Strona główna

Jurajski Serwis Turystyczny - Jura, noclegi, agroturystyka

wyszukiwanie zaawansowane
poniedziałek, 19 kwietnia 2021 r.
imieniny obchodzą: Alfa, Tytus
  • banerek_agrojura

Gmina Babice

Strona główna » Gminy » Gmina Babice

data dodania: 2009-07-03 13:07:52

gmina: Babice
powiększ

Gmina Babice położona jest w północno-zachodniej części województwa małopolskiego, w powiecie chrzanowskim na granicy południowej części Grzbietu Tenczyńskiego i doliny Wisły. Obejmuje obszar 54,4 km2 powiatu chrzanowskiego. Zamieszkuje ją 8.853 mieszkańców (dane wg stanu na dzień 31.12.2007). Położona jest w tzw. „złotym środku” – równej odległości od dużych aglomeracji miejskich Krakowa (ok. 38 km) i Katowic (ok. 40 km), a także blisko Oświęcimia (ok. 22 km) i Wadowic (27 km), co sprzyja szczególnie wypoczynkowi weekendowemu. Posiada dobre połączenia komunikacyjne; leży w odległości 10 km od węzła trzebińsko-chrzanowskiego autostrady A-4.

W skład gminy wchodzi siedem sołectw: Babice, Jankowice, Mętków Olszyny, Rozkochów, Wygiełzów i Zagórze, na terenie których znajduje się wiele atrakcyjnych i specyficznych miejsc wartych odwiedzenia.

Najbardziej zielona i sielska z gmin powiatu chrzanowskiego stanowi jej naturalne zagłębie turystyczne. Przyciąga turystów nieskażoną przyrodą, pięknymi widokami oraz zabytkami architektury obronnej, sakralnej i wiejskiej.

Gmina Babice leży w otulinie Jurajskich Parków Krajobrazowych, a lasy – jej naturalne bogactwo zajmują ok. 40% powierzchni. Te naturalne „zielone płuca” filtrują powietrze, w związku z czym nie występuje tu problem skażenia środowiska.

Ze względu na wyjątkowe walory przyrodnicze na terenie gminy zostały utworzone dwa rezerwaty przyrody: Lipowiec i Bukowica. Ciekawostką w rezerwacie Bukowica jest miedzy innymi nie występujące w tym rejonie geograficznym skupisko lasów bukowych. W sąsiedztwie Bukowicy leży wzniesienie zwane Grodziskiem, na którego szczycie znajduje się płaska przestrzeń o powierzchni ok. 2 ha otoczona resztkami kamiennego obwałowania grodziska datowanego na wieki od VII do XI w. n.e.

Na terenie gminy nie działają zakłady przemysłowe. Większość mieszkańców pracuje najczęściej w sąsiednich miastach. Wsie Olszyny i Jankowice położone w południowej części gminy specjalizują się od lat w wyplataniu koszy oraz wyrobów artystycznych z wikliny.

Strudzonych turystów chętnie przyjmą gospodarstwa agroturystyczne, które oferują tanie noclegi, wiejskie produkty żywnościowe oraz możliwość relaksu, dłuższego, rodzinnego wypoczynku z dala od zgiełku miast.

Przeprowadzone badania potwierdziły wysoką czystość gleb na terenie Gminy Babice. Znikome jest również zanieczyszczenie powietrza (zawartość pyłów i gazów znacznie poniżej obowiązujących norm). Bociany – ptaki wybredne co do jakości środowiska przybywając co roku do wielu miejsc na terenie gminy, potwierdzają pozytywne wyniki przeprowadzonych w tym zakresie badań.

Przez teren gminy przebiegają dwie specjalnie oznakowane ścieżki dydaktyczne z wielkim bogactwem elementów historycznych, przyrodniczych i krajobrazowych.

Przez teren gminy przebiegają trzy szlaki turystyczne: żółty, zielony i czerwony. Szlak żółty biegnie przez Zagórze (rezerwat przyrody Bukowica) – Wygiełzów Nadwiślański Park Etnograficzny - ruiny zamku na wzgórzu Lipowiec. Szlak zielony: przez Zagórze – obok Gminnego Ośrodka Sportu i Rekreacji – rezerwat przyrody Bukowica – Wygiełzów – Nadwiślański Park Etnograficzny - zamek na wzgórzu Lipowiec. Szlak czerwony: Mętków (obok kościółka modrzewiowego pw. Matki Bożej Częstochowskiej) – Babice – zamek na wzgórzu Lipowiec .

Na bazie istniejących duktów leśnych oraz dróg transportu rolnego utworzono ścieżki rowerowe, udostępniające ciekawe miejsca w gminie i umożliwiające uprawianie czynnego wypoczynku. Prze Babice przebiegają dwa międzynarodowe szlaki rowerowe: Kraków-Morawy-Wiedeń Greenway oraz Eurovelo 24.

Dla pasjonatów wędkarstwa i nie tylko – dużą atrakcją jest ośrodek utworzony w Rozkochowie na bazie stawu Ostrówek oraz Starorzecza Wisły poszerzonego o pożwirowe wyrobisko. Sposób zagospodarowania terenu podporządkowany jest założeniom zachowania wszystkich walorów przyrodniczych tak flory, jak i fauny tego miejsca.

Przy drodze krajowej Oświęcim – Kraków, w lesie przy zjeździe do miejscowości Zagórze, w pobliżu rezerwatu Bukowica znajduje się ośrodek rekreacyjno-sportowy.

źródło: www.babice.pl


wyświetleń: 6970

autor: agrojura.pl

Atrakcje w gminie Babice

  • Zamek Lipowiec w Wygiełzowie

    data dodania: 2009-08-17 13:22:46

    Dawny zamek biskupów krakowskich, zachowany w formie zakonserwowanej ruiny, zlokalizowany na wapiennym wzgórzu (362 m n.p.m.) o tej samej nazwie, będącym częścią tzw. Grzbietu Tenczyńskiego, w sąsiedztwie wsi Wygiełzów i Babice. Jedna z ... czytaj dalej »

Strona główna

Informacje o 48 gminach jurajskich, baza agroturystyk, hoteli, pensjonatów, punktów gastronomicznych, atrakcje, aktualne wydarzenia