Strona główna

Jurajski Serwis Turystyczny - Jura, noclegi, agroturystyka

wyszukiwanie zaawansowane
poniedziałek, 20 września 2021 r.
imieniny obchodzą: Faustyna, Renata
oferty ze zdjęciem

Zamek w Siewierzu

Strona główna » Atrakcje » Zamek w Siewierzu

data dodania: 2009-08-11 09:19:48

gmina: Siewierz
Zamek w Siewierzu, fot. Adam Bieńkowskipowiększ

Dokładna data budowy siewierskiego zamku nie jest znana. Najprawdopodobniej powstał on na początku XIV wieku na pozostałościach drewnianego grodu. Gród ten wybudowano w połowie XIII wieku na sztucznej wyspie usypanej wśród mokradeł Czarnej Przemszy. Nie przetrwał jednak długo, bowiem już pod koniec wieku został z niewiadomych przyczyn zniszczony.

Nie do końca również wiadomo, kto był fundatorem zamku. Przypuszczalnie był to któryś z synów księcia Kazimierza II Bytomskiego. Niewykluczone jednak, iż zamek został ufundowany około roku 1337 przez panującego wówczas na tym terenie księcia cieszyńskiego Kazimierza I.

W roku 1443 książę cieszyński Wacław z powodu kłopotów finansowych sprzedał Księstwo Siewierskie wraz z zamkiem biskupowi krakowskiemu Zbigniewowi Oleśnickiemu. Od tej chwili każdy kolejny biskup krakowski nosił tytuł księcia siewierskiego i posiadał pełną władzę nad tym terenem, który stał się niezależnym od Polski tworem politycznym. W tym okresie zamek kilkukrotnie stawał się obiektem zbrojnych napaści. Najpierw w roku 1444 zajął go książę raciborski Mikołaj, który następnie obronił się w nim przed wysłanymi przez biskupa Oleśnickiego wojskami małopolskimi. Dopiero po pertraktacjach w roku 1445 zamek wrócił do prawowitego właściciela. W roku 1450 na siewierski zamek napadł książę na Toszku – Przemysław. Został jednak odparty. W latach 1552-1553 odparto atak Bolka opolskiego i kolejny atak Przemysława.

Choć do roku 1790 zamek w Siewierzu stanowił oficjalną siedzibę książąt siewierskich to z racji pełnionej przez nich funkcji kościelnej częściej przebywali oni w Krakowie. W ich imieniu władze na terenie Siewierza pełnili starostowie.

Tuż przed III rozbiorem Polski na mocy uchwał toczącego się w latach 1788-1792 Sejmu Wielkiego Księstwo Siewierskie stało się częścią Rzeczpospolitej. Zamek przeszedł wtedy na własność skarbu państwa. Miał wprawdzie dalej pełnić funkcję centrum administracyjnego pobliskich ziem, jednak III rozbiór Polski pokrzyżował te plany.  Od tego momentu zamek zaczął popadać w ruinę.

Obecnie na zamku w Siewierzu toczą się budowlano-konserwacyjne, których koszt współfinansowany jest z pieniędzy unijnych.

źródło: tekst i zdjęcia Adam Bieńkowski


Zamek w Siewierzu, fot. Adam BieńkowskiZamek w Siewierzu, fot. Adam Bieńkowski

wyświetleń: 6061

autor: agrojura.pl

Atrakcje w gminie Siewierz

  • Kościół św. Jana Chrzciciela w Siewierzu

    data dodania: 2009-08-06 12:20:59

    Zbudowany prawdopodobnie w 1144 lub 1164 roku. Wzniesiony z fundacji Piotra Dunina Własta – legendarnego budowniczego 70 kościołów. Pierwotnie gród siewierski był zlokalizowany wokół kościoła, jednak najprawdopodobniej po najazdach ... czytaj dalej »

Opis gminy: Siewierz

Strona główna

Informacje o 48 gminach jurajskich, baza agroturystyk, hoteli, pensjonatów, punktów gastronomicznych, atrakcje, aktualne wydarzenia