Strona główna

Jurajski Serwis Turystyczny - Jura, noclegi, agroturystyka

wyszukiwanie zaawansowane
poniedziałek, 19 kwietnia 2021 r.
imieniny obchodzą: Alfa, Tytus
oferty ze zdjęciem

Kościół p.w. św. Bartłomieja w Ciągowicach

Strona główna » Atrakcje » Kościół p.w. św. Bartłomieja w Ciągowicach

data dodania: 2009-08-07 13:59:52

gmina: Łazy
żródło: wikipediapowiększ

Drewniany kościół parafialny p.w. św. Bartłomieja, pochodzący z XV wieku, spłonął w 1874 roku. Obecny kościół w stylu bazylikowo-romańskim wzniesiono w 1875 roku. Kościół jest kamienny, jednonawowy z wieżą, posiada trzy ołtarze: główny - Matki Bożej z Dzieciątkiem, boczny z prawej - św. Antoniego oraz boczny z lewej - św. Józefa. W prezbiterium wykonane jest belkowanie żebrowane i malatura z czterema ewangelistami, a na suficie w nawie znajdują się obrazy: Matki Bożej Niepokalanej, św. Piotra, św. Pawła i św. Bartłomieja. Zachowały się dwie renesansowe rzeźby z I połowy XVI wieku: św. Floriana i św. Wacława z tarczą. Do innych cennych elementów wyposażenia można zaliczyć: dwie barokowe figury św. Jana Nepomucena z XVIII wieku, rzeźbę barokowo-ludową Chrystusa Zmartwychwstałego, rzeźbę ludową Ecce Homo z XIX wieku, rzeźbę ludową Chrystusa Frasobliwego oraz monstrancję barokową z II połowy XVII wieku z figurkami aniołów.

Na plebanii znajduje się rękopis Hortus Rosarianus z 1779 roku w skórzanej oprawie i współczesnymi okuciami oraz super ekslibrisem z przedstawieniem Chrystusa Ukrzyżowanego, Matki Boskiej i św. Jana oraz literami XABPC odnoszącymi się do ks. Antoniego Biebielskiego, proboszcza w Ciągowicach. Karta tytułowa ma dekorację roślinną.

żródło: wikipedia

wyświetleń: 5600

autor: agrojura.pl

Atrakcje w gminie Łazy

 • Stawy w Ciągowicach

  data dodania: 2010-02-12 12:24:03

  Staw w Ciągowicach, fot. Marcin CzajkaStawy w Ciągowicach znajdują się na Szlaku Tysiąclecia, którym można dojechać do Zalewu Przeczyce. Stawy te są zarybiane i otoczone pięknym krajobrazem, przez co stanowią świetne miejsce do wypoczynku.     czytaj dalej »

 • Wzgórze Kromołowiec

  data dodania: 2010-02-10 10:03:37

  Wzgórze Kromołowiec, fot. Marcin CzajkaWzgórze Kromołowiec jest ostańcem wapiennym na peryferiach Niegowonic, dostać możemy się tam malowniczą drogą z Ogrodzieńca, która przypomina górskie serpentyny. Jest to początek Pasma Smoleńsko- Niegowonickiego. Rozpościera się z niego ... czytaj dalej »

 • Wieża ciśnień

  data dodania: 2009-10-20 09:21:50

  Przy wąskiej asfaltowej drodze łączącej Łazy z Zawierciem stoi wysoki (24m) ceglany budynek mówiący wiele o historii Łaz i okolicy. Zbudowana w 1898 r. wieża ciśnień była obiektem zasilającym w wodę parowozy stacji rozrządowej Łazy i samą ... czytaj dalej »

Opis gminy: Łazy

Strona główna

Informacje o 48 gminach jurajskich, baza agroturystyk, hoteli, pensjonatów, punktów gastronomicznych, atrakcje, aktualne wydarzenia