Strona główna

Jurajski Serwis Turystyczny - Jura, noclegi, agroturystyka

wyszukiwanie zaawansowane
poniedziałek, 19 kwietnia 2021 r.
imieniny obchodzą: Alfa, Tytus
 • banerek_agrojura

Gmina Liszki

Strona główna » Gminy » Gmina Liszki

data dodania: 2009-07-07 09:50:07

gmina: Liszki
powiększ

W cieniu Krakowa w południowej części Jury Krakowsko Częstochowskiej położona jest gmina Liszki. Od strony wschodniej graniczy z miastem Kraków, a od zachodniej z gminą Czernichów. Strona południowa przylega do rzeki Wisly, zaś północną częścią opiera się o garb Tęczyński. Przez środek gminy przepływa rzeka Sanka tworząc tzw. zapadlisko Cholerzynskie o szerokości 2 km. Urozmaicona rzeźba terenu- wapienne skałki krasowe, dolinki oraz liczne jaskinie przyciagają licznych turystów. Gmina Liszki ma charakter roliczy. Duża częśc powierzchni gminy zajmuja pola uprawne oraz sady owocowe.

Południowa częśc gminy jest płasko ukształtowana a północna charakteryzuje się skałakmi krasowymi oraz pagórkami.

PRZYRODA

Dolina Brzoskwinki rozcina południowa cześć Garbu Tenczyńskiego, a potok, który ja ukształtował bierze swój początek we wsi Brzoskwinia, płynąc dnem doliny o szerokości od 100 - 205 m, obrzeżonej stosunkowo łagodnymi zboczami. Następny jej odcinek o długości 600 m ma zupełnie inny charakter i przypomina skalisty wąwóz. Szerokość dna nie przekracza tu 50 m, a po obu stronach wznoszą się strome zbocza najeżone skalicami zbudowanymi z jurajskich wapieni.

Dolina do lat 50-tych XX w. licznie odwiedzana przez turystów zaczęła stopniowo upadać. Nieprzemyślane zalesianie zasłaniające wspaniałe wapienie odstraszyło turystów.

Szata roślinna Doliny Brzoskwinki jest silnie przekształcona przez działalność człowieka. Jeszcze 30 - 4- lat temu większą cześć powierzchni zajmowały murawy i pastwiska ukształtowane przez długotrwały wypas. Po jego zaniechaniu naturalna sukcesja roślinności doprowadziła do rozwoju krzewów i okrycia zboczy doliny lasem w typie grądu. Wystękują tu głównie grab, jesion, dąb i brzoza a w runie wśród wielu gatunków, przylaszczka zawilec i kopytnik. Nie ocienione ścianki skalne są porośnięte bujnymi murawami kserotermicznymi, a na dnie doliny występują łąki i pastwiska.


Dolina Malinowska - Niezwykle malowniczy i przepiękny wąwóz krasowy o powierzchni 20,43 ha, obejmuje 2 km przełomowy odcinek Doliny Sanki o oryginalnych w kształtach skałach zboczowych i niezwykle zróżnicowanej szacie roślinnej. Ściany wąwozy tworzą wapienne skałki, w których występuje kilka jaskiń. Zróżnicowaną szatę roślinna rezerwatu tworzą zespoły leśne, w skład których wchodzą: łęg olszowy, grąd, buczyna naskalna oraz bór mieszany. Ponadto występują murawy kserotermiczne, zbiorowiska cieniolubnych mszaków oraz łąki porastające dno doliny. Dolinie Mnikowskiej występuje 17 gatunków chronionych, a m. in. buławniki, wawrzynek wilczełyko, lilia złotogłów, naparstnica zwyczajna oraz konwalia majowa. W skalnym zakolu zwanym cyrkiem widnieje namalowany na skale w 1863 roku przez Walerego Eliasza Radzikowskiego obraz Matki Boskiej, do którego prowadzą stacje drogi krzyżowej. Również tam znajduje się jaskinia o długości 82 m.

W dolinie znajduje się około 10 jaskiń i grot, w tym m.in. grota "Nad Potoczkiem", Jaskinia Nad Matką Boską, która zasłynęła z licznych znalezisk archeologicznych, które po latach okazały się falsyfikatem.

W rezerwacie spotkać można liczne nietoperze chroniące się w jaskiniach. Ptaki reprezentowane są przez pustułki, ortolany i słowiki rdzawe. Brzegi doliny porastają buki, dęby i jawory. Na skałach rosną m.in.: koniczyna długowłosa, oman szorstki, fiołek kosmaty, parzydło leśne i kozłek trójlistkowy.


Rezerwat Zimny Dół - Rezerwat przyrody nieożywionej. Powierzchnia 2.2 ha obejmuje fragment prawego zbocza Doliny Zimny Dół z niezwykle rzadko spotykanymi formami skalnymi ( skalne grzyby, bloki z rozwiniętymi u ich podnóży okapami oraz skalne przesmyki). Jedną z niewątpliwych atrakcji jest poprowadzona ścieżka edukacyjna, która kluczy między olbrzymimi blokami skalnymi rozsianymi gęsto po lesie. Turysta ma wrażenie bliskiego kontaktu ze skałami w mrocznym skalnym labiryncie. Formy te zostały ukształtowane w wyniku procesów krasowych i zboczowych. W otoczeniu las grądowy. Obok rezerwatu unikalne źródło krasowe wypływające wprost z jaskini. W górnej części doliny (przy szlaku czerwonym) charakterystyczne formy krasu współczesnego: leje krasowe, półślepa dolinka. Oraz pomnik przyrody: okresowo występujący staw.

ZABYTKI

- pałac w piekarach
- pałac w Kryspinowie
- kościół w Morawicy
- kościół w Liszkach
- dwór w Ściejowicach


REKREACJA

Zalew w Kryspinowie - Kryspinów to dwa małe zbiorniki wodne powstałe po eksploatacje piasku. Zaletą tego miejsca jest piaskowa plaża oraz bliskość parkingu. Ośrodek położony jest w odległości 12 km. od Krakowa i obejmuje obszar 64 ha z czego połowę zajmuje zalew . Liczba osób odwiedzająca zalew dochodzi do 30.000 dziennie w upalne weekendy, co łącznie daje prawie 500.000 osób w skali sezonu. W bezpośredniej bliskości znajduje się zjazd z autostrady oraz lotnisko w Balicach. Plaże Ośrodka są w większości plażami piaszczystymi (część północno -zachodnia) oraz częściowo trawiastymi. Całość zalewu stanowi woda I kl. czystości. Na terenie Ośrodka istnieją kąpieliska strzeżone, wypożyczalni a sprzętu wodnego, zjeżdżalnia wodna, boiska do koszykówki i siatkówki plażowej oraz plac zabaw dla dzieci. Wokól także jest wiele punktów gastronomicznych i klimatycznych restauracyjek, gdzie można się posilić mając wspaniały widok na zalew i okoliczne pagórki Gminy Liszki.

 

Fundacja im. ks. Siemaszki nawiązuje do tradycji dobroczynnej działalności ks. Kazimierza Siemaszki ze Zgromadzenia Księży Misjonarzy Św. Wincentego a Paulo. Żyjący w II. poł. XIX wieku krakowski misjonarz otaczał opieką dzieci i młodzież biedną i osieroconą. Działalność rozpoczęta w niewielkiej rozmównicy kościoła na Kleparzu systematycznie się rozwijała. W 1882 roku zakupiony został dom przy ul. Długiej 42, z czasem zmodernizowany i rozbudowany. W krótkim czasie powstał jeszcze dom wypoczynkowy i szkoła poza Krakowem. Śmierć ks. Siemaszki w 1904 roku nie przerwała działalności Zakładów. Dzieło kontynuowane było przez Zgromadzenie Księży Misjonarzy. Obecnie Fundacja im. ks. Siemaszki prowadzi swoją działalność w nowym ośrodku - Centrum Edukacyjnym Radosna Nowina 2000 w Piekarach pod Krakowem.

Jest to jeden z najnowocześniejszych obiektów basenowych w Polsce. Posiada dwie niecki basenowe:

- basen sportowy 25 x 12,5 x (1,35cm -1,85 cm) z homologacją i pełnym wyposażeniem sportowym dla organizacji zawodów w pływaniu.
- basen rekreacyjny 6 x 12,5 x (70 cm - 125 cm) do nauki pływania wyposażony w atrakcje wodne takie jak: hydro masaże, masaż "perełkowy", przeciw prąd, kaskada;
- zjeżdżalnia wodna 47 metrów z oddzielną hamownią,
- wanna hydromasażu dla sześciu osób o podwyższonej temperaturze wody i kompletem masaży wodno powietrznych,
- wanna hydromasażu solankowa - terapeutyczna 2 osobowa,
- zespół saun: z saunami suchą i parową oraz węzłem schładzania.
Obiekt przystosowany jest do prowadzenia różnego typu zajęć w wodzie takich jak nauka pływania, rekreacja wodna, hydroterapia oraz do prowadzenia gier i zabaw w wodzie. Zastosowany nowoczesny system uzdatniania wody basenowej zapewnia wodę w "nieckach" basenowych o stałej temperaturze i odpowiedniej jakości. Kompleks szatniowo-sanitarny obiektu posiada nowoczesny system natrysków i szafek elektronicznie sterowanych a zainstalowany monitoring gwarantuje bezpieczeństwo osobom przebywającym w obiekcie i pozostawionym w szatni rzeczom osobistym.

W bufecie obiektu, z widokiem na halę basenową, można spokojnie wypocząć i skorzystać z usług małej gastronomii. Wszystkie pomieszczenia obiektu są odpowiednio klimatyzowane z uwzględnieniem ich funkcji.

Cały obiekt jest w pełni przystosowany do obsługi klienta niepełnosprawnego.

Obiekt zespołu basenowego posiada elektroniczny system obsługi klienta, zapewniający ciągłość wejść zarówno grup szkolnych jak i klienta indywidualnego bez ustalania "sztywnych" godzin wejść na basen.

źródło: www.liszki.gmina.pl


wyświetleń: 9812

autor: agrojura.pl

Atrakcje w gminie Liszki

 • Dolina Mnikowska

  data dodania: 2009-08-24 10:38:42

  Krajobrazowy rezerwat przyrody położony na zrębie tektonicznym Grzbietu Tenczyńskiego w obrębie Wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej. Obejmuje wąwóz w dolinie niewielkiej rzeki Sanki w obrębie miejscowości Mników, leżącej w gminie Liszki w ... czytaj dalej »

 • Rezerwat przyrody Zimny Dół

  data dodania: 2009-08-18 12:37:53

  Rezerwat przyrody w miejscowości Czułów na terenie gminy Liszki w województwie małopolskim. Jest to częściowy rezerwat przyrody nieożywionej, utworzony w 1991 r. na powierzchni zaledwie 2,22 ha. Wchodzi w skład Tenczyńskiego Parku ... czytaj dalej »

Strona główna

Informacje o 48 gminach jurajskich, baza agroturystyk, hoteli, pensjonatów, punktów gastronomicznych, atrakcje, aktualne wydarzenia