Strona główna

Jurajski Serwis Turystyczny - Jura, noclegi, agroturystyka

wyszukiwanie zaawansowane
poniedziałek, 20 września 2021 r.
imieniny obchodzą: Faustyna, Renata
oferty ze zdjęciem

Straszykowe Skały

Strona główna » Atrakcje » Straszykowe Skały

data dodania: 2009-08-10 23:10:34

gmina: Ogrodzieniec
Straszykowe Skały, fot. P. Abuckipowiększ

Straszykowe skały położone są w gminie Ogrodzieniec, na uboczu wsi Ryczów. Rejon tworzy kilka skał wysokości do ok. 15 m. Skały położone są na wzgórzu, które jest jednym z najwyższych wzniesień na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej - 500,5 m.n.p. wg. najnowszych pomiarów.  Rejon objęty jest obszarem Natura 2000. Rejon leży na granicy rezerwatu Ruskie Góry.

Rejon oferuje kilkanaście dróg wspinaczkowych, z czego ok 10 jest wyposażonych w bardzo dobrą asekurację. Ubezpieczone drogi znajdują się głównie na skałce położonej we północno-wschodniej części rejonu. Drogi należą raczej do łatwych. Oscylują wokół stopnia VI.

Dojazd do rejonu:  Dojeżdżamy do Ryczowa, po czym kierujemy się w stronę Krzywopłotów  żółtym szlakiem, po pokonaniu ok 1 km szutrową drogą skręcamy w lewo (w pobliżu grupu brzózek). Tą drogą  podążamy, aż do samej góry, na szczyt wzniesienia. Przed wejściem w las skręcamy w lewo (na wprost wejście do rezerwatu Ruskie Góry). Na miejscu znajdziemy kilka polanek otoczonych skałami i lasem. Następuje jednak cały czas proces zarastania przez las, przez co skały tracą swój charakter.


Straszykowe Skały, fot. P. AbuckiWidok na Straszykowe Skały, fot. Paweł AbuckiWidok na Straszykowe Skały z żółtego szlaku, fot. Paweł AbuckiStraszykowe Skały, fot. P. AbuckiWidok na Skalne Miasto Podzamcza ze Straszykowych Skał, fot. P. AbuckiStraszykowe Skały, fot. P. AbuckiZjazd na linie. Straszykowe Skały. Fot. Paweł AbuckiStraszykowe skały, fot. Paweł AbuckiStraszykowe Skały

wyświetleń: 6051

autor: Paweł Abucki

Atrakcje w gminie Ogrodzieniec

 • Fabryka prochu w Ogrodzieńcu

  data dodania: 2013-08-21 12:07:46

  Wizualizacja obiektów fabrykiRuiny ogrodzienieckiej fabryki prochu z przełomu XIX i XX wieku na czarnym szlaku turystycznym z Krępy do Józefowa. Wirtualny spacer umożliwia zapoznanie się z technologią produkcji i obiektami fabryki.  Ta i inne atrakcje turystyczne zachęcają do ... czytaj dalej »

 • Grochowiec Wielki w Ryczowie

  data dodania: 2010-07-26 14:38:55

  Grochowiec Wielki to skała wyróżniająca się pięknem i wysokością położona we wsi Ryczów, w gminie Ogrodzieniec. Skała jest doskonałym punktem widokowym na całe pasmo Smoleńsko-Niegowonickie.  Ze szczytu skały roztacza się widok na ... czytaj dalej »

 • Ośrodek Krępa w Ogrodzieńcu

  data dodania: 2010-02-12 13:16:57

  Krępa, fot. Marcin CzajkaOśrodek rekreacyjno-wypoczynkowy Krępa ze źródłąmi wypływającego tam potoku jest częściowo zagospodarowany. Dawniej czynny był tam  basen po którym teraz została jedynie betonowa niecka. Przy ośrodku znajduje się brodzik ze ... czytaj dalej »

Opis gminy: Ogrodzieniec

Strona główna

Informacje o 48 gminach jurajskich, baza agroturystyk, hoteli, pensjonatów, punktów gastronomicznych, atrakcje, aktualne wydarzenia