Strona główna

Jurajski Serwis Turystyczny - Jura, noclegi, agroturystyka

wyszukiwanie zaawansowane
wtorek, 2 marca 2021 r.
imieniny obchodzą: Helena, Karol
  • banerek_agrojura

Gmina Mstów

Strona główna » Gminy » Gmina Mstów

data dodania: 2009-07-08 08:48:59

gmina: Mstów
powiększ

Na zachód od Mstowa położony jest Jaskrów. Pierwsze wzmianki o miejscowości pojawiły się w aktach nadających miejscowość klasztorowi w Mstowie. Nazwa wsi pochodzi prawdopodobnie od jaskrów - żółtych kwiatów, które w porze wiosennej i letniej pokrywają jaskrowskie łąki. Przez Jaskrów przepływa rzeka Warta biegnąc z częstochowskiego Mirowa do Mstowa. Wspaniała panorama okolicy roztacza się ze wzgórza "Babiak" położonego 260m n.p.m.

Jaskrów to typowa podmiejska miejscowość z nowopowstałymi domkami jednorodzinnymi. Dominuje tu drobna przedsiębiorczość ukierunkowana na produkcję obuwia, wózków dziecinnych oraz funkcjonują tu liczne zakłady usługowe. W miejscowości znajduje się szkoła podstawowa z nowoczesną salą gimnastyczną i przedszkole.

W bezpośrednim sąsiedztwie Mstowa leży Wancerzów. Jako osobna wieś, w dokumentach pisanych, Wancerzów pojawił się w XIV w. ale jako osada istniał prawdopodobnie już dużo wcześniej i był ściśle związany z klasztorem i zakonnikami. Nazwa miejscowości pochodzi według legendy od wału, czyli wzgórza. Dokumenty mówią także o prepozycie klasztoru ks. Marcinie de Vancz (z Wałcza). To prawdopodobnie od niego miejscowość nazywano też Wałcerzem. Od połowy XVIII w. używa się wyłącznie nazwy Wancerzów.

Na południowy wschód od Mstowa leży Siedlec. To tędy wiedzie trasa pielgrzymek zmierzających na Jasną Górę. W miejscu zwanym "Przeprośna Górka" spotykają się pielgrzymi, by nawzajem się przeprosić za drobne złości i przewinienia. Jak głosi legenda, to tutaj planowano wybudować klasztor jasnogórski. W 1994 roku z inicjatywy Stowarzyszenia Życia Apostolskiego Dzieło w Służbie Bożego Miłosierdzia, na miejscu tym rozpoczęto tworzenie Małego Miasteczka Miłosierdzia. Budowy nie dokończono, postał tam jedynie ołtarz polowy. Oprócz tego godna jest uwagi kapliczka pod wezwaniem św. Antoniego ufundowana przez Kajetana Przyleckiego zmarłego w 1841r.

Na południe od stolicy gminy leży Srocko i ściśle do niego przylegający Brzyszów. W XVI w. Srocko nazywane było Sroczków, Serocko oraz Syrock. Podobnie jak w większości miejscowości w gminie Mstów, Srocko i Brzyszów podporządkowane były Klasztorowi Kanoników Regularnych w Mstowie. W 1220 roku zostały nadane zakonnikom przez Iwo biskupa krakowskiego. W tej okolicy zachowało się bardzo mało domów o charakterze zabytkowym. Należy tu zwrócić uwagę na zagrodę w Brzyszowie składającą się z budynku mieszkalnego i stodoły z początku XX w.

W okolicy Srocka przejeżdżających zachwycają malownicze krajobrazy typowe dla Jury Krakowsko-Częstochowskiej. Występują tu przepiękne ostańce, np. Góra Mała Maryśka, Góra Duża Maryśka czy skałki Psi Nos.

Na wschód od Mstowa, przy drodze z Częstochowy do Koniecpola i Kielc, leżą Krasice. Od roku 1978 Krasice znajdowały się w dobrach klasztoru konwentu mstowskiego. Po drugim rozbiorze Polski w 1793 roku obszary nad górną Wartą dostały się pod zabór pruski. W 1798 r. Krasice w wyniku konfiskaty dóbr klasztornych przeszły w ręce świeckie, a od 1815 r. znalazły się w granicach Królestwa Polskiego. W czasie II wojny światowej w 1943 r. kilku mieszkańców Krasic zostało rozstrzelanych przez hitlerowców. Nie istnieje już niestety wybudowany na przełomie XVIII/XIX wieku dworek, który do roku 1884 należał do rodziny Majewskich. Ostatnim jego właścicielem był Wincenty Majewski. Po parcelacji majątku został zakupiony przez braci Horowitz a następnie ok. 1887 r. dworek i część gruntów nabył Antoni Ziębacz i przez tę rodzinę był użytkowany do roku 1935, gdy wskutek pożaru uległ zniszczeniu, a następnie został rozebrany.

Około 400m od wsi, przy drodze lokalnej Wola Mokrzeska - Krasice znajduje się symboliczny grób - pomnik zwany "Grobami pątników" upamiętniający wymordowanie przez wojska zaborcze całej warszawskiej pielgrzymki wraz z księdzem, która w 1792 r. szła na Jasną Górę. Na cokole pomnika widnieje napis:

"ŚP.
Tu spoczywa kompania
Warszawska
wraz z księdzem
wymordowana w 1792 r.
Krzyż ten postawiła
p. Kazimiera Stępniak z Warszawy
jako votum za uzdrowienie z ciężkiej choroby
1935 r."

Dziś miejscowość ma charakter rolniczy, a okalające, bogate w grzyby i inne runo leśne lasy, cieszą się dużym zainteresowaniem grzybiarzy nie tylko z okolicznych wiosek ale i z Częstochowy. W miejscowości funkcjonuje szkoła podstawowa, kościół parafialny, jednostka Ochotniczej Straży Pożarnej oraz drużyna piłkarska "Biała Gwiazda". Wioska ma dobre połączenie autobusowe z Częstochową.

Przy drodze do Koniecpola leży Mokrzesz dawniej nazywana również Mokrosz. W dokumencie z 1220 roku Mokrzesz wymieniana jest jako jedna z wsi należących do parafii mstowskiej, a łany kmiecie dawały dziesięcinę klasztorowi. Wieś posiadała fabrykę łyżek blaszanych, piec wapienny, cegielnię, młyn wodny, tartak i smolarnię. Prawdopodobnie znajdowały się tu pokłady wapna hydraulicznego. Ostatnim dziedzicem Mokrzeszy był Czaplicki. Budynek dworski został po wojnie przyznany szkole podstawowej. Obecnie miejscowość ma charakter rolniczy i jest swoistym "zagłębiem truskawkowym" ze względu na dużą ilość uprawianych truskawek. Miejscowość położona jest w bliskim sąsiedztwie Góry Dupnicy. W miejscowości istnieje kościół parafialny pw. Maksymiliana Kolbego, Szkoła Podstawowa, Ośrodek zdrowia. Obecnie Mokrzesz jest siedzibą parafii, dawniej mieszkańcy wioski należeli do kościoła w Żurawiu w gm. Janów. Raz w roku mokrzescy parafianie pokonują pieszo drogę między Mokrzeszą a Żurawiem i modlą się przy stacjach drogi krzyżowej ustawionych przy tej trasie. W Mokrzeszy na uwagę zasługuje m.in. przydrożna kapliczka Nawiedzenia NMP oraz chałupy drewniane z przełomu XIX/XX wieku stojące przy ul. Częstochowskiej.

Udając się w kierunku północnym od Mstowa dojedziemy do Kuchar. Najstarsze ślady zorganizowanego pobytu człowieka w tej okolicy datuje się na epokę górnego paleolitu. Wśród dóbr parafii Mstów (w XI wieku) wymienia się m.in. Kuchary i wioskę rycerską Kłobukowice. W obu tych miejscowościach istniały hodowle pszczół, a już w XV w. słynna była dobra gleba tego terenu. Wysadzona drzewami droga asfaltowa do Kuchar jest doskonałą trasą rowerową, a sama miejscowość zachwyca coraz rzadszymi bocianimi gniazdami.

W drodze do Kuchar przejeżdżamy przez Cegielnię - wieś, której historia była ściśle związana z mstowskim klasztorem. Zakonnicy otworzyli tam m.in. kamieniołomy, młyn i cegielnię. Pozostałością po tej ostatniej jest nazwa wsi. Dziś Cegielnia przyciąga głównie w poniedziałki, kiedy to już od wczesnych godzin rannych odbywają się tu wiejskie jarmarki, na których wprost od rolników można kupić nie tylko wszystkie rodzaje zbóż, ale także bydło i trzodę chlewną.

Przebywając w Kłobukowicach, miejscowości położonej w kierunku północno-wschodnim od Mstowa, warto przede wszystkim obejrzeć zespół pałacowy z XIX w. Obiektem zabytkowym o ciekawej formie zewnętrznej jest dworek, natomiast największą wartość historyczną posiada spichlerz. Ten neogotycki pałac jest murowany, piętrowy, zbudowany na rzucie prostokąta z ośmioboczną basztą i parterową przybudówką. Okalający budynki park jest pod ścisłą ochroną Wojewódzkiego Konserwatora Przyrody. W dworku przez pewien czas rezydował wybitny śpiewak Reszke, którego duch, jak głosi legenda, straszy okolicznych mieszkańców.

źródło: www.mstow.pl

 


wyświetleń: 10209

autor: agrojura.pl

Strona główna

Informacje o 48 gminach jurajskich, baza agroturystyk, hoteli, pensjonatów, punktów gastronomicznych, atrakcje, aktualne wydarzenia