Strona główna

Jurajski Serwis Turystyczny - Jura, noclegi, agroturystyka

wyszukiwanie zaawansowane
poniedziałek, 20 września 2021 r.
imieniny obchodzą: Faustyna, Renata
 • banerek_agrojura

Gmina Siewierz

Strona główna » Gminy » Gmina Siewierz

data dodania: 2009-07-09 09:04:28

gmina: Siewierz
powiększ

Miasto w Zagłębiu Dąbrowskim, w woj. śląskim, w powiecie będzińskim, siedziba gminy miejsko-wiejskiej Siewierz. W latach 1975-1998 miasto administracyjnie należało do woj. katowickiego. Leży na Garbie Tarnogórskim nad rzeką Czarną Przemszą.

ZABYTKI

- Zamek Biskupów Krakowskich - W bagnistej dawniej dolinie Czarnej Przemszy, stoją ruiny zamku biskupów krakowskich książąt siewierskich. Początki zamku sięgają XIV w., a jego śladami są pozostałości konstrukcji drewniano-kamiennych, odkrytych w czasie prac archeologicznych. Zamek byt wielokrotnie przebudowywany przez biskupów krakowskich Piotra Tomickiego, Franciszka Konarskiego i po potopie szwedzkim przez Andrzeja Trzebickiego, W ostatnim okresie użytkowania przypadającym na XVIII w. był to zamek czteroskrzydłowy, zgrupowany dookoła zbliżonego do czworokąta dziedzińca. Styl zamku specjaliści określają jako renesansowy z fragmentami gotyckimi. Najlepiej zachowanymi częściami zamku są beluard oraz wieża zwana szlachecką. Beluard zbudowany z kamienia łamanego na planie prostokąta o półkolistym zamknięciu, bronił dostępu do bramy znajdującej się w przyziemiu wieży. Wieża zbudowana została z cegły, kamienia łamanego i bloków kamiennych, pokryta była do połowy XIX w. wysokim dwuczęściowym barokowym hełmem. W latach 70-tych naszego stulecia przeprowadzono remont beluardu i piwnic oraz wzniesiono mur od strony południowej.
- Kamienica w Rynku nr 22 w Siewierzu.
- Budynek Starej Gminy w Siewierzu
- Kościół św. Jana Chrzciciela
- Kościół św. Macieja Apostoła
- Kościół św. Barbary i Walentego
- Kościół św. Doroty i św. Marcina w Wojkowicach Kościelnych

ŚCIEŻKA ROWEROWA

Szlak rozpoczyna swój bieg od terenu wokół ruin Zamku Siewierskiego przez ul. Krakowską – ul. Zagłębiowską – ul. Trzebiesławicką i ul. Zachodnią w Trzebiesławicach – powraca na teren gminy do Wojkowic Kościelnych tj,: Zawarpie – Podwarpie – ul. Podskale – ul. Piastowską – ul. Dąbrowską do zbiornika wodnego Kuźnica Warężyńska włączając się do istniejących ścieżek rowerowych wokół zbiornika wodnego.

Celem utworzenia szlaku przez Gminę Siewierz było zorganizowanie warunków do czynnego wypoczynku w urokliwych terenach gminy, połączonego z edukacją zachowań proekologicznych i kulturowych mieszkańców. Jazda po wytyczonych szlakach zdecydowanie ułatwia utrzymanie czystości i ochronę przyrody oraz bezpieczeństwa rowerzystów w pasie szlaku rowerowego.
Ideą poprowadzenia szlaku było połączenie bogatego w dziedzictwo kulturowe centrum Siewierza z atrakcyjnymi terenami Gminy.

Predyspozycje do tworzenia w Gminie Siewierz szlaków i ścieżek rowerowych:

- dogodne położenie Gminy Siewierz;
- dobre warunki przyrodnicze;
- liczne zabytki;
- walory turystyczne, tj. czysta woda i powietrze, zdrowe lasy i tereny rolne, dobre warunki do uprawiania sportów wodnych i - wędkarstwa, bogata baza hotelowa i gastronomiczna;

Są to atuty Gminy Siewierz, które stwarzają warunki do turystyki i rekreacji rowerowej oraz obligują do powstawania ścieżek i szlaków rowerowych. Poza tym rowerzyści to najliczniejsza grupa uprawiająca rekreację i turystykę, dlatego należy zabiegać o stworzenie im warunków do ich uprawiania.

źródło: www.siewierz.pl   wikipedia.pl


wyświetleń: 10527

autor: agrojura.pl

Atrakcje w gminie Siewierz

 • Zamek w Siewierzu

  data dodania: 2009-08-11 09:19:48

  Zamek w Siewierzu, fot. Adam BieńkowskiDokładna data budowy siewierskiego zamku nie jest znana. Najprawdopodobniej powstał on na początku XIV wieku na pozostałościach drewnianego grodu. Gród ten wybudowano w połowie XIII wieku na sztucznej wyspie usypanej wśród mokradeł Czarnej ... czytaj dalej »

 • Kościół św. Jana Chrzciciela w Siewierzu

  data dodania: 2009-08-06 12:20:59

  Zbudowany prawdopodobnie w 1144 lub 1164 roku. Wzniesiony z fundacji Piotra Dunina Własta – legendarnego budowniczego 70 kościołów. Pierwotnie gród siewierski był zlokalizowany wokół kościoła, jednak najprawdopodobniej po najazdach ... czytaj dalej »

Strona główna

Informacje o 48 gminach jurajskich, baza agroturystyk, hoteli, pensjonatów, punktów gastronomicznych, atrakcje, aktualne wydarzenia