Strona główna

Jurajski Serwis Turystyczny - Jura, noclegi, agroturystyka

wyszukiwanie zaawansowane
poniedziałek, 20 września 2021 r.
imieniny obchodzą: Faustyna, Renata
  • banerek_agrojura

Gmina Iwanowice

Strona główna » Gminy » Gmina Iwanowice

data dodania: 2009-07-06 10:27:40

gmina: Iwanowice
powiększ

Wieś Iwanowice położona jest w północnej części województwa małopolskiego. Od południa graniczy z Maszkowem, od północy z Biskupicami, od wschodu z Poskwitowem, a od zachodu z Sułkowicami. Wieś oddalona jest o około 20 km na północny-wschód od Krakowa, około 10 km od Słomnik i Skały oraz 15 km od Ojcowa i Pieskowej Skały.

Iwanowice położone są w środkowym odcinku Doliny Dłubni, zwanym Kotliną Iwanowicką,. W tym miejscu przebiega granica między Wyżyną Miechowską a Jurą Krakowsko-Częstochowską. Kotlinę Iwanowicką obrzeżają wzgórza, między innymi Góra Klin i Babia Góra, których wysokość przekracza 40 m ponad dno doliny. Przez wieś przepływają: rzeka Dłubnia oraz jej dopływ, potok Minóżka. Krajobraz urozmaicają kompleksy leśne w pobliskich Zagajach i Maszkowie. Ze względu na niezwykle malownicze ukształtowanie terenu odcinek Doliny Dłubni między Maszkowem a Iwanowicami nazywany jest „Małym Ojcowem”.

Gmina Iwanowice pełna jest ciekawych miejsc, które rozciągają się w malowniczej dolinie rzeki Dłubni. Na pograniczu Iwanowic Włościańskich i Maszkowa znajduje się tzw. "Mały Ojców". W gminie warte zobaczenia są stare kościoły, muzeum, kapliczki. Przez obszar gminy przebiega trasa rowerowa, więc można w aktywny sposób spędzić wypoczynek. W gminie znajduje się również kilka gospodarstw agroturystycznych gdzie można się posilić ekologiczną żywnością jak również przenocować.

Na terenie gminy warto zwiedzić m.in.:
- Kościół pw. Świętego Andrzeja Apostoła w Sieciechowicach
- Koścół pw. Świetej Trójcy w Iwanowicach
- Kościół pw św Piotra i Pawła w Widomej
- Kościół pw. Matki Bożej Szkaplerznej w Naramie
- Muzeum Regionalne w Iwanowicach

źródło: www.iwanowice.malopolska.pl


wyświetleń: 7044

autor: agrojura.pl

Strona główna

Informacje o 48 gminach jurajskich, baza agroturystyk, hoteli, pensjonatów, punktów gastronomicznych, atrakcje, aktualne wydarzenia