Strona główna

Jurajski Serwis Turystyczny - Jura, noclegi, agroturystyka

wyszukiwanie zaawansowane
wtorek, 2 marca 2021 r.
imieniny obchodzą: Helena, Karol
  • banerek_agrojura

Gmina Poręba

Strona główna » Gminy » Gmina Poręba

data dodania: 2009-07-08 14:35:57

gmina: Poręba
powiększ

Poręba jest niewielkim miastem leżącym w województwie śląskim na granicy Jury krakowsko-częstochowskiej. Powierzchnia Poręby to 4004 km2 a liczba mieszkańców to 9100.Przebiega przez nią główny szlak komunikacyjny ze- Śląska do Kielc, czyli DK 78. Trasa kolejowa Tarnowskie Góry-Zawiercie jeszcze bardziej podnosi jej walory. Dogodne dojazdy stwarzają z niej dobrą bazę wypadową zarówno na pobliską jurę w celach turystyczno-rekreacyjnych jak i na Śląsk i Zagłębie będących miejscem zatrudnienia wielu osób. Na terenie gminy występują złoża bogactw naturalnych oraz źródło wody mineralizowanej. Przez miasto przepływa rzeka Czarna Przemsza.

   
Przez teren gminy przebiegają 3 szlaki turystyczne. Zielony szlak "Tysiąclecia" biegnie przez lasy południową granicą gminy. Szlak Czarny zaczyna się na południu gminy i od szlaku zielonego przez "Turkową Górę" i Porębę biegnie w kierunku północnym do Myszkowa. Natomiast szlak żółty zaczyna się w centrum Poręby i biegnąc na wschód doliną Czarnej Przemszy i kierunku Kierszuli wychodzi poza teren gminy.


Zabytki Poręby

Na terenie miasta Poręby znajduje się budynek "Wieży wyciągowej" do transportu wsadu wielkopiecowego do przetapiania rudy. Część murów tego pieca przetrwała do dziś wraz z datą budowy w 1798 odlaną z żeliwa wytopionego w pierwszej odlewni. Wieża została wpisana do rejestru zabytków 25.05.1975 roku..

   
Kolejny zabytek to Kościół parafialny wybudowany w 1901 roku, poświęcony w 1908. Wybudowany został w stylu neogotyckim, murowany, jednowieżowy, jednonawowy z dwiema bocznymi kaplica

 
Do obiektów, które pretendują do miana zabytkowych zaliczyć można:
- budynek Urzędu Miasta
- stara część budynku Szkoły Podstawowej Nr 1 przy ulicy Ludowego Wojska Polskiego
- "Koszary"
- "Szklarnia"
- Czerwona kamienica
- budynki na Fryszerce   
- liczne kapliczki przydrożne m.in. w Niwkach, Kierszuli, Górce, Poręba-centrum


Na terenie miasta Poręba znajdują się następujące pomniki przyrody:

- dąb szypułkowy nazwany "Bartkiem": wiek jego określa się na ok.720 lat. Został uznany za pomnik przyrody w 1953 roku.

- dwa buki znajdujące się w leśnictwie Poręba na "Turkowej Górze". Uznane za pomnik przyrody w 1984 roku. Wiek ich określa się na ok. 300 lat. Jedno z drzew spłonęło od uderzenia pioruna i obecnie jest suche. Lecz ze względu na liczne dziuple lęgowe ptaków nadal jest prawnie chronione.

- dwie lipy drobnolistne znajdujące się w Porębie - Krzemienda. Zostały uznane za pomnik przyrody w 1956 roku i wiek jego określa się na ok. 250 lat.


Ponadto Dyrekcja Zespołu Parków Krajobrazowych planuje powstanie dwóch rezerwatów przyrody "Las Poręba" i "Poręba Stawki".

"Las Poręba" - rezerwat florystyczny miałby chronić unikatowe, najbardziej na północ wysunięte stanowiska "cieszynianki wiosennej" (warto wspomnieć, iż w Polsce roślina ta występuje jedynie w dwóch miejscach, jedno koło Cieszyna, a drugie w Porębie), wraz z fragmentem lasu grędowego z naturalnie zachowanym dość bujnym i bogatym runem oraz zróżnicowanymi zbiorowiskami mszystymi.

Projektowany rezerwat ścisły "Poręba Stawki" powinien objąć obszar po dawnej eksploatacji skał i kruszców wraz z fragmentem podmokłych łąk. Miejsca te stanowią ostoje dla bardzo rzadkich w skali Polski mchów reliktowych, które mają tutaj swoje unikatowe stanowiska.

W lasach otaczających miasto Poręba występują liczne rośliny będące pod ochroną, a są to: zawilec gajowy, cieszynianka wiosenna, przylaszczka pospolita, kosaciec syberyjski, wawrzyniec wilczełyko, kopytnik pospolity, konwalia majowa.

źródło: www.umporeba.pl


wyświetleń: 8410

autor: agrojura.pl

Atrakcje w gminie Poręba

Strona główna

Informacje o 48 gminach jurajskich, baza agroturystyk, hoteli, pensjonatów, punktów gastronomicznych, atrakcje, aktualne wydarzenia