Strona główna

Jurajski Serwis Turystyczny - Jura, noclegi, agroturystyka

wyszukiwanie zaawansowane
poniedziałek, 20 września 2021 r.
imieniny obchodzą: Faustyna, Renata
oferty ze zdjęciem

Rezerwat Ruskie Góry

Strona główna » Atrakcje » Rezerwat Ruskie Góry

data dodania: 2009-08-15 21:02:48

gmina: Pilica
Ruskie Góry w listopadzie. Fot. Paweł Abuckipowiększ

Rezerwat „Ruskie Góry” utworzono w 2000 roku na powierzchni 153 ha. Położony jest w gminie Pilica, przy drodze łączącej tą miejscowość z Kluczami. Chroni on starodrzewy bukowe, jedne z najpiękniejszych na terenie Jury. Centralna część rezerwatu porośnięta jest przez żyzne zbiorowisko buczyny sudeckiej, miejscami z obfitym odnowieniem naturalnym. W dolnych częściach stoku występuje uboższe zbiorowisko kwaśnej buczyny niżowej – Luzulo pilosae – Fagetum. Ciekawostką jest największe na terenie Wyżyny Krakowsko-Wieluńskiej nagromadzenie fragmentów górskiego zbiorowiska - jaworzyny z języcznikiem. Rezerwat ten jest cenny nie tylko pod względem florystycznym – jego wielkim walorem jest występowanie na stosunkowo niewielkiej powierzchni dwóch odmiennych typów krajobrazu – lessowego oraz jurajskiego, z charakterystycznymi formami skalnymi – wychodniami i ostańcami skalnymi oraz zjawiskami krasowymi (w tym z jedną jaskinią, nieudostepnioną do zwiedzania).

Istnieją dwa wytłumaczenia pochodzenia nazwy „Ruskie Góry”. Według jednej z nich w lasach tego rejonu schroniły się wojska ruskie posiłkujące księcia Władysława II, syna Bolesława Krzywoustego, po klęsce poniesionej pod Pilicą. Drugie nawiązuje do przebiegającej w tym rejonie granicy zaborów austriackiego i rosyjskiego oraz rozegranej w 1914 r bitwy polskich legionów z wojskami carskimi.
 


Ruskie Góry w listopadzie. Fot. Paweł AbuckiRuskie Góry latem. Widok ze Straszykowych skał. Fot. Paweł AbuckiRuskie Góry latem. Widok ze Straszykowych skał. Fot. Paweł AbuckiRuskie Góry w listopadzie. Fot. Paweł AbuckiRuskie Góry w listopadzie. Fot. Paweł AbuckiRuskie Góry w listopadzie. Fot. Paweł AbuckiRuskie Góry w listopadzie. Fot. Paweł Abucki

wyświetleń: 7275

autor: katowice.lasy.gov.pl

Atrakcje w gminie Pilica

 • Zalew w Pilicy

  data dodania: 2010-07-26 13:46:05

  Zalew w Pilicy, fot. arch. Urzędu MiastaMiejscem gdzie można spotkać najwięcej mieszkańców Pilicy w okresie letnim, jest przepiękny zalew na rzece Pilica. Znajduje się nieopodal źródeł rzeki Pilica i to ona zasila jego wody. Bezpieczeństwa na kąpielisku strzegą ratownicy WOPR. Zalew ... czytaj dalej »

 • Wyciąg narciarski w Smoleniu

  data dodania: 2010-07-26 13:35:17

  Wyciąg narciarski w Smoleniu, fot. arch. Gm. PilicaNa północny-wschód od ruin zamku w Smoleniu znajduje się wyciąg narciarski. Wyciąg narciarski w Smoleniu oferuje dwie trasy zjazdowe: dla zaawansowanych o długości 420 m i różnicy poziomów 65 m oraz dla początkujących o długości ... czytaj dalej »

 • Wyciąg narciarski w Cisowej

  data dodania: 2010-07-26 12:50:38

  Wyciąg narciarski w Cisowie, fot. arch. Gm. PilicaWyciąg narciarski jest usytuowany na zboczu Gór Barańskich. Wyciąg oferuje dwie trasy: czerwoną o długości 560 m – nachylenie trasy 18,20 oraz niebieską o długości 700 m – nachylenie trasy 14,30. Różnica poziomów – ok. ... czytaj dalej »

Opis gminy: Pilica

Strona główna

Informacje o 48 gminach jurajskich, baza agroturystyk, hoteli, pensjonatów, punktów gastronomicznych, atrakcje, aktualne wydarzenia