Strona główna

Jurajski Serwis Turystyczny - Jura, noclegi, agroturystyka

wyszukiwanie zaawansowane
poniedziałek, 19 kwietnia 2021 r.
imieniny obchodzą: Alfa, Tytus
 • banerek_agrojura

Gmina Jerzmanowice-Przeginia

Strona główna » Gminy » Gmina Jerzmanowice-Przeginia

data dodania: 2009-07-06 11:56:13

gmina: Jerzmanowice-Przeginia
powiększ

Gmina Jerzmanowice - Przeginia położona jest w województwie małopolskim, w powiecie krakowskim. Funkcjonuje jako gmina wiejska dzieląca się na jednostki strukturalne (wsie). Gmina Jerzmanowice - Przeginia obejmuje 8 sołectw: Czubrowice, Gotkowice, Jerzmanowice, Łazy, Przeginia, Racławice, Sąspów i Szklary. Siedzibą władz gminnych jest miejscowość Jerzmanowice położona w centralnej części obszaru gminy. Gmina Jerzmanowice - Przeginia graniczy od wschodu z gminą Skała, od północy z gminą Sułoszowa, od zachodu z gminą Olkusz, a od południa - z gminami Krzeszowice i Wielka Wieś.

Charakterystyczną cechą krajobrazu gminy Jerzmanowice - Przeginia, jak i całej Jury Krakowsko - Częstochowskiej, są potężne skały wapienne, zwane ostańcami. Tworzą one wspaniałe widoki i mnóstwo okazji do uprawiania wspinaczki skałkowej, a liczne jaskinie, którymi usiane są ich zbocza przyciągają skrywanymi tajemnicami spaleologów. Nie wiadomo dokładnie, ile grot znajduje się w wapiennych skałach - grotołazi ciągle poszukują nowych, a ich wyobraźnię rozpalają niezliczone legendy.

Na terenie gminy jest położony rezerwat przyrody "Dolina Szklarki" o pow. 47.3 ha. "Dolina Szklarki" jest rezerwatem leśnym, utworzonym w 1989 roku dla ochrony starodrzewia buczyny karpackiej i grądu oraz roślinności kserotermicznej i licznych form skalnych. W dolince warto zobaczyć źródło "Pióro", będące wywierzyskiem krasowym o wydajności ok. 60 l/s. Wypływ istnieje na kontakcie zbocza i dna doliny, strefą o długości ok. 25 m. Widoczne są wypływy bezpośrednio ze szczelin w wapieniu jurajskim. W rezerwacie przebiega okrężny szlak turystyczny.

Nad Jerzmanowicami wznosi się ostaniec "Skałka 502", najwyższy punkt Płaskowyżu Ojcowskiego (wg. ostatnich pomiarów jego wysokość wynosi 512,8 m n.p.m.), będący typowym przykładem wierzchowinowej formy skalnej o założeniach strukturalnych, powstałej w paleogenie, w warunkach klimatu tropikalnego (kras kopiasty). Z wierzchołka roztacza się przepiękna panorama na leżącą o 100 m poniżej dolinę Będkówki. Przy dobrych warunkach atmosferycznych widać także Beskidy z Babią Górą, a nawet poszarpane turnie tatrzańskie. Bezpośrednio u stóp Skałki, opadającej na południe jak gdyby progiem poprzecinanym żlebami, rozpościerają się zbocza, zasłane zrazu rumowiskiem głazów i krzakami jałowca, niżej urozmaicone zagajnikami świerków, sosen i buków. Z takich skłonów, których jest tutaj więcej wyłaniają się malownicze Skałki Jerzmanowickie o wyszukanych, fantazyjnych kształtach.

Najbardziej atrakcyjną turystycznie jaskinią w gminie Jerzmanowice-Przeginia jest Jaskinia Nietoperzowa, czyli Jerzmanowicka. Stanowi ona pomnik przyrody.


Dziedzictwo kulturowe gminy charakteryzuje stosunkowo duża ilość elementów i zespołów zabytkowych. Mowa tu zarówno o zabytkach architektury drewnianej jaki murowanej, a także o skałkach, czy jaskiniach, które malują jurajski krajobraz. Będąc na terenie Gminy Jerzmanowice - Przegnian trzeba koniecznie zobaczyć:

- Kościół Parafialny w Racławicach pw. Narodzenia Najświętszej Marii Panny
- Spichlerze w Racławicach
- Zagroda w Racławicach
- Kościół Parafialny w Przegini pw. Zbawiciela i św. Jana Nepomucena
- Kościół szpitalny w Jerzmanowicach pw. Św. Jana Chrzciciela
- Kościół w Jerzmanowicach pw. Św. Bartłomieja Apostoła
- Chałupa w Gotkowicach
- Willa "Koziarnia" w Sąspowie
- Dwór w Łazach - obecnie Szkolne Schronisko Młodzieżowe
- Kościół w Sąspowie pw. Św. Katarzyny
- Kaplica św. Jana Marii Vianney\'a w Czubrowicach
- Kalwaria Czubrowicka (Droga Krzyżowa w Czubrowicach "Na Skałkach")

 Przez teren Gminy przebiegają również trasy jednodniowych wycieczek rowerowych po Jurze Krakowsko - Częstochowskiej:

- Trasa rowerowa nr 6.
Osiedle Widok - Pasternik - Zabierzów - Sowiarka - Niegoszowice - Rudawa - Dolina Szklarki - Jerzmanowice - Murownia - Kraków (50 km)
Na trasie Dolina Szklarki. Piękne krajobrazy. Zabytkowe dwory i kościoły w Niegoszowicach, Rudawie i Jerzmanowicach.

- Trasa rowerowa nr 41.
Prądnik Biały - Zielonki- Prądnik Korzkiewski - Prądnik Czajowski - Ojców - Wola Kalinowska - Sąspów -Jerzmanowice - Kraków (50 km)
Na trasie dolny i środkowy odcinek doliny Prądnika, górny odcinek doliny Sąspowskiej, liczne zabytki architektury, rez. brzozy ojcowskiej w Hamerni, groty, skałki i piękne krajobrazy Ojcowskiego Parku Narodowego.

źródło: www.jerzmanowice-przeginia.pl


wyświetleń: 8396

autor: agrojura.pl

Atrakcje w gminie Jerzmanowice-Przeginia

 • Dolina Szklarki

  data dodania: 2009-08-20 15:04:15

  Dolina Szklarki – dolina potoku Szklarka na Wyżynie Krakowsko-Częstochowskiej. Znajduje się na pięknym krajobrazowo i posiadającym duże walory przyrodnicze obszarze Parku Krajobrazowego Dolinki Krakowskie. Mająca ok. 9 km długości dolina ciągnie się od ... czytaj dalej »

 • Wielka Skała

  data dodania: 2009-08-17 11:24:14

  Wielka Skała (512,8 m n.p.m.) – jedna z skał należących do tzw. ostańców jerzmanowickich. Znajduje się na wierzchowinie Wyżyny Olkuskiej, pomiędzy górnymi częściami Doliny Szklarki i Doliny Będkowskiej, na terenie wsi Jerzmanowice. Ma ... czytaj dalej »

 • Skała Grodzisko

  data dodania: 2009-08-17 11:20:35

  Grodzisko, zwane również Wzgórzem Skałka, Wzgórzem 502 lub Skałą 502 – najwyższe wzniesienie na Wyżynie Olkuskiej i drugie co do wysokości na całej Jurze Krakowsko-Częstochowskiej. Jest to ostaniec wierzchołkowy znajdujący się w ... czytaj dalej »

Strona główna

Informacje o 48 gminach jurajskich, baza agroturystyk, hoteli, pensjonatów, punktów gastronomicznych, atrakcje, aktualne wydarzenia