Strona główna

Jurajski Serwis Turystyczny - Jura, noclegi, agroturystyka

wyszukiwanie zaawansowane
wtorek, 2 marca 2021 r.
imieniny obchodzą: Helena, Karol
oferty ze zdjęciem

Jaskinia Na Świniuszce

Strona główna » Atrakcje » Jaskinia Na Świniuszce

data dodania: 2009-08-14 16:48:11

gmina: Klucze
Jaskinia Na Świniuszce, fot. wikipedia.plpowiększ

Jaskinia Na Świniuszce  (Brzęczka)  jaskinia na Wyżynie Olkuskiej na wzgórzu Świniuszka w pobliżu wsi Rodaki w gminie Klucze w województwie małopolskim. Długość jaskini wynosi 127 m, głębokość 37 m, co czyni ją 8 co do długości jaskinia na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej. Wejście do niej położone jest na wysokości 450 m n.p.m.

Wejście do jaskini umożliwia pionowa ciasna szczelina. Głębiej znajduje się tzw. "salka", a pod nią jeszcze dwie głębsze tzw 'studnie", które głębiej się ze sobą łączą (na poziomie -13 m). Głębiej 28 i 37 metrów pod powierzcnią ziemi znajdują się tym razem niezależne od siebie dwa "ciągi" osiągając dno jaskini. W 1972 r. jaskinia została zinwentaryzowana na płytszym poziomie ( 28 m. pod powierzchnią ziemi) a w 1981 roku już w głębszym dnie.

Jaskinia położona jest w północno-zachodniej części wzniesienia Świniuszka. Ze względu na pionowe usytuowanie otworów wejściowych i znacznej głębokości jest to jaskinia, która wymaga do zwiedzania użycia specjalistycznego sprzętu. Niebezpieczna ze względu na obsypujące sie kamienie. Jedna z głębszych na Jurze. Jaskinię tworzy pionowa szczelina, w których zaklinowane głazy utworzyły szereg poziomów. Stromy korytarzyk odchodzący od otworu wejściowego początkowo opada do niewielkiej salki, z której w głąb jaskini prowadzą dwie studnie. Na poziomie -13 m studnie te łączą się w jeden ciąg. Z korytarza, który przebiega na tym poziomie dwa niezależne od siebie ciągi osiągają poziom -28 i - 37 m (dno jaskini).

Podobnie jak w większości jaskiń o charakterze szczelinowym szata naciekowa jest tu dość uboga. Obecnie stanowią ją jedynie zniszczone nacieki w dolnych partiach jaskini.

Jaskinia została zinwentaryzowana w 1972 r. przez A. Górnego do znanego wówczas poziomu -28 m. W 1981 M. Czepiel zinwentaryzował ją wg obecnie znanego stanu (-37 m) niemniej otwory jaskini znane były przez miejscowa ludność od dawna.


Jaskinia Na Świniuszce, fot. wikipedia.pl

wyświetleń: 6148

autor: wikipedia.pl

Atrakcje w gminie Klucze

 • Kaplica p.w. Pocieszenia N.M.P. z XVIII w.

  data dodania: 2009-08-19 09:38:39

  U stóp wzgórza św. Krzyża znajduje się stary cmentarz parafii Bydlin, a na jego terenie stoi kaplica murowana, wzniesiona na miejscu starej pustelni. Kaplica stała już tu przy końcu wieku XVIII. Rozbudowana została w roku 1884 przez ks. A. ... czytaj dalej »

 • Kościół p.w. św. Marka w Rodakach

  data dodania: 2009-08-18 13:45:19

  Najcenniejszym zabytkiem wsi Rodaki jest drewniany kościółek pod wezwaniem św. Marka, wzniesiony prawdopodobnie przed rokiem 1601 r. z drewnianą dzwonnicą z XVIII lub XIX wieku. Przy jego budowie nie używano gwoździ. Kościółek jest jednonawowy, ... czytaj dalej »

 • Zamek w Bydlinie

  data dodania: 2009-08-10 15:18:25

  Zamek wznoszący się na wysokim, skalistym wzgórzu przez pewien czas pełnił również funkcję świątyni. Wśród uczonych pojawiały się również opinie, że budowla nigdy nie była zamkiem i od początku pełniła funkcje ... czytaj dalej »

Opis gminy: Klucze

Strona główna

Informacje o 48 gminach jurajskich, baza agroturystyk, hoteli, pensjonatów, punktów gastronomicznych, atrakcje, aktualne wydarzenia