Strona główna

Jurajski Serwis Turystyczny - Jura, noclegi, agroturystyka

wyszukiwanie zaawansowane
wtorek, 2 marca 2021 r.
imieniny obchodzą: Helena, Karol
oferty ze zdjęciem

Góra Biakło

Strona główna » Atrakcje » Góra Biakło

data dodania: 2009-08-14 15:28:25

gmina: Olsztyn
powiększ

Skała położona w gminie Olsztyn, pomiędzy Olsztynem a Biskupicami, nieopodal zamku w Olsztynie. Skała wysoko (340 m n.p.m) wznosi się ponad okolicę, stanowiąc jedno z najpiękniejszych wzniesień na Jurze. Skała jest bezleśna. Wzniesienie ma formę skalnego grzebienia zwieńczonego krzyżem.

Wzniesienie budują bardzo grube ławice masywnego wapienia skalistego górnej jury (oksfordu). Ze szczytu roztacza się rozległy widok na znaczną połać Jury Częstochowskiej. Jest to najbardziej skalisty i górski fragment wyżyny.  Ku zachodowi rozległe obniżenia porośnięte są borami sosnowymi - przedpole wyżyny zbudowane z miękkich skał jury środkowej schodzi ku dolinie Warty. Ku północy ciągnie się wąska i stroma "perć" Góry Lipówki, a dalej - olsztyńskie wzgórze zamkowe.

Wszystkie te ostańcowe wzniesienia zbudowane są z grubych ławic twardego wapienia skalistego. Są one pozostałością po wyniesieniach dna płytkiego morza jurajskiego, które były miejscem bujnego rozwoju dennych organizmów (głównie gąbek i glonów). Te płycizny przypominały dzisiejsze rafy ciepłych oceanów, a wapień skalisty jest charakterystyczną skałą powstałą przy współudziale tych "kolonii".

Na południowym krańcu skalnego masywu Góry Biakło, w wapiennym bloku istnieje oryginalna forma wietrzenia krasowego - okno skalne. Na wschód od przyszczytowego spłaszczenia - iglica wapienna, będąca też typowym elementem skalistego krajobrazu uformowanego przez procesy krasowe. Na wapiennych blokach pod szczytem występują liczne żłobki, żebra i jamki krasowe - klasyczny relief skał rozpuszczanych przez wody deszczowe.

Drogi wspinaczkowe na górze Biakło to w większości proste drogi, zmuszające do zastosowania własnej asekuracji. Najpiększeniejsze linie wiodą do szczytu (krzyża) od podnóża skały. Istnieje również kilka dróg ubezpieczonych.

Tekst. Paweł Abucki, UMIG Olsztyn, zdjęcia Adam Bieńkowski


wyświetleń: 6778

autor: agrojura.pl

Atrakcje w gminie Olsztyn

 • Sokole Góry

  data dodania: 2011-10-25 12:02:40

  Sokole Góry to największy rezerwat przyrody znajdujący się na terenie Wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej. Nazwa nadana przez miejscową ludność pozwala sądzić, że na wzgórzach tych były kiedyś gniazda sokołów. Do niedawna ... czytaj dalej »

 • W Krainie Białych Skał

  data dodania: 2011-04-22 13:48:54

  Ścieżka geologiczna W Krainie Białych Skał zlokalizowana jest na północnym krańcu Parku Krajobrazowego Orlich Gniazd w gminie Olsztyn k/Częstochowy. Prezentuje typowe dla okolicy, a bardzo atrakcyjne przyrodniczo formy krajobrazu krasowego, takie jak ... czytaj dalej »

 • Nordic Walking - Trasa Krajobrazów Jurajskich

  data dodania: 2011-04-22 13:45:20

  Trasę zaprojektowano w formie pętli, z początkiem i końcem na rynku w Olsztynie. Pozwala ona turyście na odwiedzanie najważniejszych atrakcji turystycznych Olsztyna; kamieniołomu Kielniki, Sokolich Gór, góry Biakło, Lipówek oraz zamku ... czytaj dalej »

Opis gminy: Olsztyn

Strona główna

Informacje o 48 gminach jurajskich, baza agroturystyk, hoteli, pensjonatów, punktów gastronomicznych, atrakcje, aktualne wydarzenia