Strona główna

Jurajski Serwis Turystyczny - Jura, noclegi, agroturystyka

wyszukiwanie zaawansowane
poniedziałek, 20 września 2021 r.
imieniny obchodzą: Faustyna, Renata
oferty ze zdjęciem

Jaskinia Wierzchowska Górna

Strona główna » Atrakcje » Jaskinia Wierzchowska Górna

data dodania: 2009-08-14 16:37:29

gmina: Wielka Wieś
Jaskinia Wierzchowska Górna, fot by magro_krpowiększ

Jaskinia Wierzchowska Górna znajduje się na Wyżynie Krakowsko-Częstochowskiej, na zboczu górnej części Doliny Kluczwody w miejscowości Wierzchowie, w odległości ok. 1 km od drogi krajowej nr 94 i jest drugą pod względem długości jaskinią na Wyżynie Krakowsko-Częstochowskiej. W pobliżu znajduje się także Jaskinia Wierzchowska Dolna znana jako Jaskinia Mamutowa. Jaskinia Wierzchowska powstała w wapieniach górnojurajskich i stanowi doskonały przykład podziemnej formy krasowej. Jej długość to prawie 1000 m podziemnych korytarzy.

Pierwsze wzmianki o jaskini pochodzą z 1853 roku. W II połowie XIX wieku obszar badany był przez Jana Zawiszę w latach 1871-1873 i Gotfryda Ossowskiego w latach 1884-1886. Badania potwierdziły istnienie intensywnego osadnictwa w tym regionie już w epoce neolitu (ok. 7 tys. lat). Archeolodzy znaleźli fragmenty naczyń, narzędzi i ślady po ogniskach. Ciekawie prezentują się osady jaskiniowe z punktu widzenia paleontologii. W namulisku natrafiono m.in. na kości niedźwiedzi jaskiniowych, hien oraz innych zwierząt występujących na tym obszarze w epoce lodowcowej.

W XIX wieku nastąpił intensywny rozwój ruchu turystycznego. Do Ojcowa zjeżdżali kuracjusze, a część z nich chętnie odwiedzała znaną już wówczas Grotę Wierzchowską, która jako jedna z pierwszych jaskiń w Europie została przystosowana do obsługi ruchu turystycznego. Otwory zabezpieczono drewnianą palisadą, wewnątrz zainstalowano oświetlenie z chińskich lampionów oraz przygotowano przewodników.

Dzisiaj Jaskinia Wierzchowska jest najdłuższą jaskinią w Polsce przystosowaną do zwiedzania. Prowadzi krętym Przesmykiem Długim przez Salę z Kotłami i Hotelik do największej komory jaskiniowej, Sali Balowej i dalej do Sali Człowieka Pierwotnego. Ściany i strop komór są pokryte ciekawą szatą naciekową. Można tu spotkać nietoperze (gł. podkowce małe) oraz pająki meta menardi. Można ją zwiedzać wyłącznie z wykwalifikowanym przewodnikiem. Prowadzi przez nią wytyczona, bezpieczna i profesjonalnie oświetlona trasa. Posiada trzy otwory wejściowe skierowane na północny zachód. Jaskinia ma złożony system korytarzy i komór. Praktycznie brak ciekawych form naciekowych.

Długość trasy turystycznej wynosi 370 m, a czas zwiedzania to ok. 50 min. Natomiast łączna długość jej korytarzy wynosi 975 m. Temperatura powietrza w jaskini ok. 7,8°C. Hala Wielka Dolna znajdująca się w tej jaskini należy do największych na Jurze. Możliwość zwiedzania stanowisk archeologicznych (osadnictwo neolityczne).

Ceny biletów: normalny – 14 zł, ulgowy – 12 zł, dzieci w wieku 5-6 lat – 6 zł, filmowanie – 5 zł, fotografowanie – 3 zł. Czynna od 9 kwietnia do 30 listopada, począwszy od 2009 roku, czynna również w każdy weekend I kwartału. Zwiedzanie o pełnej godzinie.

Jaskinia Wierzchowska otrzymała status pomnika przyrody na terenie Jurajskiego Parku Krajobrazowego "Dolinki Podkrakowskie" i stanowi jeden z najciekawszych obiektów znajdujących się na jego terenie.


Jaskinia Wierzchowska Górna, fot by magro_kr

wyświetleń: 5914

autor: wikipedia.pl

Atrakcje w gminie Wielka Wieś

 • Dolina Kluczwody

  data dodania: 2009-08-20 14:43:10

  Dolina Kluczwody nazywana również Doliną Wierzchówki – dolina pomiędzy wsią Wierzchowie a Bolechowicami na Wyżynie Olkuskiej. Rozciąga się na długości ok. 6 km. Przepływa przez nią potok Kluczwoda, uchodzący dalej do Rudawy. Od niego ... czytaj dalej »

 • Dolina Będkowska

  data dodania: 2009-08-20 13:41:43

  Dolina Będkowska, zwana też Doliną Będkowicką lub Będkówką – piękna krajobrazowo i posiadająca duże walory przyrodnicze, geologiczne i historyczne dolina potoku Będkówka spływającego z Wyżyny Olkuskiej do Rowu Krzeszowickiego. Jest ... czytaj dalej »

 • Jaskinia Łabajowa

  data dodania: 2009-08-18 12:27:58

  Skały, w których znajduje się jaskinia.Jaskinia znajdująca się w górnej części Doliny Będkowskiej na Wyżynie Krakowsko- Częstochowskiej. Położona jest na terenie wsi Bębło w Gminie Wielka Wieś w niedużej odległości od udostępnionej turystycznie Jaskini Nietoperzowej. Jaskinia ... czytaj dalej »

Opis gminy: Wielka Wieś

Strona główna

Informacje o 48 gminach jurajskich, baza agroturystyk, hoteli, pensjonatów, punktów gastronomicznych, atrakcje, aktualne wydarzenia