Strona główna

Jurajski Serwis Turystyczny - Jura, noclegi, agroturystyka

wyszukiwanie zaawansowane
sobota, 27 lutego 2021 r.
imieniny obchodzą: Liwia, Leonard
oferty ze zdjęciem

Las Zabierzowski

Strona główna » Atrakcje » Las Zabierzowski

data dodania: 2009-08-18 10:33:52

gmina: Zabierzów
powiększ

Jeden z największych leśnych kompleksów w okolicach Krakowa. Znajduje się na terenie Gminy Zabierzów, otoczony miejscowościami: Zabierzów, Kochanów, Nielepice, Kleszczów, Brzoskwinia, Aleksandrowice, Burów, Balice, Szczyglice. Las porasta zbocza i wierzchowinę Garbu Tenczyńskiego. Jest użytkowany gospodarczo, ale stanowi też miejsce relaksu okolicznych mieszkańców (szczególnie Krakowa) i turystów. Przebiegają przez niego szlaki turystyczne i rowerowe, wyznaczone są ścieżki dydaktyczne. Od północnej i wschodniej strony opływa go rzeka Rudawa. W miejscu, gdzie przełamuje ona Garb Tenczyński znajduje się krajobrazowy rezerwat przyrody Skała Kmity.

W Lesie Zabierzowskim występuje wiele oryginalnych skałek wapiennych, przecięty jest licznymi wąwozami, największe z nich to: Zapustny Dół, Wąwóz Kochanowski, Wąwóz Zbrza, Lisi Dół, Dolina Aleksandrowicka, Balickie Doły, Dolina Grzybowska (a przy niej restauracja "Kmita"). Na szczycie wzniesienia znajduje się widoczna z dużej odległości radarowa stacja kontroli lotów lotniska na Balicach, a na północnych zboczach kamieniołom wapieni.

Jest to las mieszany, w którym dominują takie gatunki drzew, jak: grab, buk, sosna. W runie leśnym wczesną wiosną, przed rozwojem liści przez drzewa zakwitają m. in. przylaszczka pospolita, złoć żółta, miodunka ćma, pierwiosnek lekarski i wyniosły, śledziennica skrętolistna, zdrojówka rutewkowata, zawilec gajowy i żółty, wawrzynek wilczełyko, groszek wiosenny. Las Zabierzowski znajduje się na obszarze Tenczyńskiego Parku Krajobrazowego

źródło: tekst i zdjęcia wikipedia


wyświetleń: 6276

autor: agrojura.pl

Atrakcje w gminie Zabierzów

 • Dolina Kobylańska

  data dodania: 2009-11-12 22:39:35

  Dolina Kobylańska, zwana również rzadziej Dolinką Karniowicką lub Jarem Kobylańskim. Jest to dolinka długości około 4 km, znajdująca się w granicach wsi Kobylany i Karniowice, około 20 km od Krakowa. Położona jest na Wyżynie ... czytaj dalej »

 • Dolina Grzybowska

  data dodania: 2009-08-24 11:12:20

  Niewielka dolina wcięta w zbocza wschodniej części Garbu Tenczyńskiego na Wyżynie Krakowsko-Częstochowskiej, pomiędzy miejscowościami Balice i Zabierzów, przy drodze wojewódzkiej nr 774. Od drogi tej prowadzi wąska droga dojazdowa do parkingu i ... czytaj dalej »

 • Dolina Aleksandrowicka

  data dodania: 2009-08-20 14:02:54

  Dolina Aleksandrowicka, zwana też Strumykiem – niewielka dolina rozcinająca Garb Tenczyński na Wyżynie Krakowsko-Częstochowskiej w miejscowości Aleksandrowice. Ma długość 2,5-3 km, strome zbocza i płaskie szerokie dno, które jest w dużym stopniu ... czytaj dalej »

Opis gminy: Zabierzów

Strona główna

Informacje o 48 gminach jurajskich, baza agroturystyk, hoteli, pensjonatów, punktów gastronomicznych, atrakcje, aktualne wydarzenia