Strona główna

Jurajski Serwis Turystyczny - Jura, noclegi, agroturystyka

wyszukiwanie zaawansowane
wtorek, 2 marca 2021 r.
imieniny obchodzą: Helena, Karol
oferty ze zdjęciem

Brama Bolechowicka

Strona główna » Atrakcje » Brama Bolechowicka

data dodania: 2009-08-18 10:46:00

gmina: Zabierzów
powiększ

Skały zamykające wylot powstałej w wyniku krasowych procesów Doliny Bolechowickiej na Wyżynie Olkuskiej.

Znajdują się na terenie o dużych walorach krajobrazowych, geologicznych i przyrodniczych, wchodzących w skład Parku Krajobrazowego Dolinki Krakowskie. Skały te znajdują się kilkaset metrów na północ od wsi Bolechowice. Brama Bolechowicka tworzona jest przez dwie wapienne skały o wysokości ok. 30 m; po wschodniej stronie jest to Filar Abazego, po zachodniej stronie Filar Pokutników tworzący postrzępioną grań. Nazwy te nadali im wspinacze jeszcze przed II wojną światową. Są stromo podcięte i udostępnione do wspinaczki skałkowej, często też można tu zobaczyć wspinaczy. Wspinać się można tylko wyznaczonymi na nich drogami wspinaczkowymi z użyciem tylko zamontowanych już haków. Są to drogi o dużym stopniu trudności. Na wzgórze po wschodniej stronie Filaru Pokutników można podejść bez większych trudności. Roztacza się stąd rozległy widok na Garb Tenczyński, Rów Krzeszowicki i Kraków.

Przed Bramą Bolechowicką i za nią znajduje się nieduże trawiaste rozszerzenie, dnem płynie niewielki potok Bolechówka, który łącząc się z potokiem wypływającym z Doliny Kobylańskiej zasila Rudawę. Skały budujące bramę pochodzą z rafopodobnych wapieni skalistych, które w okresie górnej jury powstały na dnie płytkiego morza znajdującego się wówczas na tych terenach. W skałach tych znajdują się niewielkie ścięcia tektoniczne powstałe w wyniku trzeciorzędowych ruchów tektonicznych. Brama Bolechowicka znajduje się bowiem w strefie przyuskokowej oddzielającej płytę ojcowską od Rowu Krzeszowickiego. O budowie geologicznej tych terenów informuje umieszczona na łączce przed bramą tablica opracowana przez specjalistów z Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie w ramach projektu Małopolski Szlak Geoturystyczny.

Brama Bolechowicka objęta jest częściową ochroną, wchodzi w skład rezerwatu przyrody Wąwóz Bolechowicki. Przed bramą, już poza rezerwatem przyrody znajduje się krasowe źródło zasilające potok Bolechówka. Zostało ono uznane za pomnik przyrody.

źródło: tekst i zdjęcia Wikipedia

wyświetleń: 5438

autor: agrojura.pl

Atrakcje w gminie Zabierzów

 • Dolina Kobylańska

  data dodania: 2009-11-12 22:39:35

  Dolina Kobylańska, zwana również rzadziej Dolinką Karniowicką lub Jarem Kobylańskim. Jest to dolinka długości około 4 km, znajdująca się w granicach wsi Kobylany i Karniowice, około 20 km od Krakowa. Położona jest na Wyżynie ... czytaj dalej »

 • Dolina Grzybowska

  data dodania: 2009-08-24 11:12:20

  Niewielka dolina wcięta w zbocza wschodniej części Garbu Tenczyńskiego na Wyżynie Krakowsko-Częstochowskiej, pomiędzy miejscowościami Balice i Zabierzów, przy drodze wojewódzkiej nr 774. Od drogi tej prowadzi wąska droga dojazdowa do parkingu i ... czytaj dalej »

 • Dolina Aleksandrowicka

  data dodania: 2009-08-20 14:02:54

  Dolina Aleksandrowicka, zwana też Strumykiem – niewielka dolina rozcinająca Garb Tenczyński na Wyżynie Krakowsko-Częstochowskiej w miejscowości Aleksandrowice. Ma długość 2,5-3 km, strome zbocza i płaskie szerokie dno, które jest w dużym stopniu ... czytaj dalej »

Opis gminy: Zabierzów

Strona główna

Informacje o 48 gminach jurajskich, baza agroturystyk, hoteli, pensjonatów, punktów gastronomicznych, atrakcje, aktualne wydarzenia