  • Zamek biskupów krakowskich w Sławkowie

    data dodania: 2009-08-07 13:10:41

    Zamek biskupów krakowskich w Sławkowie - niezachowany XIII-wieczny zamek obronny, którego ruiny znajdują sie na terenie dzisiejszego miasta Sławków w województwie śląskim. Zamek datowany jest na drugą połowę XIII wieku. Usytuowany ... czytaj dalej »

Opis gminy: Sławków

Strona główna

Informacje o 48 gminach jurajskich, baza agroturystyk, hoteli, pensjonatów, punktów gastronomicznych, atrakcje, aktualne wydarzenia