Strona główna

Jurajski Serwis Turystyczny - Jura, noclegi, agroturystyka

wyszukiwanie zaawansowane
niedziela, 7 marca 2021 r.
imieniny obchodzą: Kajetan, Paula
 • banerek_agrojura

Gmina Ogrodzieniec

Strona główna » Gminy » Gmina Ogrodzieniec

data dodania: 2009-08-17 09:36:41

gmina: Ogrodzieniec
powiększ

Gmina Ogrodzieniec to gmina miejsko-wiejska w województwie śląskim, w powiecie zawierciańskim. W latach 1975-1998 gmina położona była w województwie katowickim.

TURYSTYKA

Ważny ośrodek turystyczny leżący na Szlaku Orlich Gniazd.

Miejscowość nie obejmuje terenu zamku obronnego Ogrodzieniec, który tak naprawdę znajduje się w sąsiedniej wsi - Podzamczu. Podczas okupacji niemieckiej wprowadzono (nieoficjalnie) niemiecką nazwę nazistowską Bonerburg, pochodzącą od polskiej szlacheckiej rodziny Bonerów - właścicieli zamku w XVII wieku.

W Podzamczu znajduje się też najwyższe wzniesienie całej Wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej - Góra Zamkowa lub Góra Janowskiego o wysokości 515,4 m n.p.m.

W sezonie 2008 został otwarty dla zwiedzających odbudowany (na podstawie badań archeologicznych) drewniany Gród Królewski na Górze Birów. W przyszłości planowane są dodatkowe atrakcje dla zwiedzających jak park linowy czy ściana wspinaczkowa. Powstaje również nowy szlak turystyczny tzw. Szlak Warowni Ogrodzienieckich prowadzący z zamku Ogrodzienieckiego na Górę Birów.

„Prochownia” w Ogrodzieńcu, czyli ruiny carskiej fabryki prochu, fragmenty pamiątki militarnej z początków XX w. to jedna z nietypowych atrakcji turystycznych w gminie Ogrodzieniec – „zabytkowy” obiekt przemysłowy. Do dnia dzisiejszego zachowały się resztki murów, wysokie słupy zbudowane z cegły, które oddzielały działy prochowni, zarys stawów przeciwpożarowych, dewastacji uległ wodociąg, którym doprowadzano wodę z Krępy. Pozostałości prochowni z początku ubiegłego stulecia, około 1907 roku, znajdują się w lesie pośród sosen, przy trasie na Dąbrowę Górniczą: Ogrodzieniec–Łazy, na czarnym szlaku turystycznym „Prochownia” w sąsiedztwie czarnego szlaku Józefów–Krępa. Zniszczeniu uległa podczas I wojny światowej.


HISTORIA

Zalążkiem osady była warowna siedziba szlachecka, przy której z czasem wyrosło miasto. Data jego założenia pozostaje jednak nieznana. Prawa miejskie przypuszczalnie w 1386 r. W 1241 r. Ogrodzieniec został najechany przez Tatarów, którzy spalili miasto i zamek. Po najeździe drewniany dotąd zamek odbudowany został z kamienia. Pod koniec XIII w. wybudowano w mieście zajazd. Położenie Ogrodzieńca sprzyjało rozwojowi handlu, którym trudnili się przeważnie Żydzi. W XIII i XIV w. w puszczach ogrodzienieckich organizowano polowania na grubą zwierzynę.

W 1784 r. Ogrodzieniec otrzymuje przywilej na organizację 12 jarmarków rocznie.

W 1795 r. pod zaborem pruskim (Nowy Śląsk), od 1815 r. w zaborze rosyjskim (Królestwo Polskie).

W 1886 r. były tu 162 domy (w tym 26 murowanych) i ok. 1000 mieszkańców (w tym 163 Żydów).

Do 1956 r. w powiecie olkuskim, potem do 1975 i od 1999 r. w powiecie zawierciańskim.

źródło: wikipedia.pl


wyświetleń: 8070

autor: agrojura.pl

Atrakcje w gminie Ogrodzieniec

 • Fabryka prochu w Ogrodzieńcu

  data dodania: 2013-08-21 12:07:46

  Wizualizacja obiektów fabrykiRuiny ogrodzienieckiej fabryki prochu z przełomu XIX i XX wieku na czarnym szlaku turystycznym z Krępy do Józefowa. Wirtualny spacer umożliwia zapoznanie się z technologią produkcji i obiektami fabryki.  Ta i inne atrakcje turystyczne zachęcają do ... czytaj dalej »

 • Grochowiec Wielki w Ryczowie

  data dodania: 2010-07-26 14:38:55

  Grochowiec Wielki to skała wyróżniająca się pięknem i wysokością położona we wsi Ryczów, w gminie Ogrodzieniec. Skała jest doskonałym punktem widokowym na całe pasmo Smoleńsko-Niegowonickie.  Ze szczytu skały roztacza się widok na ... czytaj dalej »

 • Ośrodek Krępa w Ogrodzieńcu

  data dodania: 2010-02-12 13:16:57

  Krępa, fot. Marcin CzajkaOśrodek rekreacyjno-wypoczynkowy Krępa ze źródłąmi wypływającego tam potoku jest częściowo zagospodarowany. Dawniej czynny był tam  basen po którym teraz została jedynie betonowa niecka. Przy ośrodku znajduje się brodzik ze ... czytaj dalej »

Strona główna

Informacje o 48 gminach jurajskich, baza agroturystyk, hoteli, pensjonatów, punktów gastronomicznych, atrakcje, aktualne wydarzenia