Strona główna

Jurajski Serwis Turystyczny - Jura, noclegi, agroturystyka

wyszukiwanie zaawansowane
wtorek, 2 marca 2021 r.
imieniny obchodzą: Helena, Karol
  • banerek_agrojura

Gmina Żarnowiec

Strona główna » Gminy » Gmina Żarnowiec

data dodania: 2009-07-10 09:49:06

gmina: Żarnowiec
powiększ

Gmina Żarnowiec w układzie administracyjnym stanowi północno –wschodnią część województwa śląskiego, na styku z dwoma województwami: od wschodu ze świętokrzyskim, od południa zaś z małopolskim. Geograficznie jest częścią Wyżyny Małopolskiej na przejściu Wyżyny Częstochowskiej w Nieckę Niedziańską. Południowo – zachodnia część gminy ma urozmaiconą  rzeźbę terenu ze wzniesieniami do 380 m. n.p.m. Jest ona objęta Zespołem Jurajskich Parków Krajobrazowych po Chlinę i Wolę Libertowską, rejon Udorza oraz trzy hektary parku przydworskiego ze stawami uznano jako park krajobrazowy. Pozostałą część gminy stanowią tereny płaskie z zaznaczonymi dolinami rzek. Na jej obszarze występują zasoby wód powierzchniowych z rzekami: Pilicą, Żebrówką, Uniejówką, Udorką, Stokiem, Jagiełką.

Gmina Żarnowiec położona jest w dolinie leżącej w północno – wschodniej części województwa śląskiego.  Gmina Żarnowiec graniczy: od południa z Gminami: Wolbrom i Charsznica, od Wschodu z gminami Kozłów i Słupia Jędrzejowska.

Powierzchnia ogólna wynosi 12477 ha, z tego: użytki rolne 9078 ha, lasy 2788 ha,  teren zabudowany 249 ha, drogi 218 ha. Teren jest równinny 270 – 280 m. n.p.m. z niewielkimi wyniosłościami w miejscowościach Udórz i Chlina 363 m. n.p.m.                   
 Zbiorniki wodne, rzeki.
Przez Gminę przepływają następujące rzeki:
- rzeka Pilica
- rzeka Udorka
- rzeka Żebrówka
- rzeka Uniejówka 
- rzeka Kośmidrówka

Ponadto przez obszar gminy przepływają mniejsze cieki wodne (strugi, potoki) stanowiące odnogi i dopływy w/w rzek.

Szata roślinna, to głównie pola uprawne, łąki, lasy iglaste, które stanowią 20% powierzchni gminy. W strukturze osadniczej gminy dominuje przestrzennie uporządkowana forma wsi typu jednostronnie zabudowanej. Odległość czasowa (samochód osobowy) od aglomeracji miejskiej przedstawia się następująco: Kraków 50 min., Katowice 60 min., Częstochowa 70 min., Zawiercie 30 min., Olkusz 30 min.


TURYSTYKA

Żarnowiec to dobry punkt wypadowy w teren Jury Krakowsko - Częstochowskiej. Dogodne połaczenia komunikacyjne (gmina posiada dobrze rozbudowaną drogową sieć komunikacyjną, niemal w całości posiadającą nawierzchnię asfaltową) z Katowicami, Krakowem, czy bliższymi Zawierciem bądź Olkuszem umożliwiają łatwy dostep do miasta. Gmina Żarnowiec to gmina czysta pod względem ekologicznym. Zajmuje powierzchnię 12.477 ha z czego 2.820 ha zajmują lasy obfitujace w grzyby i jagody, zapewniające wspaniały relaks spacerowiczom. W uroczych i malowniczych miejscowościach snują sie czyste rzeki i strumyki. To właśnie w Udorzu z "Udorki", w Otoli Małej z "Jagiełki", w Łanach Wielkich i w Brzezinach ze "Stoku", w Jeziorowicach i w Otoli z "Żebrówki" a w Zabrodziu z "Uniejówki" można się napić źródlanej wody. Gmina posiada swój niepowtarzalny urok i klimat rodzący się wsród lasów, pól, stawów, i rzek. Jest tutaj wszystko, co zapewnia wspaniały wypoczynek: przepiękne lasy, krystalicznie czysta woda, świeże pachnące żywicą powietrze oraz niezapomniane krajobrazy. Na uwagę zasługują obiekty zabytkowe o szczególnym znaczeniu dla dziedzictwa narodowego:

Kościół Parafialny w Łanach Wielkich pod wezwaniem Św. Wojcecha wzniesiony w 1335 roku, częściowo przebudowany w XIX wieku. Wykazuje cechy architektury progotyckiej i gotyckiej. Odnowiony w latach 2005 - 2007 przy współudziale środków unijnych, samorządu Gminy Żarnowiec i Skarbu Państwa.

źródło: www.zarnowiec.pl


wyświetleń: 9429

autor: agrojura.pl

Strona główna

Informacje o 48 gminach jurajskich, baza agroturystyk, hoteli, pensjonatów, punktów gastronomicznych, atrakcje, aktualne wydarzenia