Strona główna » Gminy » Gmina Sławków
data dodania: 2009-07-09 10:52:05
gmina: SławkówBędąc w Sławkowie nie sposób nie wybrać się na spacer leśnymi dróżkami. Miasto jest nie tylko bogate w tradycje, historię i zabytki. Położone na prawym brzegu Białej Przemszy, pośród malowniczych terenów leśnych gwarantuje spokój i ciszę. Sławków jest przysłowiowym rajem dla grzybiarzy, którzy w sierpniu, we wrześniu i w październiku przeczesują miejscowe lasy, gdzie znajdują maślaki, podgrzybki, kanie i rydze. Sławków pokrywa około 1230 ha lasów, co stanowi blisko jedną trzecią powierzchni miasta. Kolorowe łąki, tajemnicze rozlewiska i bogata fauna tworzą miejsca, które powinny zadowolić każdego miłośnika natury i pozwolić na niczym nieograniczone obcowanie z przyrodą. W dzielnicy Chwaliboskie zlokalizowana jest część obszaru chronionego Parku Krajobrazowego "Orle Gniazda". Obszar 115 ha jest bardzo silnie nasycony bogactwem flory i fauny, które skupiają się głównie w dorzeczu Białej Przemszy, płynącej przez park.
Bardzo ciekawe przyrodniczo są niewielkie obszary w rejonie Krzykawki, administracyjnie należące do Sławkowa, a położone na lewym brzegu Białej Przemszy. Fragment ten obejmuje lessowe wzniesienia o wystawie południowej i zachodniej, użytkowane jako łąki i pola uprawne.
Cenne są tu zwłaszcza okazałe wiekowe buki i odsłonięte ściany lessowe. Należy podkreślić, że łąki sławkowskie są jedynym na świecie miejscem, gdzie rośnie okaz mieczyka drobnokwiatowego, uważanego za "prawdopodobnie wymarły".
Swoistą ciekawostkę stanowi zbiornik wodny, usytuowany w lesie w okolicy Ciołkowizny. W zbiorniku tym żyją rzadkie już w Polsce raki szlachetne. Rak ten jest najbardziej wymagający w stosunku do jakości wód, które zamieszkuje, zatem jego obecność świadczy o czystości wody we wspomnianym zbiorniku.
Coraz czystsza woda jest także w Białej Przemszy, rzece której dolina jest ostoją dla ptaków wodno - błotnych, szczególnie kaczek, siewek, mew, żurawi, a także drapieżnego błotniaka stawowego. Ma ona niepowtarzalny, unikatowy charakter, szczególnie na odcinku Klucze - Okradzionów - Sławków. Biała Przemsza jest stałym miejscem dla wędkarzy, a od kilku lat także dla kajakarzy, którzy coraz śmielej organizanizują tutaj spływy kajakowe. Sławków jest zatem doskonałym miejscem na jednodniowe wycieczki i wypady poza miasto.
SZLAKI
Przez teren Sławkowa i okolic przebiegają 4 szlaki turystyczne piesze, sprzyjające aktywnemu wypoczynkowi i pozwalające na organizację wycieczek turystycznych pieszych oraz rowerowych. Najdłuższy z nich - żółty, o długości 62 km, nazywany jest też Szlakiem Pustynnym. Nie przebiega on jednak przez centrum miasta, obejmuje jedynie południowe jego części.
Dwa inne szlaki: czerwony i niebieski biegną przez centrum Sławkowa i pozwalają na podziwianie walorów miasta i zwiedzanie jego zabytków. Najkrótszy szlak liczy tylko 3,5 km i ma charakter łącznikowy pomiędzy szlakiem czerwonym i żółtym.
szlak czerwony - dł. około 33 km, zwany w przewodnikach Szlakiem Szwajcarii Zagłębiowskiej.
Trasa: Zawiercie - Józefów - Centuria - Hutki Kanki - Chechło - Błędów - Okradzionów- Chwaliboskie - Sławków Rynek.
szlak niebieski - dł. około 29 km, zwany w części Szlakiem Powstańców 1863 r., okrężny z Olkusza do Bukowna.
Trasa: Olkusz - Pomorzany - Hutki - Laski- Kuźniczka Nowa - Krzykawka - Sławków- Niwa - Burki - Knieje - Zalew "Sosina" - Bór Biskupi - Diabla Góra - Bukowno.
- szlak żółty - dł. około 62 km, zwany w niektórych przewodnikach Szlakiem Pustynnym.
Trasa: Maczki - Stare Maczki - Sławków Burki - Ryszka - Przymiarki - Bukowno - Starczynów- Olkusz - Rabsztyn - Jaroszowiec - Golczowice - Ryczów.
- szlak czarny - dł. około 3,5 km.
Trasa: Sławków-Przymiarki, ma charakter łącznikowy pomiędzy szlakiem czerwonym a szlakiem żółtym.
ZABYTKI
Wyjątkowym miejscem w Sławkowie jest Rynek o średniowiecznym układzie architektonicznym, z przyległymi do niego uliczkami, ciekawymi budynkami z dachami dwuspadowymi oraz podcieniami wspartymi na kolumnach.
Jednym z najstarszych i najpiękniejszych zabytków Sławkowa jest Austeria. Stara drewniana karczma wybudowana została najprawdopodobniej w 1781 roku, jednak historia karczmarstwa sławkowskiego jest starsza niż samo miasto. Obecnie w zabytkowych pomieszczeniach karczmy funkcjonuje Restauracja Austeria, gdzie każdy może zasmakować we wspaniałej, staropolskiej kuchni.
Zamek biskupów krakowskich datowany jest na drugą połowę XIII wieku, jeden z najstarszych murowanych założeń obronnych w Polsce południowej. Do dnia dzisiejszego oprócz ruin wieży mieszkalnej, budynku bramnego i pozostałości murów pierwotnego założenia zachował się wał ziemny i fosa oraz odkopane przy pracach archeologicznych tajemne przejście. Odkryte relikty stanowią jeden z najcenniejszych zabytków tego typu w Polsce, a zarazem jeden z najstarszych przykładów świeckiej, murowanej architektury obronnej na terenie Polski południowej.
Będąc w Sławkowie należy zwrócić uwagę i zwiedzić jeszcze inne zabytki, między innymi:
- plebanię z końca XVIII w. przykrytą podwójnym łamanym dachem o architekturze typowego dworu przy ul. Kościelnej,
- kościółek Św. Jakuba z 1836 r. przy ul. Świętojańskiej,
- kościółek Św. Marka na cmentarzu grzebalnym przy ul. Obrońców Westerplatte,
- Austeria Miejska w Sławkowie Pierwochą Zwana - to oficjalna urzędowa nazwa karczmy położonej w Rynku Sławkowskim pod numerem policyjnym 2, używana od chwili jej wzniesienia, czyli najprawdopodobniej w 1781 roku do utraty przez Sławków praw miejskich w 1870 roku. Świadczy ona dobitnie o komunalnej własności obiektu oraz o jego miejskim charakterze.
Określenie "Pierwocha" pochodzi prawdopodobnie od słowa "pierwsza", czyli najstarsza lub największa. Nie można również wykluczyć, że nazwa ta została utworzona od nazwiska jednego z licznych jej dzierżawców.
Austeria (z jęz. włoskiego) to z kolei staropolskie określenie karczmy o najwyższym standardzie, dobrze wyposażonej i posiadającej bogaty asortyment wszelakiego jadła i napitków, mieszczącej się w solidnym, obszernym budynku, spełniającym jednocześnie funkcje gastronomiczne oraz hotelowo-stajenne w zajeździe.
Niewątpliwie sławkowska Austeria jest najpiękniejszą spośród wszystkich zachowanych do dzisiejszych czasów. Jej usytuowanie i architektura dają najpełniejsze wyobrażenie o budownictwie i sztuce ciesielskiej w przedrozbiorowej Polsce. Budynek stanowi klasyczny przykład drewnianej staropolskiej karczmy. Zbudowany został na planie litery "T". Całość budynku o powierzchni 380 m2 przykrywa dwuspadowy dach.
Dwór Biskupi z XVI w. usytuowany przy ul. Staropocztowej powyżej ruin zamku. Po zburzeniu zamku w 1455 r. był letnią rezydencją biskupów krakowskich.
Według wszelkich badań najstarszym zabytkiem w Sławkowie jest kościół parafialny p.w. Podwyższenia Krzyża Świętego i Św. Mikołaja pochodzący z I połowy XIII w. Bryłę kościoła tworzą ceglane prezbiterium, kamienna nawa (XIV-XV w.), kamienna wieża i przedsionek (II poł. XIX w.). Wczesnogotyckie prezbiterium prostokątnie zamknięte, zakończone jest trójkątnym szczytem z okrągłym oknem na osi. Na ścianie wschodniej znajduje się grupa trzech okien, ze środkowym wyższym. Okna te zamknięte są łagodnym łukiem ostrym. Do ściany północnej przylega kolebkowo sklepiona zakrystia z nadbudowanym w 1928 r. piętrem.
źródło: www.slawkow.pl
wyświetleń: 7654
autor: agrojura.pl
data dodania: 2009-08-07 13:10:41
Zamek biskupów krakowskich w Sławkowie - niezachowany XIII-wieczny zamek obronny, którego ruiny znajdują sie na terenie dzisiejszego miasta Sławków w województwie śląskim.
Zamek datowany jest na drugą połowę XIII wieku. Usytuowany ... czytaj dalej »
data dodania: 2009-08-07 13:05:28
Kościół św. Mikołaja pw. Podwyższenia Krzyża Świętego, zwany potocznie kościołem sławkowskim - jeden z zabytków miasta Sławkowa, kościół dekanalny.
Kościół został zbudowany w połowie XIII wieku w stylu przejściowym ... czytaj dalej »