Strona główna

Jurajski Serwis Turystyczny - Jura, noclegi, agroturystyka

wyszukiwanie zaawansowane
poniedziałek, 19 kwietnia 2021 r.
imieniny obchodzą: Alfa, Tytus
 • banerek_agrojura

Gmina Wielka Wieś

Strona główna » Gminy » Gmina Wielka Wieś

data dodania: 2009-07-09 13:44:39

gmina: Wielka Wieś
powiększ

Gmina Wielka Wieś leży na południowym cyplu pasa Jury Krakowsko-Częstochowskiej, na północny zachód od Krakowa (ok. 15 km od jego centrum). Część południowa gminy ma charakter łagodnie wznoszącego się płaskowyżu, część północna opada gwałtownie ku dolinom Prądnika, Kluczwody i Będkówki. Charakterystyczną cechą terenu są formy krasowe oraz liczne wapienne ostańce - skałki wznoszące się ponad pofałdowany teren rolniczy. Teren Gminy ze względu na swe wysokie walory krajobrazowe i liczne atrakcje turystyczne jest miejscem sobotnio-niedzielnego wypoczynku i jest również oazą spokoju, gdzie wielu Krakowian postanowiło zamieszkać na stałe uciekając od wielkomiejskiego gwaru.  Siedziba władz Gminy znajduje się w Wielkiej Wsi. Gmina ma charakter rolniczy. Jest w niej ok. 1400 gospodarstw.

PRZYRODA

Jaskinia Wierzchowska Górna

-długość 975 m.
-glębokość 25 m
-wysokość otworów 390, 388, 399 m npm
-położenie wejścia dol. Kluczwody, Wierzchowie

Najliczniej odwiedzaną atrakcja turystyczna na terenie naszej gminy jest Jaskinia Wierzchowska Górna, znajdująca się w Dolinie Kluczwody, około 16 kilometrów od Krakowa.
 
Jest największą tego typu formą krasową na Wyżynie Krakowskiej. Jest ona obiektem dobrze poznanym dzięki licznym przeprowadzonym tu badaniom naukowym.
Jaskinia posiada trzy otwory wejściowe.
Przed dolnymi wylotami znajduje się taras utworzony z materiału namuliska, które niegdyś wyścielało jaskinię i zostało rozkopane i wywiezione w czasie prac poszukiwawczych w drugiej połowie XIX wieku.
 
Znaleziono w nim wiele kości  zwierząt żyjących w epoce lodowcowej [plejstocenie] , a także ślady bytności człowieka z epoki neolitu. Pochodzą stąd m.in. kości niedźwiedzia jaskiniowego, z których zmontowany szkielet stanowi cenny okaz Muzeum Przyrodniczego PAN w Krakowie.
 
Ogólna długość korytarzy i komór wynosi ok. 1000 m. Jaskinia Wierzchowska Górna jest jedną z pierwszych jaskiń w Europie przystosowanych do obsługi ruchu turystycznego, posiada najdłuższą trasę turystyczną w jaskiniach Polski. Zwiedzenie trasy turystycznej zajmuje około godziny.
 
Warto ją odwiedzić ze względu na zawiły i urozmaicony układ korytarzy.
 
Wewnątrz znajdują się ciekawe ekspozycje dydaktyczne, makiety dawnych mieszkańców tych terenów - niedźwiedzia, lwa, hieny oraz myśliwego z epoki paleolitu [epoka kamienia łupanego].


ZABYTKI

We wsi Biały Kościół znajduje się Kościół p.w.św Mikołaja , który jest przykładem murowanej architektury sakralnej z II poł. XIX wieku. W ołtarzu głównym kościoła znajduje się XVII wieczny obraz Matki Boskiej Śnieżnej. Istnieje dawne podanie, że w miejscu obecnego koscioła znajdowała sie przed wiekami kapliczka, przy której mieszkał starzec, a przejeżdżajacych tym traktem błagał o ofiarę na obielenie kosciółka. Często utrzymany i wybielony zyskał nazwę Białego Koscioła. 
 
Natomiast w  Modlnicy znajduje się piękny zabytkowy Kościół z XVI p. w. św. Wojciecha wieku z późniejszymi niewielkimi przeróbkami.Jest to jeden z najstarszych tego typu obiektów sakralnych w Polsce.Powstał w 1553 roku, a konsekrowany był w 1555. Jest to prawdopodobnie trzeci kościół w Modlnicy, który podobnie jak wczesniejsze jest fundowany pod patronatem św. Wojciecha. Wyrazem czci dla swiętego jest także obraz namalowany przez Jana Zamojskiego, pochodzacy z okresu późnego baroku, który znajduje sie w kościele parafialnym. Kościół w Modlnicy wchodzi w skład Małopolskiego Szlaku Architektury Drewnianej
 
Barokowo-klasycystyczny Dwór Konopków z II poł. XVIII wieku , otoczony pięknym parkiem ze starym drzewostanem. Budynek ten to doskonały przykład polskiej architektury dworskiej. Obecnie jest to Dom Pracy Twórczej Uniwersytetu Jagiellońskiego. Na przełomie XV iXVI wieku majątek w Modlnicy nalezał do bogatej rodziany Salomonów, którzy doprowadzili go do rozkwitu. W miejscu starego zamku obronnego Michał Salomon zbudował piekny renesansowy dwór. W roku 1782 w posiadanie Modlnicy weszli Konopkowie Herbu Nowina, w rękach tej rodziny dwór pozostawał do 1945 roku. Dom Konopków stał się miejscem spotkań wielu znakomitych osobistości ówczesnego świata artystycznego i naukowego. W 1949 roku przekazany został Uniwersytetowi Jagiellońskiemu jako Dom Pracy Twórczej, potem jako filia Muzeum UJ. Od 1995 roku dwór spełnia rolę Ośrodka Konferencyjno-Recepcyjnego Rektora UJ.
 
We wsi Giebułtów znajduje się uroczy Kościół pod wezwaniem Św. Idzie go z lat 1602-4. Wewnątrz zachowane są polichromie z XVII w, płyty nagrobne m.in. gotycka Oraczowskich z poł XV w, oraz renesansowa Giebułtowskich z końca XVI w., opatrzona inskrypcjami w języku polskim. W giebułtowie znajduje się także klasycystyczny dwór z zabytkowym parkiem.

źródło: www.wielka-wies.pl


wyświetleń: 8399

autor: agrojura.pl

Atrakcje w gminie Wielka Wieś

 • Dolina Kluczwody

  data dodania: 2009-08-20 14:43:10

  Dolina Kluczwody nazywana również Doliną Wierzchówki – dolina pomiędzy wsią Wierzchowie a Bolechowicami na Wyżynie Olkuskiej. Rozciąga się na długości ok. 6 km. Przepływa przez nią potok Kluczwoda, uchodzący dalej do Rudawy. Od niego ... czytaj dalej »

 • Dolina Będkowska

  data dodania: 2009-08-20 13:41:43

  Dolina Będkowska, zwana też Doliną Będkowicką lub Będkówką – piękna krajobrazowo i posiadająca duże walory przyrodnicze, geologiczne i historyczne dolina potoku Będkówka spływającego z Wyżyny Olkuskiej do Rowu Krzeszowickiego. Jest ... czytaj dalej »

 • Jaskinia Łabajowa

  data dodania: 2009-08-18 12:27:58

  Skały, w których znajduje się jaskinia.Jaskinia znajdująca się w górnej części Doliny Będkowskiej na Wyżynie Krakowsko- Częstochowskiej. Położona jest na terenie wsi Bębło w Gminie Wielka Wieś w niedużej odległości od udostępnionej turystycznie Jaskini Nietoperzowej. Jaskinia ... czytaj dalej »

Strona główna

Informacje o 48 gminach jurajskich, baza agroturystyk, hoteli, pensjonatów, punktów gastronomicznych, atrakcje, aktualne wydarzenia