Strona główna

Jurajski Serwis Turystyczny - Jura, noclegi, agroturystyka

wyszukiwanie zaawansowane
poniedziałek, 19 kwietnia 2021 r.
imieniny obchodzą: Alfa, Tytus
oferty ze zdjęciem

Skałki w Łutowcu

Strona główna » Atrakcje » Skałki w Łutowcu

data dodania: 2009-08-07 13:12:29

gmina: Niegowa
Łutowiec.Fot. Paweł Abuckipowiększ

Niewielki rejon wspinaczkowy, położony w przepięknej okolicy.  Do najciekawszych skał należą Zamkowa (skała na której znajduje się prawie niewidoczne ruiny dawnej Strażnicy) i Knur, ponadto mniejsze grupy skalne, m.in. Warchlak, Łysa, Czaszka, Sfinks, Ule, Słoń z Różową ścianką (nad którą znajduje się krzyż). Drogi wspinaczkowe mają urozmaicony charakter - od rajbunów, poprzez bogato uklamione przewieszenia, aż do kominów i rys. Drogi raczej niewysokie, do 15 m.

Łutowiec z racji tego że znajduje się na uboczu głównych traktów wspinaczkowych, a także jego skromną liczbą dróg,  nie jest popularny wśród wspinaczy. Dlatego można tu śmiało przyjechać na rekreacyjne wypady wspinaczkowe z rodziną i małymi dziećmi. Drogi jeszcze w 2008 były słabo ubezpieczone. W 2009 była przewidywana akcja asekuracyjna Łutowca, która miała zwiększyć bezpieczeństwo wspinania w tym rejonie.


Łutowiec.Fot. Paweł AbuckiŁutowiec. Fot. Paweł AbuckiŁutowiec. Fot. Paweł Abucki

wyświetleń: 6272

autor: Paweł Abucki

Atrakcje w gminie Niegowa

 • Brama Laseckich

  data dodania: 2011-01-21 10:10:49

  Brama Laseckich położona jest tuż obok zrekonstruowanego Zamku Bobolice na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej. Tworzy ją ostaniec skalny powstały ponad 100 mln lat temu, w okresie jurajskim. Bramę ukształtowały procesy wietrzenia i erozji. Tworząca ją skała ... czytaj dalej »

 • Mur Skalny w Mirowie

  data dodania: 2010-07-26 14:07:53

  Mirów, fot. Marcin CzajkaPomiędzy zamkami w Mirowie i Bobolicach rozciąga się górująca nad okolicą grzęda skalna. Wzniesienie łagodnie opada ku południowi. Od  strony północnej wapienne wzgórze tworzy skalne baszty i urwiska. Skały Mirowskie posiadają z ... czytaj dalej »

 • Kościół p.w. św. Mikołaja w Niegowej

  data dodania: 2009-08-20 09:25:43

  Pierwszy kościół jaki zbudowano w Niegowej stał się ofiarą wojny domowej, która przetoczyła się przez Małopolskę na początku XIII wieku. Wtedy to Jan Muskata, biskup krakowski, a zarazem stronnik czeskiego króla Wacława II, zaczął ... czytaj dalej »

Opis gminy: Niegowa

Strona główna

Informacje o 48 gminach jurajskich, baza agroturystyk, hoteli, pensjonatów, punktów gastronomicznych, atrakcje, aktualne wydarzenia