Strona główna

Jurajski Serwis Turystyczny - Jura, noclegi, agroturystyka

wyszukiwanie zaawansowane
poniedziałek, 19 kwietnia 2021 r.
imieniny obchodzą: Alfa, Tytus
  • banerek_agrojura

Gmina Poczesna

Strona główna » Gminy » Gmina Poczesna

data dodania: 2009-07-08 12:45:49

gmina: Poczesna
powiększ

Gmina Poczesna leży na północnej części Wyżyny Krakowsko – Częstochowskiej oraz na terenie chronionej zlewni rzeki Warty.

Ważnym elementem usytuowania geograficznego jest droga krajowa nr 1 i magistrala kolejowa Warszawa – Katowice oraz planowana autostrada A – 1. Krzyżujące się drogi w kierunku Zawiercia, Opola Katowic i Częstochowy mają korzystny walor w rozwoju gospodarczym.

Poczesna zlokalizowana jest około 40 km od międzynarodowego lotniska w Pyrzowicach. Ze względu na położenie w strefie podmiejskiej Częstochowy Poczesna wyposażona jest w wiele urządzeń i obiektów o znaczeniu ponadlokalnym ( w tym niezbędnych dla obsługi aglomeracji miejskiej).

Gmina posiada bardzo dobrze rozwiniętą sieć komunikacji miejskiej.

Środowisko geograficzne jest dość jednolite dla całego obszaru. Wyjątek stanowią wzgórza wrzosowskie - 304 m n.p.m., leżące na krawędzi Wyżyny Krakowsko - Częstochowskiej.

Gmina Poczesna leży w Północnej części Wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej oraz na terenie chronionej zlewni rzeki Warty. Na terenie gminy występuje fragment Parku Krajobrazowego „Orlich Gniazd”, otuliny parku w ramach Zespołu Jurajskich Parków Krajobrazowych oraz obszar głównych zbiorników wodnych.

Położenie na Jurze, trasy rowerowe, rzeka Warta, kompleks rekreacyjno-sportowy w Hucie Starej B, czynią gminę atrakcyjną również pod względem turystycznym.

Liczne obszary leśne sprzyjają częstemu przebywaniu na świeżym powietrzu i możliwości grzybobrania. Bogactwo przyrody, pagórków, pól i lasów uzupełniają stare lipy we Wrzosowej i dęby w Borku. Ciekawostką gminy są liczne hałdy stanowiące pamiątkę po kopalniach rud żelaza

Historię ziemi pocześniańskiej dokumentują zabytki dawnej architektury:
- kaplica z 1880 roku w Nowej Wsi
- kaplica z 1914 roku w Poczesnej
- kościół w Poczesnej
- założenia dworsko-parkowe we Wrzosowej wraz z osiedlem robotniczym
- ruiny kopalni rud żelaza „Szczekaczka” w Brzezinach

źródło: www.poczesna.com.pl


wyświetleń: 7609

autor: agrojura.pl

Strona główna

Informacje o 48 gminach jurajskich, baza agroturystyk, hoteli, pensjonatów, punktów gastronomicznych, atrakcje, aktualne wydarzenia