Strona główna

Jurajski Serwis Turystyczny - Jura, noclegi, agroturystyka

wyszukiwanie zaawansowane
poniedziałek, 20 września 2021 r.
imieniny obchodzą: Faustyna, Renata
 • banerek_agrojura

Gmina Sułoszowa

Strona główna » Gminy » Gmina Sułoszowa

data dodania: 2009-07-09 11:03:37

gmina: Sułoszowa
powiększ

Sułoszowa jest malowniczo położoną wsią w górnym odcinku Doliny Prądnika i na wierzchowinie jurajskiej. Zbocza doliny obfitują w liczne skałki, mające często fantastyczne kształty np. Maczuga Herkulesa, Fortepian czy Kołowrocie. Sułoszowa, której historyczne korzenie sięgają XIV w., jest jedną z najdłuższych miejscowości w Polsce (ok. 10 km). Klejnotem gminy jest zamek w Pieskowej Skale, zbudowany przez Kazimierza Wielkiego w XIV w., będący obecnie najpiękniejszym w regionie przykładem rezydencji renesansowej.

Na gminę Sułoszowa składają się trzy miejscowości. Są to: Wola Kalinowska, Wielmoża i Sułoszowa podzielona na działy Sułoszowa I, II, III, będące odrębnymi sołectwami. Cała gmina leży w otulinie Ojcowskiego Parku Narodowego, a część wschodnia gminy stanowi integralną część tego jednego z najpiękniejszych polskich parków narodowych.

Gmina Sułoszowa położona w północno-zachodniej części Województwa Małopolskiego w odległości 37 km od Krakowa i 12 km od Olkusza jest typowo rolniczą gminą z dynamicznie rozwijającym się sektorem usług turystycznych (gospodarstwa agroturystyczne, miejsca noclegowe, punkty gastronomiczne).

Gmina Sułoszowa leży w dolinie Prądnika, najpiękniejszej spośród dolin podkrakowskich, znajduje się tu mnóstwo stromych skał o różnych fantastycznych kształtach. Posiada niewątpliwe walory krajobrazowe dla rozwoju turystyki, jurajskie doliny, rzeka Prądnik, zamek w Pieskowej Skale, Maczuga Herkulesa, będące miejscem sobotnio niedzielnych wypadów dla mieszkańców Krakowa i Śląska. Układ przestrzenny wsi Sułoszowa zaliczony został do II grupy zabytków architektury. Do dziś zachowało się kilka starych zagród - okołów.

Obiektami godnym obejrzenia są:

Zamek w Pieskowej Skale;
Kościół parafialny w Sułoszowej pod wezwaniem Najświętszego Serca Pana Jezusa;
Maczuga Herlulesa;
chaty staropolskie;
liczne skały i ostańce.

ŚCIEŻKA ROWEROWA

Trasa : Wola Kalinowska – Grodzisko – Młynnik – Wielmoża – Pieskowa Skała Zamek – Wielmoża  - Sułoszowa kościół – Pieskowa Skała – Wola Kalinowska.
Długość trasy  : ok. 22,2 km.

Początek i zakończenie trasy: parking przy schronisku młodzieżowym w Woli Kalinowskiej (dojazd z Olkusza i Krakowa droga E 40) do Jerzmanowic i dalej drogą w kierunku Ojcowa droga powiatową 18116 lub z Krakowa drogą 794 do Skały i dalej drogą 773 do Woli Kalinowskiej).

Opis trasy: z parkingu przy schronisku jedziemy w prawo drogą gminną asfaltową  440 metrów do skrzyżowania dróg, tu przy kapliczce skręcamy w prawo w dół i jedziemy drogą gruntową  wąwozem Węgielnik ok. 1800 metrów i dalej wzdłuż biegu rzeki Prądnik ok. 250m.  Dojeżdżamy do drogi asfaltowej Ojców – Grodzisko. Jedziemy w lewo. Po przejechaniu ok.450 m. docieramy do skrzyżowania  z drogą 773 Skała Olkusz i kierujemy się w lewo. Ok. 2000 metrów dalej, za mostem skręcamy w prawo w suchą Dolinę Zachwytu i jedziemy drogą gruntową ok.2250 m., a następnie droga asfaltową ok. 880m. Dojeżdżamy do skrzyżowania i skręcamy w lewo. Po przejechaniu ok.540 m na skrzyżowaniu w pobliżu leśniczówki skręcamy w prawo i jedziemy skrajem lasu.
Po przejechaniu ok.960 m. docieramy do skrzyżowania z droga prowadząca do Zamku w Pieskowej Skale. /Opcja  skręcamy w lewo i jedziemy do Zamku w Pieskowej Skale ok. 1200 metrów. Po jego zwiedzeniu wracamy tą sama droga/
Jedziemy dalej wzdłuż lasu i po 320.metrach  skręcamy z głównej drogi w prawo jadąc dalej prosto skrajem lasu droga gruntową ok. 380 m.. Docieramy do skrzyżowania dróg gruntowych gdzie skręcamy w prawo i jedziemy prosto ok. 460 metrów następnie mijamy z prawej strony budynki Rolniczej Spółdzielni Produkcyjnej  w Pieskowej Skale i przed zabudowaniami wsi Wielmoża kolonia – Krótka skręcamy w lewo. Jedziemy  drogą gruntową ok. 2360 m.. początkowo mijając kilka pojedynczych budynków  cały czas na wprost, początkowo  lekko z góry, a następnie pod górę i znów z góry. Docieramy do zabudowań wsi Sułoszowa. Droga zamienia się w asfaltową Po ok.700 m. Mijamy cmentarz i dojeżdżamy do drogi 773. Drogę tą przecinamy i jedziemy pod górę wzdłuż ogrodzenia kościelnego ok.420.m  /opcjonalnie zwiedzanie  Kościoła pod Wezwaniem  Najświętszego Serca Pana Jezusa w Sułoszowej/, a następnie skręcamy wraz z drogą asfaltową w lewo. Jedziemy pośród  pól drogą asfaltową ok. 2280 m. początkowo lekko  pod górę następnie w dół i znów pod górę. Dalej jedziemy drogą gruntową ok. 340 m. do skrzyżowanie gdzie skręcamy w lewo w Wąwóz Babie Doły. Zjeżdżamy w dół lasem i po przejechaniu 1400 m. docieramy do rzeki Prądnik , którą  przejeżdżamy w bród i dalej jedziemy drogą 773  asfaltową w prawo  do podnóża Zamku w Pieskowej Skale /Opcja zostawiamy rowery  na podnóżu  i pieszo idziemy na Zamek/.Opuszczamy  wieś Sułoszowa.

Skręcamy w prawo i dojeżdżamy do Maczugi Herkulesa. Tuż za Maczugą przejeżdżamy przez mostek i jedziemy lekko pod górę drogą tłuczniową ok. 400 m a następnie asfaltową Wąwozem Sokolec1200m. Dojeżdżamy do drogi głównej gdzie skręcamy w lewo i jadąc główną drogą 2.000 m dojeżdżamy do punktu startowego przy schronisku.

źródło: www.suloszowa.pl


wyświetleń: 7944

autor: agrojura.pl

Atrakcje w gminie Sułoszowa

 • Willa Chopin

  data dodania: 2013-03-14 11:14:45

  źródło: wikipedia.pl, fot. użytkownik OlerysZabytkowy zajazd, w 1988 roku wpisany do rejestru zabytków. czytaj dalej »

 • Kościół p.w. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Sułoszowej

  data dodania: 2009-08-06 13:15:08

  Parafia erygowana wg przekazu Jana Długosza w 1315 roku. Kościół parafialny pierwotnie wzmiankowany w 1325-1327. Obecny murowany w latach 1933-1939, p.w. Najświętszego Serca Pana Jezusa, zbudowany przez ks. proboszcza Jana Danielewicza, konsekrowany 17 ... czytaj dalej »

 • Maczuga Herkulesa w Pieskowej Skale

  data dodania: 2009-07-16 12:31:57

  Maczuga Herkulesa – zbudowana z twardych wapieni skalistych maczuga skalna znajdująca się w Pieskowej Skale na obszarze Ojcowskiego Parku Narodowego. Stoi na najniższej skalnej terasie zwanej Fortepianem o wysokości 8-12 m, wysokość samej maczugi wynosi ... czytaj dalej »

Strona główna

Informacje o 48 gminach jurajskich, baza agroturystyk, hoteli, pensjonatów, punktów gastronomicznych, atrakcje, aktualne wydarzenia