Strona główna

Jurajski Serwis Turystyczny - Jura, noclegi, agroturystyka

wyszukiwanie zaawansowane
sobota, 27 lutego 2021 r.
imieniny obchodzą: Liwia, Leonard
oferty ze zdjęciem

Skała Grodzisko

Strona główna » Atrakcje » Skała Grodzisko

data dodania: 2009-08-17 11:20:35

gmina: Jerzmanowice-Przeginia
powiększ

Grodzisko, zwane również Wzgórzem Skałka, Wzgórzem 502 lub Skałą 502 – najwyższe wzniesienie na Wyżynie Olkuskiej i drugie co do wysokości na całej Jurze Krakowsko-Częstochowskiej. Jest to ostaniec wierzchołkowy znajdujący się w miejscowości Jerzmanowice w odległości ok. 1 km na południe od drogi krajowej nr 94. Na skale znajduje się słup betonowy, pozostałość z czasów ostatniej wojny. Dawne pomiary geodezyjne z początku XX w. określiły wysokość skały na 502 m n.p.m., stąd dawna nazwa wzgórze 502. Według nowszych pomiarów z początku lat 90. wysokość skały wynosi 512,8 m n.p.m.

Jest miejscem często odwiedzanym przez turystów, wznosi się wśród pół uprawnych i nieużytków, jest niezalesiona i roztaczają się z niej szerokie widoki. Podziwiać można usłaną ostańcami Wyżynę Krakowsko-Częstochowską, widać Kraków, Garb Tenczyński, Karpaty, a przy bardzo dobrej widoczności nawet Tatry. Od wschodniej strony można wejść na jej wierzchołek bez większych trudności. Stromo podcięte ściany północno-zachodnie, tzw. Duży Mur udostępnione są do wspinaczki skałkowej. Tuż obok Skały 502, po jej północnej stronie znajduje się druga, niewiele tylko niższa skała zwana Ostrym Kamieniem lub Kapucynem. Obydwie znajdują się na pięknym krajobrazowo obszarze Parku Krajobrazowego Dolinki Krakowskie i mają status pomników przyrody. Pomiędzy obu tymi skałami znajduje się równy, trawiasty plac, na którym często urządzane są biwaki. W bezpośrednim sąsiedztwie Grodziska znajduje się jeszcze wiele innych wybitnych ostańców, m. in: Skała Łysa (Fiala), Wielka Skała, Skała Łaziska. Tworzą one grupę tzw. ostańców jerzmanowickich.

źródło: tekst i zdjęcia wikipedia


wyświetleń: 6988

autor: agrojura.pl

Atrakcje w gminie Jerzmanowice-Przeginia

 • Dolina Szklarki

  data dodania: 2009-08-20 15:04:15

  Dolina Szklarki – dolina potoku Szklarka na Wyżynie Krakowsko-Częstochowskiej. Znajduje się na pięknym krajobrazowo i posiadającym duże walory przyrodnicze obszarze Parku Krajobrazowego Dolinki Krakowskie. Mająca ok. 9 km długości dolina ciągnie się od ... czytaj dalej »

 • Wielka Skała

  data dodania: 2009-08-17 11:24:14

  Wielka Skała (512,8 m n.p.m.) – jedna z skał należących do tzw. ostańców jerzmanowickich. Znajduje się na wierzchowinie Wyżyny Olkuskiej, pomiędzy górnymi częściami Doliny Szklarki i Doliny Będkowskiej, na terenie wsi Jerzmanowice. Ma ... czytaj dalej »

 • Ostry Kamień

  data dodania: 2009-08-17 11:15:53

  Ostry Kamień, zwany też Kapucynem – ostaniec wierzchowinowy w najwyższych partiach Wyżyny Olkuskiej w miejscowości Jerzmanowice. Znajduje się w odległości ok. 900 m na południe od drogi krajowej nr 74[1]. Zbudowany jest z wapieni górnej jury i ... czytaj dalej »

Opis gminy: Jerzmanowice-Przeginia

Strona główna

Informacje o 48 gminach jurajskich, baza agroturystyk, hoteli, pensjonatów, punktów gastronomicznych, atrakcje, aktualne wydarzenia