Strona główna

Jurajski Serwis Turystyczny - Jura, noclegi, agroturystyka

wyszukiwanie zaawansowane
wtorek, 2 marca 2021 r.
imieniny obchodzą: Helena, Karol
  • banerek_agrojura

Gmina Irządze

Strona główna » Gminy » Gmina Irządze

data dodania: 2009-07-10 10:28:39

gmina: Irządze
powiększ

Gmina Irządze to gmina wiejska w województwie śląskim, w powiecie zawierciańskim. W latach 1975-1998 gmina położona była w województwie częstochowskim.

Położona około 90 km od Katowic. Graniczy z Miasto - Gminą Szczekociny oraz gminami : Kroczyce, Lelów, Niegowa.

Irządze to miejscowość o ponad tysiącletniej przeszłości /najstarsza wzmianka w 977 roku/. Nazwa wiąże się z czeską księżną Dąbrówką - matką chrzestną Polski, która po zawarciu zwiazku małżeńskiego z pogańskim księciem Mieszkiem I podróżując do Poznania w roku 965 zatrzymała się obok istniejącego prężnego Opola twierdząc że to są "Jej rządza - rządy". Opole Irządzkie aż do 986r. należało do Czech i stanowiło znaczący gród w państwie Wiślan, które zchrystranizował Swiętopeł Morawski z pomocą Metodego. Wynika stąd, że Opole Irządzkie przyjęło chrześcijaństwo w obrządku bizantyjskim jeszcze przed chrztem polskim.

Ziemie te stanowiły uposażenie żon królowych i księżnych władców polskich. Od roku 1220 część wsi należała do klasztoru a część do dziedziców stanu rycerskiego herbu LIS - /zm. 21.07.1229r./

W roku 1987 obchodzono jubileusz 1020 - lecia istnienia miejscowości Irządz. W czasie uroczystości wręczono Gminie Irządze odznaczenia nadane przez Radę Państwa "Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski".

ZABYTKI

- Kościół Parafialny pod wezwaniem Św. Wacława - wybudowany około 1326 roku. Przebudowany w roku 1390 przez Stefana Świętopełka z Zawady herbu LIS. W roku 1657 spalony przez Szwedów. Po wojnie pod koniec tegoż wieku kościół został odbudowany ale wskutek tego stracił dawną swoją cechę i okazałość. Mury i wieża zostały zniżone. Sklepienie zastąpiono sufitem z belek. Mimo to świątynia przedstawia się okazale i stanowi istotną ozdobę całej okolicy.

Parafia Irządze ma być jedną z najdawniejszych. Wieś miała być uposażeniem żon książąt polskich, jak Dąbrówki, Ryksy i innych. Stąd miała powstać nazwa 'jej rządze - rządy'.

- Zabytkowy zespół parkowo - dworski w Irządzach - dwór budowany w XVIII wieku dla rodziny Misiewskich. Obecnie właścicielem jest Urząd Gminy. W budynku dworu znajduję się biura Urzędu Gminy, Urządu Stanu Cywilnego, Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej, Zakład Komunalny.

Zabytkowy zespół parkowo - dworski w Zawadzie Pilickiej

- Dwór budowany w XVIII wieku Do roku 1995 w budynku znajdowała się Szkoła obecnie własność prywatna.

- Zabytkowy zespół parkowo - dworski w Wygiełzowie

- Dwór budowany w pierwszej połowie XIX wieku. Obiekt jest klasycznym przykładem polskiego XIX-wiecznego dworu. Ma dobre proporcje i prostą szlachetną dekorację. Obecnie stanowi własność Agencji Rolnej Skarbu Państwa.


Pomniki przyrody

- Park w Irządzach stanowi cenny zabytek XVIII wieczny sztuki ogrodowej
- Ogród barokowy w typie włoskim o cechach francuskich
- Lipa drobnolistna /obwód 750cm./ przy budynku dworu w Irządzach
- Dąb szypułkowy /obwód 494cm./ w Bodziejowicach
- Modrzew europejski /obwód 220cm./ w Zawadzie Pilickiej koło dworu
- Lipa drobnolistna /obwód 230cm./ w Zawadzie Pilickiej koło dworu
- Topola biała /obwód 520cm./ w Irządzach przy kościele
- Dąb szypułkowy /obwód 370cm./ w Irządzach
- Dąb szypułkowy /obwód 300cm./ w Bodziejowicach

źródło: www.irzadze.pl; wikipedia.pl


wyświetleń: 10333

autor: agrojura.pl

Strona główna

Informacje o 48 gminach jurajskich, baza agroturystyk, hoteli, pensjonatów, punktów gastronomicznych, atrakcje, aktualne wydarzenia