Strona główna

Jurajski Serwis Turystyczny - Jura, noclegi, agroturystyka

wyszukiwanie zaawansowane
niedziela, 7 marca 2021 r.
imieniny obchodzą: Kajetan, Paula
oferty ze zdjęciem

Zamek biskupów krakowskich w Sławkowie

Strona główna » Atrakcje » Zamek biskupów krakowskich w Sławkowie

data dodania: 2009-08-07 13:10:41

gmina: Sławków
powiększ

Zamek biskupów krakowskich w Sławkowie - niezachowany XIII-wieczny zamek obronny, którego ruiny znajdują sie na terenie dzisiejszego miasta Sławków w województwie śląskim.

Zamek datowany jest na drugą połowę XIII wieku. Usytuowany był na skłonie wzniesienia opadającego w kierunku Białej Przemszy. Miał za zadanie bronić dostępu do miasta od strony Krakowa. Jego kształt o wymiarach 124 x 90 m., o murach obronnych o grubości 2 - 3 m i wysokości 6 - 7 m, mógł konkurować jedynie z podobnymi, ówczesnymi zamkami książęcymi w Opolu i Wrocławiu. Jego mury wzmocnione były usytuowanymi centralnie na skrzydłach prostokątnymi półbasztami.

Prawdopodobnie budowę zamku rozpoczęto przed rokiem 1283 z inicjatywy biskupa krakowskiego Pawła z Przemankowa. W 1283 prace zostały przerwane z powodu uwięzienia i odebrania własności biskupowi przez księcia Leszka Czarnego. W roku 1284 książę i biskup zawarli ugodę i dzięki odszkodowaniu, budowę zamku wznowiono. Jego wielkość i rozmach projektu została jednakże ograniczona przez Leszka Czarnego oraz przez ówczesne prawo dotyczące zakazu budowy zamków przez feudałów świeckich i duchownych. W miejscu półbaszty południowo-wschodniej na jego skrzydle wzniesiono wieżę mieszkalno-obronną, którą otoczono fosą i parkanem.

W roku 1289 biskup sprzeciwił się i opowiedział się przeciwko Henrykowi IV Probusowi, który w zamian uwięził biskupa i w drodze na Kraków zajął zamek i oddał go pod opiekę Henrykowi z Woszowa. Wydarzenie to było jednocześnie pierwszą zachowaną wzmianką na temat zamku sławkowskiego. Następcą biskupa Pawła był Jan Muskata, który rozbudował zamek, otaczając go wałem ziemnym i fosą.

W 1455 roku zamek został zniszczony przez nieopłacone zaciężne polsko-morawskie oddziały, walczące u boku Kazimierza Jagiellończyka przeciwko Krzyżakom. Zamek nie został już odbudowany.

Obecnie Zamek biskupów krakowskich obejmuje swoim zasięgiem teren między ulicami Garncarską i Zamkową.

źródło: tekst i zdjęcia wikipedia


wyświetleń: 5782

autor: agrojura.pl

Atrakcje w gminie Sławków

Opis gminy: Sławków

Strona główna

Informacje o 48 gminach jurajskich, baza agroturystyk, hoteli, pensjonatów, punktów gastronomicznych, atrakcje, aktualne wydarzenia