Strona główna

Jurajski Serwis Turystyczny - Jura, noclegi, agroturystyka

wyszukiwanie zaawansowane
wtorek, 2 marca 2021 r.
imieniny obchodzą: Helena, Karol
oferty ze zdjęciem

Ostry Kamień

Strona główna » Atrakcje » Ostry Kamień

data dodania: 2009-08-17 11:15:53

gmina: Jerzmanowice-Przeginia
powiększ

Ostry Kamień, zwany też Kapucynem – ostaniec wierzchowinowy w najwyższych partiach Wyżyny Olkuskiej w miejscowości Jerzmanowice. Znajduje się w odległości ok. 900 m na południe od drogi krajowej nr 74[1]. Zbudowany jest z wapieni górnej jury i posiada charakterystyczny, ostro zakończony wierzchołek. Wznosi się na wysokość 502 m n.p.m. i udostępniony jest do wspinaczki skałkowej. Tuż obok niego, w kierunku na południe znajduje się drugi ostaniec będący najwyższym wzniesieniem Wyżyny Olkuskiej – Skała Grodzisko (512,8 m n.p.m.).

Obydwa te ostańce są pomnikami przyrody. Pomiędzy nimi znajduje się spory, trawiasty plac, często wykorzystywany przez turystów jako miejsce biwakowe. Ostry Kamień wznosi się na niezabudowanym i niezalesionym terenie wśród pól uprawnych i jest jednym z 41 pomników przyrody gminy Jerzmanowice-Przeginia (figuruje w rejestrze wojewódzkim pomników przyrody pod nr 10/32 [2]).

W bezpośrednim jego sąsiedztwie oprócz Grodziska wznosi się jeszcze kilka innych wybitnych ostańców i grup skałek: Łysa Skała (Fiala), Wielka Skała, Skała Łaziska. Wchodzą one w skład grupy skał zwanych ostańcami jerzmanowickimi. Tereny te ze względu na piękno krajobrazu i walory przyrodnicze włączone zostały w obszar Parku Krajobrazowego Dolinki Krakowskie.

źródło: tekst i zdjęcia wikipedia


wyświetleń: 5506

autor: agrojura.pl

Atrakcje w gminie Jerzmanowice-Przeginia

 • Dolina Szklarki

  data dodania: 2009-08-20 15:04:15

  Dolina Szklarki – dolina potoku Szklarka na Wyżynie Krakowsko-Częstochowskiej. Znajduje się na pięknym krajobrazowo i posiadającym duże walory przyrodnicze obszarze Parku Krajobrazowego Dolinki Krakowskie. Mająca ok. 9 km długości dolina ciągnie się od ... czytaj dalej »

 • Wielka Skała

  data dodania: 2009-08-17 11:24:14

  Wielka Skała (512,8 m n.p.m.) – jedna z skał należących do tzw. ostańców jerzmanowickich. Znajduje się na wierzchowinie Wyżyny Olkuskiej, pomiędzy górnymi częściami Doliny Szklarki i Doliny Będkowskiej, na terenie wsi Jerzmanowice. Ma ... czytaj dalej »

 • Skała Grodzisko

  data dodania: 2009-08-17 11:20:35

  Grodzisko, zwane również Wzgórzem Skałka, Wzgórzem 502 lub Skałą 502 – najwyższe wzniesienie na Wyżynie Olkuskiej i drugie co do wysokości na całej Jurze Krakowsko-Częstochowskiej. Jest to ostaniec wierzchołkowy znajdujący się w ... czytaj dalej »

Opis gminy: Jerzmanowice-Przeginia

Strona główna

Informacje o 48 gminach jurajskich, baza agroturystyk, hoteli, pensjonatów, punktów gastronomicznych, atrakcje, aktualne wydarzenia