Strona główna » Atrakcje » Ostaniec skalny Diabelskie Mosty w Złotym Potoku
data dodania: 2009-08-14 10:18:46
gmina: JanówOpisywany ostaniec jest wysoką na 15 metrów skałą porozcinaną głębokimi szczelinami. W górnej partii skały znajduje się duża szczelina o długości ok. 8 metrów zaciśnięta od góry tworząc obiekt na kształt tunelu.
Jedna z lokalnych opowieści mówi, iż ze szczytu tego skalnego ostańca diabeł chciał obserwować przebywającego na księżycu Twardowskiego. Jednak przez nieuwagę wpadł do skalnej szczeliny gdzie się zaklinował. Dowodem tego ma być kształt owej szczeliny, który przywodzi na myśl głowę diabła. Później diabeł miał wyczarować na szczycie tej skały mosty.
Istnieje również legenda o rycerzu mającym w tym miejscu zamek. Rycerz ten przy pomocy demonów zebrał ogromny majątek. Jednak pakt zawarty z demonami mówił, że rycerz nie może nigdy przespać rannego piania koguta. Pewnego razu po całonocnej uczcie zmęczony rycerz przysnął przesypiając pianie koguta. Zdenerwowane tym demony zniszczyły zamek, a jego wraz z żoną zamieniły w kamień.
Być może inspirowany właśnie tymi legendami Zygmunt Krasiński w połowie XIX wieku nadał owej skale nazwę „Diabelskie Mosty”. Nakazał przy tym połączenie wierzchołków skały wiszącym mostem. Most ten przetrwał do lat 60-tych XX wieku.
Do prawdziwych historii związanych z Diabelskimi Mostami należy akcja partyzancka, jaką przeprowadzono 9 listopada 1944 roku. W tym dniu oddział kapitana Stanisława Wencla, pseudonim „Twardy”, dokonał w pobliżu Diabelskich mostów zamachu na hitlerowskiego zbrodniarza Juliana Schuberta, zwanego także Krwawym Julkiem.
Ostaniec ten znajduje się na terenie rezerwatu krajobrazowego „Parkowe” w Złotym Potoku. Można się na niego natknąć przechodząc przez park wzdłuż czerwonym szlakiem.
źródło: tekst i zdjęcia Adam Bieńkowski
wyświetleń: 6855
autor: agrojura.pl
data dodania: 2013-03-08 12:17:05
Posadzona w XIX w. z inicjatywy generała Wincentego hrabiego Krasińskiego, stanowiła główną drogę dojazdową ze złotopotockiego pałacu, do Częstochowy. Jej niewątpliwy urok i walory krajobrazowe, a także kontekst historyczny, spowodowały, że w ... czytaj dalej »
data dodania: 2009-09-07 11:31:29
Na szczycie skalnego wzniesienia w Rezerwacie „Parkowe” okoliczni mieszkańcy postawili pomnik ku pamięci jednego z wielu żołnierzy poległych w obronie ojczyzny. Obelisk ten postawiono w miejscu gdzie trzeciego dnia II Wojny Światowej zginął w walce ... czytaj dalej »
data dodania: 2009-08-07 13:38:28
W okolicy Siedlec, niewielkiej wsi położonej w gminie Janów, można zobaczyć drugą po pustyni Błędowskiej w Polsce pustynię. Miejscowa legenda wiąże jej powstanie z postacią czarnoksiężnika Twardowskiego. Mówi się, że Twardowski uciekał ... czytaj dalej »