Strona główna

Jurajski Serwis Turystyczny - Jura, noclegi, agroturystyka

wyszukiwanie zaawansowane
poniedziałek, 20 września 2021 r.
imieniny obchodzą: Faustyna, Renata
oferty ze zdjęciem

Zamek Ogrodzieniecki w Podzamczu

Strona główna » Atrakcje » Zamek Ogrodzieniecki w Podzamczu

data dodania: 2009-07-13 13:35:34

gmina: Ogrodzieniec
fot. Wojciech Lataczpowiększ

Zamek Ogrodzieniecki w Podzamczu leżący na „Szlaku Orlich Gniazd” jest uznawany za najpiękniejszy zamek Jury Krakowsko-Częstochowskiej. Stoi na najwyższym wzniesieniu wyżyny – Górze Zamkowej (515,5 m). Zbudowany jest z dolomitów i wapienia. Pierwsze umocnienia powstały za panowania Bolesława Krzywoustego, lecz nie przetrwały najazdu tatarskiego w 1241 roku. Zamek został wzniesiony na początku XIV w. przez ród Włodków Sulimczyków. Niestety z biegiem czasu za sprawą m.in. potopu szwedzkiego warownia popadała w ruinę. Ostatni właściciele opuścili zamek w 1810 roku.

W dzisiejszych czasach zamek co roku jest celem podróży wielu turystów chcących poczuć klimat średniowiecza. Zachęca do tego dobrze dobrana oferta skierowana do zwiedzających. Na terenie warowni odbywają się liczne turnieje rycerskie, pokazy dawnych tańców, tzw. wieczory z duchami (nocne zwiedzanie zamku), w czasie zimy kuligi,  a dla amatorów mocnych wrażeń również zajęcia wspinaczkowe i survivalowe. Do dyspozycji turystów oddano również muzem oraz salę tortur ( tylko zwiedzanie!) Natomiast zgłodniałych turystów z chęcią przyjmie Karczma Rycerska.

Mówi się, że zamek jest nawiedzony. Ta opinia powiązana jest z legendą o Stanisławie Warszyckim. Był okrutnym kasztelanem, który zasłynął wielkim bogactwem ukrytym w Ogrodzieńcu i Dankowie. Mówi się, że w księżycowe noce zjawia się na murach zamku jako ciągnący 3 metrowy łańcuch czarny pies. Tej sprawie przyjrzała się ekipa programu „Nie do wiary”, lecz duch musiał przeczuć spisek i się nie pojawił.

Wielu z nas widziało już Zamek Ogrodzieniecki nawet nie zdając sobie z tego sprawy. Stało się to za sprawą reżysera Andrzeja Wajdy, który postanowił zekranizować „Zemstę” Aleksandra Fredry na terenie ruin.

Podzamcze znajduje się 8 kilometrów od Zawiercia. Dojechać do miejscowości można za pomocą PKS, którego przystanek znajduje się 5 minut od Zamku. Do samego Zawiercia można dotrzeć

źródło: tekst Michał Marczak,  zdjęcia Wojciech Latacz i Mirosław Marczak


fot. Wojciech Lataczfot. Mirosław Marczakfot. Wojciech Lataczfot. Wojciech Lataczfot. Wojciech Lataczfot. Wojciech Lataczfot. Wojciech Lataczfot. Wojciech Lataczfot. Wojciech Latacz

wyświetleń: 5800

autor: tekst U. Marczak, zdjęcia Wojciech Latacz

Atrakcje w gminie Ogrodzieniec

 • Fabryka prochu w Ogrodzieńcu

  data dodania: 2013-08-21 12:07:46

  Wizualizacja obiektów fabrykiRuiny ogrodzienieckiej fabryki prochu z przełomu XIX i XX wieku na czarnym szlaku turystycznym z Krępy do Józefowa. Wirtualny spacer umożliwia zapoznanie się z technologią produkcji i obiektami fabryki.  Ta i inne atrakcje turystyczne zachęcają do ... czytaj dalej »

 • Grochowiec Wielki w Ryczowie

  data dodania: 2010-07-26 14:38:55

  Grochowiec Wielki to skała wyróżniająca się pięknem i wysokością położona we wsi Ryczów, w gminie Ogrodzieniec. Skała jest doskonałym punktem widokowym na całe pasmo Smoleńsko-Niegowonickie.  Ze szczytu skały roztacza się widok na ... czytaj dalej »

 • Ośrodek Krępa w Ogrodzieńcu

  data dodania: 2010-02-12 13:16:57

  Krępa, fot. Marcin CzajkaOśrodek rekreacyjno-wypoczynkowy Krępa ze źródłąmi wypływającego tam potoku jest częściowo zagospodarowany. Dawniej czynny był tam  basen po którym teraz została jedynie betonowa niecka. Przy ośrodku znajduje się brodzik ze ... czytaj dalej »

Opis gminy: Ogrodzieniec

Strona główna

Informacje o 48 gminach jurajskich, baza agroturystyk, hoteli, pensjonatów, punktów gastronomicznych, atrakcje, aktualne wydarzenia