Strona główna

Jurajski Serwis Turystyczny - Jura, noclegi, agroturystyka

wyszukiwanie zaawansowane
poniedziałek, 19 kwietnia 2021 r.
imieniny obchodzą: Alfa, Tytus
oferty ze zdjęciem

Pustynia Siedlecka

Strona główna » Atrakcje » Pustynia Siedlecka

data dodania: 2009-08-07 13:38:28

gmina: Janów
powiększ

W okolicy Siedlec, niewielkiej wsi położonej w gminie Janów, można zobaczyć drugą po pustyni Błędowskiej w Polsce pustynię. Miejscowa legenda wiąże jej powstanie z postacią czarnoksiężnika Twardowskiego. Mówi się, że Twardowski uciekał przez te tereny na kogucie przed ścigającym go diabłem. W pewnym momencie diabeł był tak blisko czarnoksiężnika, iż przed ściganym otworzyły się bramy piekieł. Ogień z nich uwolniony miał wedle legendy wypalić okoliczne tereny zamieniając je w pustynie. Chociaż, jakby na potwierdzenie owej legendy część Siedlca najbliżej pustyni nosi nazwę Piekło to historia jej powstania jest zupełnie inna.

Olbrzymia ilość piasku na tym terenie jest po prostu pozostałością po dnie prehistorycznego morza. Po ustąpieniu morza teren ten porósł różnorodną roślinnością, ale po II wojnie światowej powstało tam wyrobisko kopalni piasku. Zostało ono zamknięte w latach 60-tych, ale i tak pozostawiło po sobie blisko 25ha piaszczystej powierzchni. Pozostała część dawnego wyrobiska uległa częściowemu zalesieniu.

W upalne dni na tej niewielkiej pustyni można doświadczyć efektu fatamorgany. Ponadto na jej terenie dopuszczona jest jazda quadami co czyni ją doskonałym terenem dla lubiących sporty ekstremalne. Także miłośnicy ładnych widoków znajdą na tej pustyni coś dla siebie.

Do Siedlca, skąd już niedaleko na pustynie najlepiej dojechać ze Złotego Potoku. Zjazd na drogę prowadzącą do Siedlec powinien znajdować się nieopodal pstrągarni w Złotym Potoku.

źródło: tekst i zdjęcia Adam Bieńkowski


wyświetleń: 7332

autor: agrojura.pl

Atrakcje w gminie Janów

 • Aleja Klonów

  data dodania: 2013-03-08 12:17:05

   Posadzona w XIX w. z inicjatywy generała Wincentego hrabiego Krasińskiego, stanowiła główną drogę dojazdową ze złotopotockiego pałacu, do Częstochowy. Jej niewątpliwy urok i walory krajobrazowe, a także kontekst historyczny, spowodowały, że w ... czytaj dalej »

 • Pomnik ku czci majora Jana Wrzoska w Złotym Potoku

  data dodania: 2009-09-07 11:31:29

  Na szczycie skalnego wzniesienia w Rezerwacie „Parkowe” okoliczni mieszkańcy postawili pomnik ku pamięci jednego z wielu żołnierzy poległych w obronie ojczyzny. Obelisk ten postawiono w miejscu gdzie trzeciego dnia II Wojny Światowej zginął w walce ... czytaj dalej »

 • Ostaniec skalny Diabelskie Mosty w Złotym Potoku

  data dodania: 2009-08-14 10:18:46

  Opisywany ostaniec jest wysoką na 15 metrów skałą porozcinaną głębokimi szczelinami. W górnej partii skały znajduje się duża szczelina o długości ok. 8 metrów zaciśnięta od góry tworząc obiekt na kształt tunelu. Jedna z ... czytaj dalej »

Opis gminy: Janów

Strona główna

Informacje o 48 gminach jurajskich, baza agroturystyk, hoteli, pensjonatów, punktów gastronomicznych, atrakcje, aktualne wydarzenia