Strona główna

Jurajski Serwis Turystyczny - Jura, noclegi, agroturystyka

wyszukiwanie zaawansowane
poniedziałek, 19 kwietnia 2021 r.
imieniny obchodzą: Alfa, Tytus
oferty ze zdjęciem

Rezerwat przyrody Skała Kmity

Strona główna » Atrakcje » Rezerwat przyrody Skała Kmity

data dodania: 2009-08-17 14:22:48

gmina: Zabierzów
powiększ

Krajobrazowy rezerwat przyrody znajdujący się w miejscu, gdzie rzeka Rudawa przełamuje Garb Tenczyński na Wyżynie Krakowsko-Częstochowskiej.

Administracyjnie obszar rezerwatu znajduje się na terenie gminy Zabierzów, pomiędzy miejscowościami Zabierzów i Szczyglice w powiecie krakowskim, województwie małopolskim, w odległości 11 km od Krakowa. Znajduje się na pięknym widokowo i ciekawym pod względem budowy geologicznej obszarze Tenczyńskiego Parku Krajobrazowego.

Rezerwat ma powierzchnię 19,47 ha, a utworzony został w 1959 r. w celu ochrony naturalnego krajobrazu przełomu rzeki Rudawy, a także naskalnej roślinności i lasu. Występuje tu 18 gat. roślin chronionych, m. in. tojad mołdawski, kruszczyk siny, rojownik pospolity, ciemiężyca zielona. Najbardziej malowniczą częścią rezerwatu jest stroma, o pionowych niemal ścianach skała wapienna o wysokości ok. 25 m z wyrytymi na niej historycznymi napisami i ciekawą roślinnością naskalną. Prócz niej w rezerwacie znajduje się jeszcze kilka innych mniejszych skał wapiennych z okresu jury, znajdujących się w lesie tworzonym głównie przez dęby.

Nazwa skały pochodzi od rycerza Kmity, który według legendy pochodzącej z początku XVI w. nieszczęśliwie zakochał się w pięknej Olimpii Bonerównie, córce ówczesnego właściciela Balic. Nie mogąc ożenić się z nią, rzucił się z rozpaczy wraz z koniem z tej skały, ponosząc śmierć na miejscu. Bonerówna ponoć oddana została do zakonu. W miejscu, z którego skakał znajduje się krzyż. Wyryty na skale kilka metrów ponad drogą, bardzo stary i znacznie już zatarty napis głosi:

Kthory z was przyjdzie thu,
Mając męstwo w owym dniu,
To i radość może mieć;

Zasię kthory przyjdzie thu,
Ma strapienie w onym dniu,
Tho i spokój może mieć.

Jest to fragment wiersza Adama Gorczyńskiego. Na skale istniał jeszcze inny napis, obecnie już nieczytelny: Stanisław Kmita, rycerz orężny W boju z Tatary, szablą potężny Ku Bonerównie serce obrócił I z tej skały w przepaść się rzucił 1515. Autorem tej sentencji był Wincenty Pol. Obydwie sentencje wyryte zostały na skale w 1854 r. Dawniej podobno istniał jeszcze jeden napis wykuty przez samego Kmitę: Sroga miłości mojej moc dręczy duszę. Wiara - Bóg - Miłość - Miłość - Miłość - Kmita i Bonerówna - 1515. W XIX w. Wątek romantycznej miłości Kmity i Benerówny podejmowany był w wielu utworach literackich, nawet obecnie jest kontynuowany. Jednej ze skał wapiennych na przeciwległym wzgórzu Bukowina współcześnie już nadano nazwę Bonerówna. Mimo że nie zachowały się dokumenty potwierdzające samobójczą śmierć Kmity, coś w tym musi być, rzeczywiście bowiem w 1515 r. właścicielem Balic stał się Seweryn Boner mający córkę Zofię. Natomiast podawana przez niektórych autorów wersja, jakoby Kmita był katolikiem, a Bonerówna ewangeliczką jest nieprawdopodobna - w 1515 r. ewangelicyzm jeszcze nie istniał.

Obecnie Skała Kmity wznosi się tuż nad drogą wojewódzką nr 774. Na wierzchołek skały można wejść od restauracji „Kmita”, przy której znajduje się parking dla samochodów. W 2000 r nadleśnictwo w Krzeszowicach utworzyło 2,5 km długości ścieżkę dydaktyczną z 5 przystankami, prowadzącą od Skały Kmity w głąb Doliny Grzybowskiej. Doskonałe miejsce do spacerów. Wokół otacza na Las Zabierzowski, przez który prowadzą liczne ścieżki dydaktyczne i szlaki turystyczne. Doliną tą prowadzi również krótka droga dojazdowa do restauracji „Kmita” wzdłuż wschodniej ściany Skały Kmity. Skała od dawna była odwiedzana, pięknie i ciekawie pisze o niej m. in Józef Krasnowolski.

źródło: tekst i zdjęcia wikipedia


wyświetleń: 8391

autor: agrojura.pl

Atrakcje w gminie Zabierzów

 • Dolina Kobylańska

  data dodania: 2009-11-12 22:39:35

  Dolina Kobylańska, zwana również rzadziej Dolinką Karniowicką lub Jarem Kobylańskim. Jest to dolinka długości około 4 km, znajdująca się w granicach wsi Kobylany i Karniowice, około 20 km od Krakowa. Położona jest na Wyżynie ... czytaj dalej »

 • Dolina Grzybowska

  data dodania: 2009-08-24 11:12:20

  Niewielka dolina wcięta w zbocza wschodniej części Garbu Tenczyńskiego na Wyżynie Krakowsko-Częstochowskiej, pomiędzy miejscowościami Balice i Zabierzów, przy drodze wojewódzkiej nr 774. Od drogi tej prowadzi wąska droga dojazdowa do parkingu i ... czytaj dalej »

 • Dolina Aleksandrowicka

  data dodania: 2009-08-20 14:02:54

  Dolina Aleksandrowicka, zwana też Strumykiem – niewielka dolina rozcinająca Garb Tenczyński na Wyżynie Krakowsko-Częstochowskiej w miejscowości Aleksandrowice. Ma długość 2,5-3 km, strome zbocza i płaskie szerokie dno, które jest w dużym stopniu ... czytaj dalej »

Opis gminy: Zabierzów

Strona główna

Informacje o 48 gminach jurajskich, baza agroturystyk, hoteli, pensjonatów, punktów gastronomicznych, atrakcje, aktualne wydarzenia