Strona główna

Jurajski Serwis Turystyczny - Jura, noclegi, agroturystyka

wyszukiwanie zaawansowane
sobota, 27 lutego 2021 r.
imieniny obchodzą: Liwia, Leonard
 • banerek_agrojura

Gmina Klucze

Strona główna » Gminy » Gmina Klucze

data dodania: 2009-07-06 13:03:06

gmina: Klucze
powiększ

Gmina Klucze to atrakcyjna gmina położona na terenie powiatu olkuskiego w zachodnio-północnej części Małopolski. Jej wyróżnikiem jest przyroda typowa dla Jury Krakowsko-Częstochowskiej oraz rozsławiona na całym świecie Pustynia Błędowska. Przebiega tędy także Szlak Orlich Gniazd – pełen wapiennych skałek, lasów i ruin rycerskich warowni. Ten tajemniczy, przyjazny świat przyciąga turystów pieszych i rowerowych, miłośników skałek i jaskiń, a także pasjonatów jazdy konnej i paralotniarstwa. Położenie na terenie Parku Krajobrazowego Orlich Gniazd znacznie przyczynia się do zachowania wartości przyrodniczych tego regionu.

O szczególnej atrakcyjności turystycznej ziemi kluczewskiej stanowi swoista budowa geologiczna. Gmina należy do największego w Polsce obszaru zjawisk krasowych, z charakterystycznymi i malowniczymi widokami skalistych wzgórz i ostańców. Można tu zaobserwować trzy typy krajobrazu: równinę, wapienny płaskowyż i doliny. Występuje tu także bogaty świat roślinny i zwierzęcy (ok. 1500 gatunków roślin, w tym liczne rzadkie i endemiczne – warzucha polska, ok. 200 gatunków ptaków, 3 tys. gatunków owadów, pospolite ssaki leśne oraz w licznych jaskiniach nietoperze). Atrakcją tego terenu są liczne osobliwości historyczne i zabytki kultury. Przez teren gminy wiedzie kilka szlaków turystycznych: pieszych, rowerowych i konny. Stawy i naturalne kąpieliska stwarzają możliwości wypoczynku nad wodą i wędkowania.

Jednym z ciekawszych miejsc, nie tylko w Polsce, jest unikat przyrodniczy i geograficzny w skali europejskiej – Pustynia Błędowska. Nie bez przyczyny nazywa się ją „Polską Saharą” - kiedyś można było tu obserwować niezwykłe miraże, zjawiska fatamorgany. Dzisiaj, choć częściowo porośnięta wierzbą kaspijską nadal przyciąga licznych turystów.

Z myślą o amatorach przejażdżek rowerowych na terenie gminy powstały dwa lokalne szlaki, których trasa przebiega przez najciekawsze zakątki gminy. Pierwszy z nich 25-kilometrowy, oznakowany kolorem zielonym łączy Klucze z pobliskim Olkuszem. W 2003 dołączył do niego niebieski Szlak Przylaszczkowy. Tej dłuższej, bo wynoszącej 41 km trasie, towarzyszą miejsca, w których licznie występują przylaszczki. Popularne na tym terenie wiosenne kwiaty stały się logo marketingowym gminy. Przez gminę przebiega także trasa czerwonego Jurajskiego Szlaku Rowerowego Orlich Gniazd.

Na terenie gminy znajdują się także liczne jaskinie, z których najbardziej znane to: Błotna, Lodowa, Pod Porzeczką, Mąciwody i Na Świniuszce.
 
Liczne naturalne stawy, cieki wodne oraz rzeki przyciągają wszystkich lubiących wypoczywać nad wodą, w tym również zapalonych wędkarzy.
 
Przyrodników na pewno zainteresują trzy przyrodnicze ścieżki dydaktyczne, które przeprowadzone zostały w trzech atrakcyjnych krajobrazowo miejscach: w Kluczach na terenie lasów Rudnicy, Pustyni Błędowskiej oraz Białej Przemszy, a w Jaroszowcu wokół Góry Stołowej, gdzie na trasie napotkamy ukryte w lesie skały wapienne.

Obszar 119,3 km2 zamieszkuje około 15 tys. mieszkańców, a w jej skład wchodzi 15 sołectw: Bogucin Duży, Bydlin, Chechło, Cieślin, Golczowice, Hucisko, Jaroszowiec, Klucze, Kolbark, Krzywopłoty, Kwaśniów Dolny, Kwaśniów Górny, Rodaki, Ryczówek, Zalesie Golczowskie. Gmina posiada korzystne usytuowanie komunikacyjne. Położona jest pomiędzy dwoma aglomeracjami miejsko-przemysłowymi: śląską i krakowską.
 
Od 1991 r. należy do Związku Gmin Jurajskich, a od 2002 r. do Małopolskiej Organizacji Turystycznej. Działa tutaj kilkanaście stowarzyszeń wspierających rozwój społeczno-gospodarczy gminy.


Najciekawsze zabytki i miejsca historyczne

BYDLIN
Kaplica Pocieszenia N.M.P. z XVIII w.
Obelisk w kształcie krzyża
Ruiny zamku rycerskiego
Kościół parafialny św. Małgorzaty z 1865 r.
 
CHECHŁO
Kościół p.w. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny
 
CIEŚLIN
Kościół p.w. św. Stanisława Męczennika
Posąg św. Jana Nepomucena
 
GOLCZOWICE
Krzyż i głaz z tablicą pamiątkową
 
JAROSZOWIEC
Zabytkowe budynki z końca XIX w.
Kaplica
 
KLUCZE
Zabudowa dworska z początku XX w.
 
KWAŚNIÓW DOLNY
Ruiny renesansowej wieży rycerskiej
 
KWAŚNIÓW GÓRNY
Kapliczki
 
RODAKI
Modrzewiowy kościół p.w. św. Marka


Wszystkie szlaki turystyczne przebiegające przez gminę

     
SZLAKI PIESZE
Szlak Orlich Gniazd - Częstochowa-Kraków - 163,2 km
Szlak Pustynny - Błędów- Ryczów - 28,5 km
Szlak Partyzancki - Wiesiółka PKP-Udórz - 44,7 km
Szlak Szwajcarii Zagłębiowskiej - Sławków-Zawiercie - 35,5 km
  
PRZYRODNICZE ŚCIEŻKI DYDAKTYCZNE
Rudnica – Pustynia Błędowska – Biała Przemsza - 3 km
Wokół Rudnicy - 1,5 km
Góra Stołowa - 4 km
  
SZLAKI ROWEROWE
Jurajski Szlak Rowerowy Orlich Gniazd - 188 km
Zielony Szlak Rowerowy - 25 km
Przylaszczkowy Szlak Rowerowy - 41 km
Spojrzeć z wysoka - trasa po wybranych punktach widokowych
  
SZLAKI KONNE
Transjurajski Szlak Konny PTTK - Nielepice-Częstochowa - 250 km
  
SZLAKI TEMATYCZNE
Szlak Architektury Drewnianej 
 

źródło: www.gmina-klucze.pl


wyświetleń: 10623

autor: agrojura.pl

Atrakcje w gminie Klucze

 • Kaplica p.w. Pocieszenia N.M.P. z XVIII w.

  data dodania: 2009-08-19 09:38:39

  U stóp wzgórza św. Krzyża znajduje się stary cmentarz parafii Bydlin, a na jego terenie stoi kaplica murowana, wzniesiona na miejscu starej pustelni. Kaplica stała już tu przy końcu wieku XVIII. Rozbudowana została w roku 1884 przez ks. A. ... czytaj dalej »

 • Kościół p.w. św. Marka w Rodakach

  data dodania: 2009-08-18 13:45:19

  Najcenniejszym zabytkiem wsi Rodaki jest drewniany kościółek pod wezwaniem św. Marka, wzniesiony prawdopodobnie przed rokiem 1601 r. z drewnianą dzwonnicą z XVIII lub XIX wieku. Przy jego budowie nie używano gwoździ. Kościółek jest jednonawowy, ... czytaj dalej »

 • Jaskinia Na Świniuszce

  data dodania: 2009-08-14 16:48:11

  Jaskinia Na Świniuszce, fot. wikipedia.plJaskinia Na Świniuszce  (Brzęczka)  jaskinia na Wyżynie Olkuskiej na wzgórzu Świniuszka w pobliżu wsi Rodaki w gminie Klucze w województwie małopolskim. Długość jaskini wynosi 127 m, głębokość 37 m, co czyni ją 8 co do długości ... czytaj dalej »

Strona główna

Informacje o 48 gminach jurajskich, baza agroturystyk, hoteli, pensjonatów, punktów gastronomicznych, atrakcje, aktualne wydarzenia