Strona główna

Jurajski Serwis Turystyczny - Jura, noclegi, agroturystyka

wyszukiwanie zaawansowane
poniedziałek, 19 kwietnia 2021 r.
imieniny obchodzą: Alfa, Tytus
 • banerek_agrojura

Gmina Krzeszowice

Strona główna » Gminy » Gmina Krzeszowice

data dodania: 2009-07-06 14:32:23

gmina: Krzeszowice
powiększ

Gmina miejsko-wiejska w województwie małopolskim, w powiecie krakowskim. W latach 1975-1998 gmina położona była w województwie krakowskim. Siedziba gminy są Krzeszowice.


TURYSTYKA
Krzeszowice dzięki licznym szlakom turystyki pieszej i rowerowej stanowią dobrą bazę wypadową do zwiedzania pięknych krajobrazowo i wartościowych przyrodniczo parków krajobrazowych- Tenczyńskiego i Dolinek Krakowskich.


SZLAKI TURYSTYCZNE

 – żółty szlak łączący Chrzanów z Pieskową Skałą jest podzielony na 2 części – Dolinek Jurajskich: Krzeszowice – Pieskowa Skała oraz Ziemi Chrzanowskiej Chrzanów – Krzeszowice.

Przebieg szlaku  Dolinek Jurajskich: szlak prowadzi przez: Krzeszowice, Dolinę Eliaszówki 3 km, klasztor w Czernej, Dębnik, Dolinę Racławki 10 km, Paczółtowic, Żary, Szklary 14,5 km, fragment Doliny Będkowskiej, Dolinę Kobylańską, zabytkowy dwór z 3 ćw. XVIII w. w Karniowicach 26 km, Dolinie Bolechowickiej, Zelków, Wierzchowie, koło Jaskini Mamutowej i Jaskini Wierzchowskiej Górnej, Murowni 32 km, następnie przez Ojcowski Park Narodowy (węzeł szlaków), potem przez Dolinę Sąspowską, Sąspów, Kalinów 45 km, Maczugę Herkulesa, a szlak kończy swój bieg przy zamku w Pieskowej Skale. Ten odcinek szlaku ma 48 km.

Przebieg szlaku  Ziemi Chrzanowskiej: szlak prowadzi przez: Tenczynek, Las Zwierzyniecki, Zamek Tenczyn w Rudnie 5 km, Grojec, przez rynek w Alwerni 12,5 km, a dalej przez Regulice, Podlas 21 km, Rezerwat Lipowiec (ruinę Zamku Lipowiec), Wygiełzów (skansen), Rezerwat Bukowica, Zagórze 28-29 km, Pogorzyce, a szlak kończy swój bieg przy stacji PKP w Chrzanowie. Ten odcinek szlaku ma 37 km.
Szlak jest bardzo okrężny, mimo to bardzo piękny.

 – przez Niedźwiedzią Górę, Bukową Górę, Zimny Dół do Czernichowa
 

Szlaki rowerowe

 – z Krzeszowic przez Miękinię, Dolinę Kamienic, Wolę Filipowską, Puszczę Dulowską, Las Orley, rezerwat przyrody Dolina Potoku Rudno, Sankę, Dolinę Sanki i Niedźwiedzią Górę do Krzeszowic.

 – z Krzeszowic przez Tenczynek, Brzoskwinię, Las Zwierzyniecki, Las Zabierzowski, Szczyglice do Krakowa.

 – z Krzeszowic przez Bartlową Górę, Dolinę Eliaszówki, Dębnik i Siedlec do Krzeszowic.

 – z Krzeszowic do stacji PKP w Woli Filipowskiej.


ZABYTKI

Pałac Potockich zbudowany w stylu włoskiego renesansu o kubaturze 43 tysięcy m³, składający się z 228 różnych pomieszczeń, według projektu Franciszka Lanciego w latach 1850-1857, ze zmianami w 1871 roku. W okresie do 1944 był letnią rezydencją Hansa Franka, Generalnego Gubernatora, szefa niemieckich władz okupacyjnych. Warty uwagi jest również ogród otaczający pałac. Obecnie rezydencja jak i ogród pałacowy jest skrajnie zaniedbany (lipiec 2007).

Kościół pw. św. Marcina w stylu neogotyckim. Wzniesiony w latach 1832-1847.

Vauxhaull wybudowany w latach 1783-1786 wg projektu Szczepana Humberta na polecenie księżnej Izabeli Lubomirskiej jako dom zdrojowy z salami zabaw – obecnie mieści się tu galeria wystawiennicza.

Łazienki Zofia ufundowane ok. 1819 roku przez Zofię Potocką

Zdrój Główny wody siarczanej z ok. 1778 roku; zbudowany na polecenie Augusta Czartoryskiego, ocembrowana z inicjatywy lekarza zdrojowego J.G. Leonhardiego.

Uzdrowiskowy Dom Gościnny, klasycystyczny hotel łazienkowy: powstał w 1876 roku (od 1945 roku siedziba liceum ogólnokształcącego), na fasadzie budynku w 1987 roku wmurowano tablicę pamiątkową poświęconą Wincentemu Dankowi, założycielowi liceum, w 2001 budynek został poddany generalnemu remontowi.

Dworzec kolejowy z 1847 roku.

Zespół dawnego folwarku z 1788 roku.

Willa Japonka z 1920 roku, z drewnianym poddaszem, mieściła się tu restauracja dla kuracjuszy.

Park miejski (Planty) XIII-wieczny park z pomnikami przyrody.

Traktiernia z 1849 roku, pełniąca rolę oberży, jadłodajni oraz mieszkań dla ówczesnej służby.

Buzdyganówka – późnoklasycystyczny, piętrowy budynek Floriana Buzdygana.

Kaplica na cmentarzu z 1864 roku, według projektu Augusta Stülera, w jej podziemiach pochowane są prochy Józefa Chłopickiego, na murze umieszczone są dwie tablice pamiątkowe poświęcone J. Chłopickiemu oraz Romanowi Załuskiemu, Tadeuszowi Neymanowi i Dyźmie Chromemu.

 

ŚCIEŻKI DYDAKTYCZNO-TURYSTYCZNE

Ścieżka dydaktyczno-turystyczna szlakiem górnictwa węglowego w okolicach Rudna i Tenczynka (Tenczyński Park Krajobrazowy). Ścieżka składa się  z dwóch pętli o łącznej długości 16 km i łączy najciekawsze obiekty związane z historyczną eksploatacją węgla kamiennego w rejonie Tenczynka i Rudna, prowadzoną od końca XVIII do połowy XX wieku. Prezentuje także klika stanowisk geologicznych o podstawowym znaczeniu dla poznania budowy geologicznej obszaru krzeszowickiego, jednego z najciekawszych pod względem geologii i morfologii w Polsce.

Ścieżka turystyczno-dydaktyczna biegnąca przez rezerwat przyrody Dolina Racławki ( Park Krajobrazowy Dolinki Krakowskie). Łączna długość – ok.20 km, jest przeznaczona dla turystów posiadających znaczną wiedzę geologiczną. Węzeł szlaków znajduje się w miejscowości Dubie, ścieżka składa się z trzech pętli. Obszar rezerwatu jest szczególnie interesujący pod względem geologicznym – występują tu najstarsze ze skał odsłoniętych na powierzchni w regionie krakowskim.


CIEKAWOSTKI

Przy parafii w Zalasiu działa jedyne w Polsce pokutne Bractwo Św.Marii Magdaleny, zatwierdzone przez papieża Klemensa XI w 1710 r. Warto odwiedzić Zalas w dniu 22 lipca, kiedy to okryci kapturami członkowie bractwa biorą udział w corocznej procesji odpustowej.

Większość obiektów zabytkowych na terenie miasta i gminy została zaopatrzona w tablice informacyjne. Można na nich znaleźć najistotniejsze fakty z historii budowli.

Dojazd do ruin zamku "Tęczyn" w Rudnie oraz Klasztoru w Czernej jest oznakowany niebieskimi tabliczkami, informującymi o pozostającej do pokonania odległości.

W czerwcu każdego roku odbywają się liczne imprezy z okazji Dni Krzeszowic, zaś na przełomie września i października organizowany jest rajd turystyczny w ramach Krakowskich Dni Turystyki.

Szlak Architektury Drewnianej w Województwie Małopolskim ma łączną długość 1500 km obejmuje 237 zespołów architektonicznych od kościołów, cerkwi, kaplic i dzwonnic po spichlerze, wiejskie chałupy i szlacheckie dwory. Wszystkie obiekty na szlaku są oznakowane, a drogę do nich wskazuje ponad 600 drogowskazów. Gmina Krzeszowice jest reprezentowana przez kościół w Paczółtowicach oraz dzwonnicę w Tenczynku.


wyświetleń: 9870

autor: agrojura.pl

Atrakcje w gminie Krzeszowice

 • Dolina Eliaszówki

  data dodania: 2009-08-24 11:08:22

  Dolina na Wyżynie Krakowsko-Częstochowskiej rozciągająca się pomiędzy miejscowościami Czerna i Paczółtowice. Nazwa doliny pochodzi od płynącego jej dnem potoku Eliaszówka. Dolina nazywana jest też Doliną Eliasza. Ta druga nazwa pochodzi od ... czytaj dalej »

 • Kościół św. Marcina w Krzeszowicach

  data dodania: 2009-08-18 12:41:31

  Neogotycki kościół położony w zachodniej części Krzeszowic nad Krzeszówką. Wcześniejsza świątynia istniała tu prawdopodobnie w 1337 roku. Obecna wzniesiono w latach 1832 i 1840-1844 według projektu Karola Perciera, Leonarda Fontaine i ... czytaj dalej »

 • Kościół św. Katarzyny w Tenczynku

  data dodania: 2009-08-18 12:01:20

  Położona na niewielkim wzniesieniu Górka Sieradzka świątynia parafialna dla mieszkańców wsi Tenczynek i Rudno. Patronką świątyni jest św. Katarzyna Aleksandryjska. Najstarsze wzmianki o kościele pochodzą z roku 1598, a autorem był biskup ... czytaj dalej »

Strona główna

Informacje o 48 gminach jurajskich, baza agroturystyk, hoteli, pensjonatów, punktów gastronomicznych, atrakcje, aktualne wydarzenia