Strona główna

Jurajski Serwis Turystyczny - Jura, noclegi, agroturystyka

wyszukiwanie zaawansowane
poniedziałek, 19 kwietnia 2021 r.
imieniny obchodzą: Alfa, Tytus
 • banerek_agrojura

Gmina Janów

Strona główna » Gminy » Gmina Janów

data dodania: 2009-07-06 11:28:09

gmina: Janów
powiększ

Gmina Janów położona na Jurze Krakowsko - Częstochowskiej w odległości 20 km od Częstochowy i 90 km od Krakowa zajmuje obszar o powierzchni 14.700 ha, z czego 52% stanowią lasy mieszane, głównie sosnowo- bukowe. W 22 wsiach mieszka niewiele prawie 6.000 osób. Przez Janów przebiega droga krajowa Częstochowa - Kielce i wojewódzka Św. Anna- Żarki.

Gmina jest niezwykle atrakcyjna turystycznie. Jest tutaj wszystko co zapewnia wspaniały wypoczynek, a więc: przepiękne lasy, krystalicznie czysta woda, malownicze ostańce o fantastycznych kształtach, świeże, pachnące żywicą powietrze oraz niezapomniane krajobrazy jurajskie. Wśród wzniesień (380 m npm.) niezwkle urokliwa jest dolina rzeki Wiercicy, biorącej tutaj swój początek u źródeł Elżbiety i Zygmunta.

Dla zachowania najpiękniejszych miejsc utworzono cztery rezerwaty przyrody: "Parkowe", "Kaliszak", "Bukowa Kępa" i "Ostrężnik" wchodzące w skład Zespołu Jurajskich Parków Krajobrazowych. Prawdziwą perłą jest wieś Złoty Potok i jego okolice, związane z poetą polskiego romantyzmu Zygmuntem Krasińskim. W klasycystycznym dworku Krasińskich z 1829 r mieści się obecnie muzeum biograficzne naszego wieszcza. Obok dworku na terenie parku znajduje się pałac Raczyńskich, a w nim siedziba Jurajskich Parków Krajobrazowych. W pałacu zlokalizowano ekspozycję przyrodniczą z terenu jury, a w parku można oglądać pasiekę i pszczelarnię dydaktyczną.

Do godnych zwiedzania zabytków sakralnych należą kościoły parafialne w Żurawiu oraz Złotym Potoku, gdzie pochowana została Elżbietka najmłodsza córka Zygmunta Krasińskiego.  Ciekawym  obiektem sakralnym  jest  także  kościół  z 1921 roku  w Janowie.

Złoty Potok nieodłącznie związany jest z hodowlą królewskiej ryby - pstrąga. Stąd zaczął się triumfalny pochód tej ryby na stoły całej Europy.  W drugiej połowie XIX wieku hr. Edward Raczyński postanowił wykorzystać krystalicznie czystą wodę ze źródeł ,,Zygmunta" i ,,Elżbiety", i założyć hodowlę ryb łososiowatych. W 1881 roku pod nadzorem Michała Girdwoynia nastąpił pierwszy wylęg pstrąga z ikry przywiezionej z USA.  Teren przeznaczony pod gospodarstwo rybackie obejmował 22 stawy usytuowane wzdłuż rzeki Wiercicy i był pierwszym i największym  pstrągowym gospodarstwem rybackim  w kontynentalnej Europie.

źródło: www.janow.pl


wyświetleń: 8971

autor: agrojura.pl

Atrakcje w gminie Janów

 • Aleja Klonów

  data dodania: 2013-03-08 12:17:05

   Posadzona w XIX w. z inicjatywy generała Wincentego hrabiego Krasińskiego, stanowiła główną drogę dojazdową ze złotopotockiego pałacu, do Częstochowy. Jej niewątpliwy urok i walory krajobrazowe, a także kontekst historyczny, spowodowały, że w ... czytaj dalej »

 • Pomnik ku czci majora Jana Wrzoska w Złotym Potoku

  data dodania: 2009-09-07 11:31:29

  Na szczycie skalnego wzniesienia w Rezerwacie „Parkowe” okoliczni mieszkańcy postawili pomnik ku pamięci jednego z wielu żołnierzy poległych w obronie ojczyzny. Obelisk ten postawiono w miejscu gdzie trzeciego dnia II Wojny Światowej zginął w walce ... czytaj dalej »

 • Ostaniec skalny Diabelskie Mosty w Złotym Potoku

  data dodania: 2009-08-14 10:18:46

  Opisywany ostaniec jest wysoką na 15 metrów skałą porozcinaną głębokimi szczelinami. W górnej partii skały znajduje się duża szczelina o długości ok. 8 metrów zaciśnięta od góry tworząc obiekt na kształt tunelu. Jedna z ... czytaj dalej »

Strona główna

Informacje o 48 gminach jurajskich, baza agroturystyk, hoteli, pensjonatów, punktów gastronomicznych, atrakcje, aktualne wydarzenia