Strona główna

Jurajski Serwis Turystyczny - Jura, noclegi, agroturystyka

wyszukiwanie zaawansowane
poniedziałek, 19 kwietnia 2021 r.
imieniny obchodzą: Alfa, Tytus
  • banerek_agrojura

Gmina Alwernia

Strona główna » Gminy » Gmina Alwernia

data dodania: 2009-07-03 12:17:56

gmina: Alwernia
Gmina Alwerniapowiększ

Nazwa miasteczka wywodzi się od góry La Verna (łac. Alvernia) w Toskanii (Włochy), gdzie św. Franciszek otrzymał pierwsze stygmaty (w 1224 r.) i gdzie później założono pustelnię franciszkanów.

Położenie geograficzne

Położenie między Małopolską a Śląskiem przy ważnych szlakach komunikacyjnych: Autostradzie A4, drodze wojewódzkiej 780 Kraków - Oświęcim oraz planowany zjazd z autostrady, podnoszą walory turystyczne gminy i otwierają duże możliwości inwestycyjne. Na obszar gminy składają się dwie jednostki geomorfologiczne: Grzbiet Tenczyński stanowiący część Jury Krakowsko – Częstochowskiej oraz Dolina Górnej Wisły, która należy do Kotliny Oświęcimskiej. Wchodzą one  w skład Jurajskiego Parku Krajobrazowego utworzonego w 1981 roku, obejmują prawie dwie trzecie obszaru gminy. Ze względu na wartości przyrodnicze, gmina znajduje się w strefie krajobrazu chronionego.

Turystyka

Alwernia, to pięknie położona nadwiślańska gmina, o malowniczych widokach  z kompleksami leśnymi i zalewem wodnym posiadającym zaplecze rekreacyjno sportowe i łowisko dla wędkarzy. Atrakcję turystyczną stanowi Ekomuzeum  obejmujące: Warsztat rzemiosła garncarskiego w Regulicach z Izbą Tradycji Regionalnych Alwerni oraz Zespół osobliwości geologiczno – przyrodniczych Jury, którego eksponatami są jurajskie Skały Gaudynowskie w Brodłach, z unikalnymi gatunkami kwitnącego bluszczu, uznane za rezerwat przyrody nieożywionej, źródła czystej jurajskiej wody – Wywierzysko w Regulicach i arkoza kwaczalska czyli skrzemieniałe pnie araukarii karbońskich w Kwaczale. Liczne szlaki piesze i rowerowe, wiodące po najciekawszych zakątkach i obok owianych mgłą historii zabytków, zainteresują poszukujących ciszy i wiejskiego klimatu turystów.

Przez Alwernię prowadzą dwa międzynarodowe szlaki rowerowe: Kraków–Morawy-Wiedeń Greenways  i  Eurovelo R4, które łączą się z pętlami lokalnych tras rowerowych. Kraków-Morawy-Wiedeń Greenways to szlak dziedzictwa przyrodniczo-kulturowego. Główną jego osią jest 700-kilometrowa trasa rowerowa, która łączy zabytkowe miasta i miasteczka, a także cenne przyrodniczo, krajobrazowo i kulturowo tereny wiejskie. W Polsce przebiega od Krakowa przez Alwernię, Oświęcim, Pszczynę, Bielsko Białą, Ustroń, Skoczów do Cieszyna. Dalej szlak przedostaje się do Czech na Morawy Południowe a następnie do Dolnej Austrii. Zielony szlak Kraków – Morawy - Wiedeń stanie się w przyszłości najdłuższą aleją drzew w Europie.

Atrakcje turystyczne:

-Kościół pw. Stygmatów św. Franciszka
-Klasztor oo. Bernardynów
-Barokowy zespół klasztorny bernardynów
-Kościół pw. Stygmatów Św. Franciszka wraz z cudownym obrazem Ecce Homo
-XVIII i XIX-wieczna zabudowa rynku
-Najstarsze w Polsce Muzeum Straży Pożarnej
-Zalew "Skowronek"
-"Strzelanka" odpust w pierwszą niedzielę oktawy Bożego Ciała

źródło: wikipedia.pl  www.alwernia.pl


Gmina AlwerniaGmina Alwernia

wyświetleń: 11890

autor: agrojura.pl

Atrakcje w gminie Alwernia

  • Muzeum Pożarnictwa w Alwerni

    data dodania: 2009-08-06 13:22:22

    Małopolskie Muzeum Pożarnictwa w Alwerni powstało 4 maja 1953 roku w dniu świętego Floriana patrona strażaków, z inicjatywy kpt. Zbigniewa Konrada Gęsikowskiego. Jest to najstarsze,dostępne do zwiedzania, muzeum pożarnictwa w Polsce. Od chwili ... czytaj dalej »

Strona główna

Informacje o 48 gminach jurajskich, baza agroturystyk, hoteli, pensjonatów, punktów gastronomicznych, atrakcje, aktualne wydarzenia