Strona główna

Jurajski Serwis Turystyczny - Jura, noclegi, agroturystyka

wyszukiwanie zaawansowane
niedziela, 7 marca 2021 r.
imieniny obchodzą: Kajetan, Paula
 • banerek_agrojura

Gmina Włodowice

Strona główna » Gminy » Gmina Włodowice

data dodania: 2009-07-09 14:51:44

gmina: Włodowice
powiększ

Gmina Włodowice położona jest w południowo - wschodniej części byłego województwa częstochowskiego. Odległa 45 km od Częstochowy, 50 km od Katowic, 8 km od Zawiercia i 12 km od Myszkowa.

Gmina Włodowice leży na Wyżynie Częstochowskiej w pasie Zespołu Jurajskich Parków Krajobrazowych. Gmina położona jest w zasięgu pasa Parku Jurajskiego "Orlich Gniazd" Podobnie, jak w większości gmin jurajskich, także i tutaj głównym bogactwem pozostaje krajobraz, chociaż trzeba wiedzieć, że Gmina obfituje również w kamień wapienny, piasek i glinę.

Przez północno - wschodnią część gminy przebiega linia kolejowa CMK i magistrala kolejowa Katowice-Warszawa. Poszczególne sołectwa mają połączenie autobusowe PKS z miastami Zawiercie i niektóre z miastem Myszków.

Walory krajobrazowe gminy to rzeźba terenu - łagodne wzgórza ozdobione malowniczymi skałkami, ze zróżnicowaną szatą roślinną tj. lasy iglaste i liściaste, łąki i pastwiska, kępy krzewów oraz różne uprawy. Atrakcją turystyczną są "skałki jurajskie" w Rzędkowicach, pozwalające na uprawianie wspinaczki skałkowej. Występuje możliwość uprawiania wędkarstwa w sztucznych zbiornikach we Włodowicach i Rudnikach.

Tereny pełne "ostańców", skalistych wzgórz i wąwozów nadają się doskonale do uprawiania turystyki pieszej, rowerowej i wspinaczkowej. Przez Gminę przebiegają piesze szlaki turystyczne:

MIEJSCOWOŚCI

Gmina Włodowice liczy 10 miejscowości leżących nieopodal lub na szlakach jury Krakowsko-Częstochowskiej. (Włodowice, Góra Włodowska, Hucisko, Morsko, Kopaniny, Parkoszowice, Rudniki, Rzędkowice, Skałka, Zdów)

Najbardziej wartymi zainteresowania są:

Góra Włodowska
Wieś - 1,5 km od Włodowic. Leży na Szlaku Zamonitu. PKS - kursy do Myszkowa.

Morsko
Wieś - 4 km od Włodowic. Nie opodal przebiegają szlaki Orlich Gniazd i Warowni Jurajskich, rozpoczyna się Szlak Kroczyce-Zamek Morsko.

Przystanek PKS - kursy do Zawiercia oraz MPK z Zawiercia. Sklep spożywczy, urządzenia rekreacyjne. Ośrodek wypoczynkowy na zamku, znajdujący się na wschodnim wzgórzu, górującym nad wsią. Liczne domki kempingowe, basen kąpielowy, wyciąg narciarski, pola namiotowe.

Ruiny średniowiecznego zamku z XIV lub XV wieku., zburzonego w XVII w. Do dzisiaj zachowały się resztki murów na wysokiej skałce oraz zarysy fosy i wałów. Ruiny zamków znajdują się na terenie ośrodka wypoczynkowego.

Rudniki
Leżą na Szlaku Warowni Jurajskich.
Wieś - 4 km od Zawiercia, 5 km od Włodowic.. Przystanek PKS - kursy do Myszkowa, Zawiercia. Sklepy spożywcze, szkoła, korty tenisowe, stadnina koni.

Rzędkowice
Leżą na Szlaku Mrzygłód-Góra Zborów.
Wieś niedaleko od Włodowic. Przystanek PKS - kursy do Zawiercia. Sklepy spożywcze, knajpki, agroturystyka, schronisko młodzieżowe, pola namiotowe, szkółki wspinaczkowe, jedne z najbardziej znanych skałek wapiennych na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej.

Zdów
Leży na Szlaku Orlich Gniazd i Warowni Jurajskich.
Wieś 10 km od Włodowic. Przystanek PKS - kursy do Zawiercia. Sklepy spożywcze, szkoła podstawowa, źródło i rzeka Białka - krystalicznie czysta woda


Na terenie gminy znajduje się wiele szlaków turystycznych:

- Część szlaku "Orlich Gniazd"
- Część szlaku "Warowni Jurajskich"
- Część szlaku "Zamonit"
- Szlak Mrzygłód - Góra Zborów
- Szlak Kroczyce - Zamek Morsko


źródło: www.wlodowice.pl


wyświetleń: 10580

autor: agrojura.pl

Atrakcje w gminie Włodowice

 • Okiennik Mały-Morski

  data dodania: 2010-02-11 13:59:44

  Okiennik Mały, fot. Marcin CzajkaOkiennik Mały zwany także Morskim jest mniej znanym i trudniej dostępnym aniżeli Okiennik Skarżycki. Znajduję się on w lasku nieopodal Ośrodka Rekreacyjnego "Morsko".   Wyświetl większą mapę czytaj dalej »

 • Cmentarz we Włodowicach

  data dodania: 2009-08-20 08:52:08

  Na cmentarzu we Włodowicach pochowani są żołnierze austriaccy (35) i rosyjscy (4) polegli w czasie walk w listopadzie 1914r. W bardzo dobrym stanie zachowały się żeliwne krzyże i można z nich odczytać nazwiska poległych. Miłośnicy historii Pierwszej Wojny ... czytaj dalej »

 • Skałki rzędkowickie

  data dodania: 2009-07-25 23:00:43

  Skałki RzędkowickieSkałki rzędkowickie to imponujący mur skalny rozciągający się na odległość półtora kilometra, widoczny z kikudziesięciu kilometrów. Rejon składa się z  łańcucha ostańców skalnych, które najwyższe sięgają 30 ... czytaj dalej »

Strona główna

Informacje o 48 gminach jurajskich, baza agroturystyk, hoteli, pensjonatów, punktów gastronomicznych, atrakcje, aktualne wydarzenia