Strona główna

Jurajski Serwis Turystyczny - Jura, noclegi, agroturystyka

wyszukiwanie zaawansowane
niedziela, 7 marca 2021 r.
imieniny obchodzą: Kajetan, Paula
oferty ze zdjęciem

Wielka Skała

Strona główna » Atrakcje » Wielka Skała

data dodania: 2009-08-17 11:24:14

gmina: Jerzmanowice-Przeginia
powiększ

Wielka Skała (512,8 m n.p.m.) – jedna z skał należących do tzw. ostańców jerzmanowickich. Znajduje się na wierzchowinie Wyżyny Olkuskiej, pomiędzy górnymi częściami Doliny Szklarki i Doliny Będkowskiej, na terenie wsi Jerzmanowice. Ma status pomnika przyrody), ale udostępniona jest do wspinaczki skałkowej. Położona jest wśród pól uprawnych, w odległości zaledwie ok 0,5 km od drogi krajowej nr 94. W niewielkiej odległości od niej znajduje się jeszcze kilka innych wybitnych ostańców jerzmanowickich: Skała 502, Ostry Kamień, Skała Łysa (Fiala) i Łaziska.

Skała zbudowana jest z wapienia i jest ostańcem wierzchowinowym. Obszar, na którym znajduje się Wielka Skała i pozostałe ostańce, ze względu na piękno krajobrazu i duże walory przyrodnicze został włączony do Parku Krajobrazowego Dolinki Krakowskie.

źródło: tekst i zdjęcia wikipedia


wyświetleń: 5919

autor: agrojura.pl

Atrakcje w gminie Jerzmanowice-Przeginia

 • Dolina Szklarki

  data dodania: 2009-08-20 15:04:15

  Dolina Szklarki – dolina potoku Szklarka na Wyżynie Krakowsko-Częstochowskiej. Znajduje się na pięknym krajobrazowo i posiadającym duże walory przyrodnicze obszarze Parku Krajobrazowego Dolinki Krakowskie. Mająca ok. 9 km długości dolina ciągnie się od ... czytaj dalej »

 • Skała Grodzisko

  data dodania: 2009-08-17 11:20:35

  Grodzisko, zwane również Wzgórzem Skałka, Wzgórzem 502 lub Skałą 502 – najwyższe wzniesienie na Wyżynie Olkuskiej i drugie co do wysokości na całej Jurze Krakowsko-Częstochowskiej. Jest to ostaniec wierzchołkowy znajdujący się w ... czytaj dalej »

 • Ostry Kamień

  data dodania: 2009-08-17 11:15:53

  Ostry Kamień, zwany też Kapucynem – ostaniec wierzchowinowy w najwyższych partiach Wyżyny Olkuskiej w miejscowości Jerzmanowice. Znajduje się w odległości ok. 900 m na południe od drogi krajowej nr 74[1]. Zbudowany jest z wapieni górnej jury i ... czytaj dalej »

Opis gminy: Jerzmanowice-Przeginia

Strona główna

Informacje o 48 gminach jurajskich, baza agroturystyk, hoteli, pensjonatów, punktów gastronomicznych, atrakcje, aktualne wydarzenia