Strona główna

Jurajski Serwis Turystyczny - Jura, noclegi, agroturystyka

wyszukiwanie zaawansowane
poniedziałek, 19 kwietnia 2021 r.
imieniny obchodzą: Alfa, Tytus
 • banerek_agrojura

Gmina Niegowa

Strona główna » Gminy » Gmina Niegowa

data dodania: 2009-07-08 09:07:31

gmina: Niegowa
Herb Gminy Niegowapowiększ

Gmina Niegowa położona jest na terenie Zespołu Jurajskich Parków Krajobrazowych na południowy wschód od Częstochowy, w dorzeczu Pilicy i Warty. Jest jednym z piękniejszych terenów Jury Krakowsko – Częstochowskiej, nic więc dziwnego, że spory jej obszar włączono w skład Parku Krajobrazowego „Orlich Gniazd”. Pagórkowaty teren nie tylko dodaje uroku sielskim krajobrazom, ale też stanowi poważny problem w rolniczym użytkowaniu tych ziem, nic więc dziwnego, że przed laty teren gminy zaliczano do obszarów „górskich”.

Przez Niegowę biegnie, dzieląc gminę na dwie części, stary trakt łączący Siewierz z Lelowem. Teren nie jest skażony przez przemysł.
Krajobraz okołoniegowskich wiosek urozmaicony jest lasami, wapiennymi skałami i górującymi nad okolicą średniowiecznymi fortecami. Przez teren gminy biegnie kilka szlaków turystyki pieszej, rowerowej i konnej. Na obszarze 88 km2  znajduje się 20 sołectw: Antolka, Bliżyce, Bobolice, Brzeziny, Dąbrowno, Gorzków Nowy, Gorzków Stary, Ludwinów, Łutowiec, Mirów, Moczydło, Mzurów, Niegowa, Niegówka, Ogorzelnik, Postaszowice, Sokolniki, Tomiszowice, Trzebniów, Zagórze, w których zamieszkuje prawie 6 tys. ludzi.

Gmina ma typowo rolniczy charakter. Działalnością rolniczą zajmuje się 1162 gospodarstw indywidualnych. Rozwija się również przemysł obuwniczy i obróbka drewna. Na terenie gminy funkcjonuje około 260 podmiotów gospodarczych. Główna działalność to handel, gastronomia, usługi budowlane i transportowe. Obok rolnictwa największe znaczenie dla gminy ma turystyka. Gmina Niegowa leży w bezpośrednim sąsiedztwie dużych aglomeracji miejskich. Posiada bardzo dogodne położenie geograficzne i połączenia komunikacyjne oraz walory przyrodnicze i krajobrazowe. Jest więc naturalnym zapleczem turystycznym dla mieszkańców Śląska, Zagłębia i nie tylko.    

Malownicze tereny, niepowtarzalne jurajskie krajobrazy, czyste powietrze i spokój dają możliwość prawdziwego wypoczynku i rekreacji. Można tu uprawiać turystykę pieszą i rowerową. Okolice Niegowy charakteryzują się wzniesieniami i głębokimi jarami, różnica wysokości dochodzi czasami do 90m. Ukształtowanie terenu pozwala zimą na uprawianie narciarstwa i saneczkarstwa. Atrakcyjne szlaki turystyczne o różnym stopniu trudności zachęcają do wędrówek i spacerów. Skałki i groty przyciągają wspinaczy i speleologów. Koneserom polecamy wyprawy do jaskiń Księdza Borka, Szczeliny Piętrowej, Kamiennego Gradu, Trzebniowskiej, Wiernej, Wiercicy, Ludwinowskjej, Suchej, jaskini w Sokolnikach, Gliwickiej Studni i innych. Jedną z ciekawszych grup ostańców wapiennych są Skały Mirowskie, z bardzo dobrymi warunkami do uprawiania wspinaczki.

Typowym dla gminy jest mozaikowy rozkład różnych biotypów, od suchych i ciepłych, do wilgotnych i chłodnych zalesionych terenów otwartych. Dzięki różnorodności  środowisk występuje tutaj duże bogactwo flory i fauny, które świadczy o unikalnym charakterze świata roślinnego i zwierzęcego tych terenów.

Najbardziej godne uwagi są ruiny średniowiecznych zamków obronnych w Mirowie i Bobolicach, które są położone na południe od Niegowy, oddalone są od siebie o 1,5 km. Należą do najpiękniejszych na szlaku Orlich Gniazd. Na temat zamków istnieje wiele legend. Ponoć łączył je podziemny korytarz.  Warta zwiedzenia jest również strażnica w Łutowcu. Ponadto czternastowieczny kościół pod wezwaniem św. Mikołaja w Niegowie,   a także Mirowska Góra z jaskinią Kamiennego Gradu i Szczeliną Piętrową w Mirowie, grzędy skalne między zamkami w Mirowie i Bobolicach.
Przez teren gminy przechodzą szlaki turystyczne; czerwony – Szlak Orlich Gniazd, niebieski – Szlak Warowni Jurajskich, żółty – Zamonitu.

Gmina Niegowa posiada dogodne warunki dla rozwoju turystyki. Walory przyrodniczo – krajobrazowe gminy Niegowa (kompleksy leśne wchodzące w skład Zespołu parku krajobrazowego „Orlich Gniazd”) stanowią potencjał do rozwoju różnego rodzaju form turystyki i rekreacji.

Dominującym rodzajem turystyki na terenie gminy jest turystyka pobytowa (w szczególności krótkoterminowa) jak również turystyka tranzytowa.

Turystyka pobytowa dotyczy w głównej mierze pobytów krótkoterminowych – ograniczonych do przyjazdów weekendowych (odwiedziny rodziny i znajomych) oraz rekreacji czynnej (wycieczki rowerowe, grzybobrania itp.).

Turystyka tranzytowa jest wynikiem dobrych połączeń komunikacyjnych z innymi gminami o wysokich walorach turystycznych.

W Gminie Niegowa znajduje się 1 obiekt noclegowy w Gminnym Ośrodku Kultury  i 10 Gospodarstw Agroturystycznych.

Warto dodać, że liczne kompleksy leśne stwarzają warunki do rozwoju turystyki weekendowej. Istnienie szlaków pieszych rowerowych i konnych nasili turystykę pieszą, rowerową i konną.
Obiekty historyczne na terenie:
- ruiny zamku w Bobolicach
- ruiny zamku w Mirowie
- ruiny strażnicy w Łutowcu
- kościół parafialny w Niegowie pod wezwaniem św. Mikołaja
- drewniana zabudowa w miejscowości Sokolniki, Trzebniów, Bliżyce

Jaskinie na terenie gminy: Jaskinia Księdza Borka, Szczelina Piętrowa, Kamiennego Gradu, Trzebniowska, Wierna, Wiercica, Ludwinowska, Sucha, jaskinia w Sokolnikach.

Występują również licznie, piękne ostańce, które upiększają dodatkowo gminę.

źródło: www.niegowa.pl


Herb Gminy Niegowa

wyświetleń: 10087

autor: agrojura.pl

Galeria gminy Niegowa zdjęć w galerii: 22

 • Skałki łączące Zamki w Mirowie i Bobolicach
 • Zamek w Mirowie, fot. Marcin Czajka
 • Skałki łączące Zamki w Mirowie i Bobolicach
 • Skałki łączące Zamki w Mirowie i Bobolicach
 • Skałki łączące Zamki w Mirowie i Bobolicach
dalej

Atrakcje w gminie Niegowa

 • Brama Laseckich

  data dodania: 2011-01-21 10:10:49

  Brama Laseckich położona jest tuż obok zrekonstruowanego Zamku Bobolice na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej. Tworzy ją ostaniec skalny powstały ponad 100 mln lat temu, w okresie jurajskim. Bramę ukształtowały procesy wietrzenia i erozji. Tworząca ją skała ... czytaj dalej »

 • Mur Skalny w Mirowie

  data dodania: 2010-07-26 14:07:53

  Mirów, fot. Marcin CzajkaPomiędzy zamkami w Mirowie i Bobolicach rozciąga się górująca nad okolicą grzęda skalna. Wzniesienie łagodnie opada ku południowi. Od  strony północnej wapienne wzgórze tworzy skalne baszty i urwiska. Skały Mirowskie posiadają z ... czytaj dalej »

 • Kościół p.w. św. Mikołaja w Niegowej

  data dodania: 2009-08-20 09:25:43

  Pierwszy kościół jaki zbudowano w Niegowej stał się ofiarą wojny domowej, która przetoczyła się przez Małopolskę na początku XIII wieku. Wtedy to Jan Muskata, biskup krakowski, a zarazem stronnik czeskiego króla Wacława II, zaczął ... czytaj dalej »

Strona główna

Informacje o 48 gminach jurajskich, baza agroturystyk, hoteli, pensjonatów, punktów gastronomicznych, atrakcje, aktualne wydarzenia