Strona główna

Jurajski Serwis Turystyczny - Jura, noclegi, agroturystyka

wyszukiwanie zaawansowane
sobota, 15 maja 2021 r.
imieniny obchodzą: Dionizy, Zofia
oferty ze zdjęciem

Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha w Krakowie

Strona główna » Atrakcje » Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha w Krakowie

data dodania: 2009-08-19 11:29:08

gmina: Kraków
powiększ

Manggha (pełna nazwa Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej "Manggha", do sierpnia 2007 r. Centrum Sztuki i Techniki Japońskiej "Manggha") to muzeum znajdujące się przy ul. M. Konopnickiej w Krakowie, w sąsiedztwie bulwarów wiślanych; narodowa instytucja kultury.

W 1920 Feliks Jasieński – krytyk, pisarz i kolekcjoner – przekazał krakowskiemu Muzeum Narodowemu swoje zbiory przedmiotów związanych z Japonią (w tym dzieła malarzy japońskich). Po śmierci kolekcjonera (1929) zbiory nie były wystawiane (czego powodem był m.in. brak miejsca, kolekcja liczyła ponad 6500 przedmiotów), z wyjątkiem wystawy w krakowskich Sukiennicach w 1944. Wystawę tę zobaczył wówczas młody Andrzej Wajda (miał on wtedy 19 lat), który mocno zafascynował się tą sztuką.

W 1987 roku, prawie pół wieku po tamtej wystawie, Andrzej Wajda odebrał nagrodę filmową Kioto. Postanowił całą sumę przeznaczyć na wybudowanie w Krakowie budynku, w którym można by umieścić zbiory Feliksa Jasieńskiego.
W realizacji tego planu Wajdę wsparły władze Krakowa oraz rząd Japonii (pomoc ambasadora Nagao Hyodo). Do powstania fundacji przyczynili się też przyjaciele Andrzeja Wajdy z fundacji Kyoto-Kraków. Około miliona dolarów przekazał na budowę centrum Związek Zawodowy Kolejarzy Japońskich (z przewodniczącym Akira Matsuzaki).

Projekt koncepcyjny wykonał i podarował fundacji Kyoto-Kraków znany japoński architekt Arata Isozaki. Z biurem A.Isozaki, po stronie polskiej współpracował architekt Krzysztof Ingarden i JET Atelier. Jest to bardzo nowoczesny obiekt, odwołujący się jednak do starożytnej sztuki japońskiej. W centrum znajdują się sale wystawowe oraz konferencyjne. Oprócz stałej ekspozycji, organizowane są także wystawy czasowe (związane ze sztuką, kulturą i techniką japońską). Ponadto instytucja prowadzi kursy parzenia herbaty, układania kwiatów (Ikebana) oraz kursy języka japońskiego. Centrum jest siedzibą Ogólnopolskiego Klubu Bonsai.

Centrum Sztuki i Techniki Japońskiej – Manggha w Krakowie zostało otwarte 30 listopada 1994.
W 1997 Centrum Manggha otrzymało Nagrodę Specjalną Fundacji Japońskiej.

11 lipca 2002 r. cesarz Akihito wraz z małżonką Michiko odwiedzili Mangghę. Na specjalne życzenie cesarza zorganizowana została wystawa drzeworytów dziewiętnastowiecznego artysty japońskiego – Utagawy Hiroshige. Para cesarska ofiarowała Centrum sprzęt audiowizualny, który wykorzystywany jest w szkole języka japońskiego.

Od 1 grudnia 2004 Centrum Manggha jest samodzielną instytucją kultury. Do tego czasu była oddziałem Muzeum Narodowego w Krakowie. W 2006 zostało wybrane jako jedna z 20 najciekawszych realizacji architektonicznych w Polsce po 1989 w konkursie "Polska. Ikony architektury."

Centrum działa w oparciu o ustawę o organizowaniu i prowadzeniu działalności kulturalnej oraz Statut Centrum Sztuki i Techniki Japońskiej MANGGHA. Zgodnie ze statutem Centrum jest państwową instytucją kultury posiadającą osobowość prawną, której organizatorem jest Minister Kultury. Nadzór nad Muzeum sprawuje Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego.


wyświetleń: 6216

autor: agrojura.pl

Atrakcje w gminie Kraków

 • Muzeum Ubezpieczeń w Krakowie

  data dodania: 2009-08-19 12:41:43

  Muzeum Ubezpieczeń w Krakowie jest jedynym na świecie muzeum ubezpieczeń. Znajduje się przy ulicy Dunajewskiego 3. Przedstawia ponad dwustuletnią historię istnienia i działalności polskich towarzystw ubezpieczeniowych. W zbiorach muzeum znajduje się ... czytaj dalej »

 • Dworek Jana Matejki w Krzesławicach

  data dodania: 2009-08-19 12:33:14

  Dworek Jana Matejki w Krzesławicach - staropolski dworek wystawiony w 1826 roku, którego obecnym właścicielem jest Towarzystwo Przyjaciół Sztuk Pięknych w Krakowie. Jest to typowa parterowa rezydencja wiejska z dobudówką mieszczącą niegdyś ... czytaj dalej »

 • Park Decjusza w Krakowie

  data dodania: 2009-08-18 14:16:42

  Park znajdujący się w Krakowie, na terenie Woli Justowskiej w dzielnicy VII Zwierzyniec. Park ten został założony ok. 1535 roku przy ulicy Królowej Jadwigi wraz z willą Decjusza. Miał on być miejscem wypoczynku dla przyjeżdżającego do willi ... czytaj dalej »

Opis gminy: Kraków

Strona główna

Informacje o 48 gminach jurajskich, baza agroturystyk, hoteli, pensjonatów, punktów gastronomicznych, atrakcje, aktualne wydarzenia