Strona główna

Jurajski Serwis Turystyczny - Jura, noclegi, agroturystyka

wyszukiwanie zaawansowane
poniedziałek, 20 września 2021 r.
imieniny obchodzą: Faustyna, Renata
 • banerek_agrojura

Gmina Skała

Strona główna » Gminy » Gmina Skała

data dodania: 2009-07-09 09:23:47

gmina: Skała
powiększ

Wysokie walory krajobrazowe i przyrodnicze szczególnie Ojcowskiego Parku Krajobrazowego, bliskość Krakowa i Śląska oraz dogodność połączeń komunikacyjnych sprawiają, że turyści chętnie i licznie odwiedzają naszą gminę /przeszło 500 tyś. turystów rocznie. Ojcowski Park Narodowy znajduje w obrębie gminy szczególne miejsce i wyróżnia się niezwykle bogatą szatą roślinną, światem zwierzęcym, zróżnicowaniem rzeźby, malowniczym krajobrazem oraz licznymi zabytkami historii i kultury materialnej człowieka.

W obszarze Ojcowskiego Parku Narodowego znajduje się Ojców - malownicza miejscowość położona w głębokim jarze Prądnika, będąca celem licznych wycieczek. O niezwykłości Ojcowa świadczy bogata i różnorodna przyroda Doliny Prądnika i uchodzącej doń Doliny Sąspowskiej. W wapiennym podłożu znajduje się największe w Polsce skupisko jaskiń, z pośród których najbardziej znane są jaskinie Łokietka i Ciemna. W Dolinie Prądnika występują liczne skały o interesujących i malowniczych formach jak np. Brama Krakowska, Igła Geotymy.

Tu znaleziono jedne z najstarszych śladów obecności człowieka na naszych ziemiach, a Jaskinia Ciemna jest czołowym obiektem archeologicznym w Polsce. W XIX wieku Ojców odwiedzany był często przez artystów, poetów i naukowców, znajdujących tu natchnienie dla swej twórczości. Przez blisko 100 lat pełnił funkcję uzdrowiska, co znalazło swój wyraz w tutejszej architekturze.

Przez Gminę przechodzą znane i popularne szlaki turystyczne: Orlich Gniazd - z Krakowa, Warowni Jurajskich z Rudawy, oraz Dolinek Jurajskich z Krzeszowic.

Obsługą ruchu turystycznego oraz prowadzeniem usług przewodnickich zajmuje się BORT PTTK w Ojcowie oraz Biuro Turystyczne “Ojcowianin” w Ojcowie. Tutaj także można dokonać rezerwacji noclegów lub bezpośrednio u właścicieli kwater.
Turyści mają też możliwość zwiedzania Parku Powozami konnymi.


Ciekawsze obiekty turystyczne:

- Jaskinia Łokietka - jaskinia o długości 320 m położona na stoku Góry Hełmowej na poziomie 453 m n.p.m., 130 m nad dnem Doliny Prądnika. Jest największą z pośród wszystkich znanych na terenie gminy jaskiń. Składa się z kilku korytarzy i trzech dużych sal - Rycerskiej, Kuchni i Sypialni. Z uwagi na stosunkowo łatwy dostęp, interesujący przebieg korytarzy, wielkość sal i legendarny w niej pobyt przyszłego króla Władysława Łokietka - jaskinia ta jest najczęściej zwiedzanym obiektem. Wewnątrz spotykamy interesujące przykłady form naciekowych m.in. stalaktyty i stalagmity.

Jaskinia Ciemna - położona jest na wysokości 410 m n.p.m., a 85 m nad Doliną Prądnika. Jej długość 230 m. jest znana od dawna, w X V I I w . była już zwiedzana, zaś od końca XX w stała się obiektem licznych badań archeologicznych. Między innymi u wejścia do jaskini w latach 1918-19 Stefan Krukowski odkrył ślady osadnictwa z okresu 115 tyś lat p.n.e. oraz natrafił na bogate zabytki kultury mikocko - prądnickiej.

Muzeum im. Władysława Szafera w Ojcowie - w dawnym hotelu “Pod Łokietkiem” mieści się Muzeum Przyrodnicze Ojcowskiego Parku Narodowego. Są w nim prezentowane eksponaty z zakresu geologii, rzeźby Doliny Prądnika, archeologii oraz świata roślinnego i zwierzęcego Ojcowskiego Parku Narodowego. Integralną częścią muzeum, oprócz stałej wystawy jest Park Zamkowy, który stanowi rodzaj ekspozycji pod gołym niebem i łączy w sobie elementy naturalne i kulturowe. Na ścianie budynku wmurowana jest tablica poświęcona pamięci światowej sławy botanika - prof. Władysława Szafera.

Muzeum Regionalne PTTK w Ojcowie - mieści się w centrum Ojcowa w budynku “Bazar Warszawski”. Gromadzi zbiory etnograficzne z Ojcowa i okolic, z historii uzdrowiska Ojców oraz fotografie z okresu powstania styczniowego.

Ruiny zamku w Ojcowie - powstanie zamku historia wiąże z działalnością fortyfikacji króla Kazimierza Wielkiego. Zamek został wzniesiony w II połowie XIV w przez Kazimierza Wielkiego prawdopodobnie w miejscu dawnego, wzmiankowanego w 1285 r w którym miał ukrywać się jego ojciec Władysław Łokietek. Od XIV do XVIII wieku zamek był siedzibą starostwa niegrodowego. Będąc jednym z ważnych ogniw w łańcuchu obronnym, zamek zabezpieczał Kraków przed Luksemburczykami i posiadał załogę złożoną ze stu ludzi, którą dowodził starosta. Dokumenty wymieniają kilku starostów na zamku ojcowskim m.in. Jaśko z Korzkwi, Piotr Szafraniec, Jan Mężyk, Jan Boner, Piotr Myszkowski, Mikołaj Koryciński. W czasie, gdy zamek był w rękach rodziny Załuskich, gościł w nim król Stanisław August Poniatowski. Król zwiedził jaskinię Ciemną a później był przyjmowany w zamkowych komnatach. Po rozbiorach zaczął się proces szybkiej dewastacji zamku, który w efekcie popadł w ruinę. Z dawnej budowli zamkowej pozostały do dziś tylko malownicze ruiny, na które składają się resztki murów obronnych i części mieszkalnej, wieża, brama wjazdowa oraz studnia.

Kaplica “Na Wodzie” - wzniesiona w 1901 r nad Prądnikiem, stoi na miejscu dawnych łazienek zdrojowych przerobionych na obiekt sakralny. Osobliwe usytuowanie kaplicy ponad potokiem wiązało się według miejscowej tradycji z zarządzeniem cara Mikołaja II zabraniającym budowy obiektów sakralnych na ziemi ojcowskiej wobec czego kaplicę zbudowano “na wodzie”. Wszystkie prace stolarskie wykonali miejscowi robotnicy pod kierunkiem Ignacego Chmielowskiego z Ojcowa. Kaplica jest przykładem drewnianego budownictwa stylowego, opartego częściowo na miejscowych częściowo zapożyczonych motywach / tzw. styl szwajcarsko - ojcowski / .

Kościół i pustelnia bł. Salomei w Grodzisku - wzniesiony na miejscu dawnego zamku i klasztoru Klarysek sprowadzonych tu w 1262 r. z Zawichostu przez Bolesława Wstydliwego. Po przeniesieniu w 1320 r. konwentu do Krakowa, klasztor popadł w ruinę. Dopiero w XVII w. w związku z toczącym się procesem beatyfikacyjnym Salomei, przełożonej Klarysek zrodziła się idea stworzenia na Grodzisku ośrodka jej kultu. W 1624 r. zostaje wzniesiona Kaplica Wniebowzięcia NMP, a w latach 1677-90 z inicjatywy ks. Piskorskiego tut. Prebendarza - obecny zespół architektoniczny. Przed wejściem kolumna bł. Salomei ze statuą św. Klary. w otoczeniu znajdują się posągi św. Jadwigi, jej męża Henryka Brodatego, Bolesława Wstydliwego jego żony bł. Kingi oraz króla Kolomana a także rzeźba słonia dźwigającego obelisk z 1686 r. , a na zboczu pustelnia bł. Salomei.

źródło: www.skala.pl


wyświetleń: 7655

autor: agrojura.pl

Atrakcje w gminie Skała

 • Skała Łaskawiec

  data dodania: 2009-08-24 10:12:24

  Skała o pionowej ściane znajdująca się w skrajnej, południowej części Ojcowskiego Parku Narodowego. Znajduje się na orograficznie lewym, zalesionym zboczu Doliny Prądnika. Dolina zwęża się w tym miejscu do ok. 60 m szerokości, tworząc bramę skalną. ... czytaj dalej »

 • Skała Rękawica w Ojcowie

  data dodania: 2009-08-24 10:01:51

  Rękawica, zwana też Pięciopalcówką lub Białą Ręką – wybitna, o charakterystycznym kształcie skała w Ojcowskim Parku Narodowym. Zbudowana jest z jurajskich wapieni. Znajduje się w środkowej części Doliny Prądnika, na jego zachodnim zboczu w ... czytaj dalej »

 • Panieńskie Skały

  data dodania: 2009-08-24 09:55:35

  Stroma wapienne skały na wschodnich zboczach Doliny Prądnika w Ojcowskim Parku Narodowym. Znajdują się w środkowej części doliny, w wylocie bocznego Wąwozu Wrześnik. Naprzeciwko nich znajdują się Skały Kawalerskie, zaś w środku pomiędzy nimi samotna ... czytaj dalej »

Strona główna

Informacje o 48 gminach jurajskich, baza agroturystyk, hoteli, pensjonatów, punktów gastronomicznych, atrakcje, aktualne wydarzenia