Strona główna

Jurajski Serwis Turystyczny - Jura, noclegi, agroturystyka

wyszukiwanie zaawansowane
sobota, 27 lutego 2021 r.
imieniny obchodzą: Liwia, Leonard
oferty ze zdjęciem

Rezerwat Sokole Góry pod Olsztynem

Strona główna » Atrakcje » Rezerwat Sokole Góry pod Olsztynem

data dodania: 2009-08-10 14:02:21

gmina: Olsztyn
powiększ

Znajdujący się pod Olsztynem rezerwat przyrody „Sokole Góry” powstał w roku 1953. Sam projekt utworzenia na tych terenach rezerwatu zrodził się jednak nieco wcześniej. Już w roku  1936 powstał niezrealizowany plan utworzenia tzw. „Kniei Olsztyńskiej”.

Obecnie „Sokole Góry” rozciągają się na obszarze 215 hektarów. Niegdyś na tych terenach znajdowały się gniazda sokołów, więc mieszkańcy nazywali je więc Sokolimi Górami. Właśnie ta potoczna nazwa stała się oficjalnym mianem rezerwatu. Obejmuje on 9 wzniesień i skalistych masywów z których najwyższa jest Góra Pustelnica mierząca 400 metrów. n.p.m. Rezerwat porasta las bukowy oraz występujące w mniejszej ilości jodły, graby, dęby, lipy i sosny. Spotkać można tam również okazy buczyny karpackiej i modrzewia polskiego.

Na terenie rezerwatu natknąć się można na kilkadziesiąt jaskiń i schronisk skalnych. Wśród nich, najgłębsza znana na jurze jaskinia, to licząca sobie 75 m głębokości jaskinia Studnisko. Warte zobaczenia są także jaskinie Wszystkich Świętych, Olsztyńska, Koralowa, Maurycego, a także Jaskinia Pod Sokolą Górą. Ta ostatnia wyróżnia się wyjątkowo chłodnym mikroklimatem. W jej wnętrzu żyją ponadto chrząszcze będące reliktem epoki lodowcowej.

Jaskinie rezerwatu stanowią schronienie dla 8 gatunków nietoperzy, w tym rzadko spotykanego w naszym kraju nocka orzęsionego. Do innych gatunków zwierząt występujących na terenie rezerwatu należą m.in. wiewiórki, kuny leśne, sarny, dziki, lisy.

Do rezerwatu „Sokole Góry” można dość łatwo dotrzeć z Olsztyna. Wystarczy opuścić miasto kierując się na Biskupice, aby już po chwili znaleźć się na terenie rezerwatu.

źródło: tekst i zdjęcia Adam Bieńkowski


wyświetleń: 7398

autor: agrojura.pl

Atrakcje w gminie Olsztyn

 • Sokole Góry

  data dodania: 2011-10-25 12:02:40

  Sokole Góry to największy rezerwat przyrody znajdujący się na terenie Wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej. Nazwa nadana przez miejscową ludność pozwala sądzić, że na wzgórzach tych były kiedyś gniazda sokołów. Do niedawna ... czytaj dalej »

 • W Krainie Białych Skał

  data dodania: 2011-04-22 13:48:54

  Ścieżka geologiczna W Krainie Białych Skał zlokalizowana jest na północnym krańcu Parku Krajobrazowego Orlich Gniazd w gminie Olsztyn k/Częstochowy. Prezentuje typowe dla okolicy, a bardzo atrakcyjne przyrodniczo formy krajobrazu krasowego, takie jak ... czytaj dalej »

 • Nordic Walking - Trasa Krajobrazów Jurajskich

  data dodania: 2011-04-22 13:45:20

  Trasę zaprojektowano w formie pętli, z początkiem i końcem na rynku w Olsztynie. Pozwala ona turyście na odwiedzanie najważniejszych atrakcji turystycznych Olsztyna; kamieniołomu Kielniki, Sokolich Gór, góry Biakło, Lipówek oraz zamku ... czytaj dalej »

Opis gminy: Olsztyn

Strona główna

Informacje o 48 gminach jurajskich, baza agroturystyk, hoteli, pensjonatów, punktów gastronomicznych, atrakcje, aktualne wydarzenia