Strona główna » Gminy » Gmina Klucze
data dodania: 2009-07-06 13:03:06
gmina: KluczeGmina Klucze to atrakcyjna gmina położona na terenie powiatu olkuskiego w zachodnio-północnej części Małopolski. Jej wyróżnikiem jest przyroda typowa dla Jury Krakowsko-Częstochowskiej oraz rozsławiona na całym świecie Pustynia Błędowska. Przebiega tędy także Szlak Orlich Gniazd – pełen wapiennych skałek, lasów i ruin rycerskich warowni. Ten tajemniczy, przyjazny świat przyciąga turystów pieszych i rowerowych, miłośników skałek i jaskiń, a także pasjonatów jazdy konnej i paralotniarstwa. Położenie na terenie Parku Krajobrazowego Orlich Gniazd znacznie przyczynia się do zachowania wartości przyrodniczych tego regionu.
O szczególnej atrakcyjności turystycznej ziemi kluczewskiej stanowi swoista budowa geologiczna. Gmina należy do największego w Polsce obszaru zjawisk krasowych, z charakterystycznymi i malowniczymi widokami skalistych wzgórz i ostańców. Można tu zaobserwować trzy typy krajobrazu: równinę, wapienny płaskowyż i doliny. Występuje tu także bogaty świat roślinny i zwierzęcy (ok. 1500 gatunków roślin, w tym liczne rzadkie i endemiczne – warzucha polska, ok. 200 gatunków ptaków, 3 tys. gatunków owadów, pospolite ssaki leśne oraz w licznych jaskiniach nietoperze). Atrakcją tego terenu są liczne osobliwości historyczne i zabytki kultury. Przez teren gminy wiedzie kilka szlaków turystycznych: pieszych, rowerowych i konny. Stawy i naturalne kąpieliska stwarzają możliwości wypoczynku nad wodą i wędkowania.
Jednym z ciekawszych miejsc, nie tylko w Polsce, jest unikat przyrodniczy i geograficzny w skali europejskiej – Pustynia Błędowska. Nie bez przyczyny nazywa się ją „Polską Saharą” - kiedyś można było tu obserwować niezwykłe miraże, zjawiska fatamorgany. Dzisiaj, choć częściowo porośnięta wierzbą kaspijską nadal przyciąga licznych turystów.
Z myślą o amatorach przejażdżek rowerowych na terenie gminy powstały dwa lokalne szlaki, których trasa przebiega przez najciekawsze zakątki gminy. Pierwszy z nich 25-kilometrowy, oznakowany kolorem zielonym łączy Klucze z pobliskim Olkuszem. W 2003 dołączył do niego niebieski Szlak Przylaszczkowy. Tej dłuższej, bo wynoszącej 41 km trasie, towarzyszą miejsca, w których licznie występują przylaszczki. Popularne na tym terenie wiosenne kwiaty stały się logo marketingowym gminy. Przez gminę przebiega także trasa czerwonego Jurajskiego Szlaku Rowerowego Orlich Gniazd.
Na terenie gminy znajdują się także liczne jaskinie, z których najbardziej znane to: Błotna, Lodowa, Pod Porzeczką, Mąciwody i Na Świniuszce.
Liczne naturalne stawy, cieki wodne oraz rzeki przyciągają wszystkich lubiących wypoczywać nad wodą, w tym również zapalonych wędkarzy.
Przyrodników na pewno zainteresują trzy przyrodnicze ścieżki dydaktyczne, które przeprowadzone zostały w trzech atrakcyjnych krajobrazowo miejscach: w Kluczach na terenie lasów Rudnicy, Pustyni Błędowskiej oraz Białej Przemszy, a w Jaroszowcu wokół Góry Stołowej, gdzie na trasie napotkamy ukryte w lesie skały wapienne.
Obszar 119,3 km2 zamieszkuje około 15 tys. mieszkańców, a w jej skład wchodzi 15 sołectw: Bogucin Duży, Bydlin, Chechło, Cieślin, Golczowice, Hucisko, Jaroszowiec, Klucze, Kolbark, Krzywopłoty, Kwaśniów Dolny, Kwaśniów Górny, Rodaki, Ryczówek, Zalesie Golczowskie. Gmina posiada korzystne usytuowanie komunikacyjne. Położona jest pomiędzy dwoma aglomeracjami miejsko-przemysłowymi: śląską i krakowską.
Od 1991 r. należy do Związku Gmin Jurajskich, a od 2002 r. do Małopolskiej Organizacji Turystycznej. Działa tutaj kilkanaście stowarzyszeń wspierających rozwój społeczno-gospodarczy gminy.
Najciekawsze zabytki i miejsca historyczne
BYDLIN
Kaplica Pocieszenia N.M.P. z XVIII w.
Obelisk w kształcie krzyża
Ruiny zamku rycerskiego
Kościół parafialny św. Małgorzaty z 1865 r.
CHECHŁO
Kościół p.w. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny
CIEŚLIN
Kościół p.w. św. Stanisława Męczennika
Posąg św. Jana Nepomucena
GOLCZOWICE
Krzyż i głaz z tablicą pamiątkową
JAROSZOWIEC
Zabytkowe budynki z końca XIX w.
Kaplica
KLUCZE
Zabudowa dworska z początku XX w.
KWAŚNIÓW DOLNY
Ruiny renesansowej wieży rycerskiej
KWAŚNIÓW GÓRNY
Kapliczki
RODAKI
Modrzewiowy kościół p.w. św. Marka
Wszystkie szlaki turystyczne przebiegające przez gminę
SZLAKI PIESZE
Szlak Orlich Gniazd - Częstochowa-Kraków - 163,2 km
Szlak Pustynny - Błędów- Ryczów - 28,5 km
Szlak Partyzancki - Wiesiółka PKP-Udórz - 44,7 km
Szlak Szwajcarii Zagłębiowskiej - Sławków-Zawiercie - 35,5 km
PRZYRODNICZE ŚCIEŻKI DYDAKTYCZNE
Rudnica – Pustynia Błędowska – Biała Przemsza - 3 km
Wokół Rudnicy - 1,5 km
Góra Stołowa - 4 km
SZLAKI ROWEROWE
Jurajski Szlak Rowerowy Orlich Gniazd - 188 km
Zielony Szlak Rowerowy - 25 km
Przylaszczkowy Szlak Rowerowy - 41 km
Spojrzeć z wysoka - trasa po wybranych punktach widokowych
SZLAKI KONNE
Transjurajski Szlak Konny PTTK - Nielepice-Częstochowa - 250 km
SZLAKI TEMATYCZNE
Szlak Architektury Drewnianej
źródło: www.gmina-klucze.pl
wyświetleń: 10623
autor: agrojura.pl
data dodania: 2009-08-19 09:38:39
U stóp wzgórza św. Krzyża znajduje się stary cmentarz parafii Bydlin, a na jego terenie stoi kaplica murowana, wzniesiona na miejscu starej pustelni. Kaplica stała już tu przy końcu wieku XVIII. Rozbudowana została w roku 1884 przez ks. A. ... czytaj dalej »
data dodania: 2009-08-18 13:45:19
Najcenniejszym zabytkiem wsi Rodaki jest drewniany kościółek pod wezwaniem św. Marka, wzniesiony prawdopodobnie przed rokiem 1601 r. z drewnianą dzwonnicą z XVIII lub XIX wieku. Przy jego budowie nie używano gwoździ. Kościółek jest jednonawowy, ... czytaj dalej »
data dodania: 2009-08-14 16:48:11
Jaskinia Na Świniuszce (Brzęczka) jaskinia na Wyżynie Olkuskiej na wzgórzu Świniuszka w pobliżu wsi Rodaki w gminie Klucze w województwie małopolskim. Długość jaskini wynosi 127 m, głębokość 37 m, co czyni ją 8 co do długości ... czytaj dalej »