Strona główna

Jurajski Serwis Turystyczny - Jura, noclegi, agroturystyka

wyszukiwanie zaawansowane
sobota, 15 maja 2021 r.
imieniny obchodzą: Dionizy, Zofia
oferty ze zdjęciem

Kościół w Niegowonicach

Strona główna » Atrakcje » Kościół w Niegowonicach

data dodania: 2009-10-20 09:03:57

gmina: Łazy
powiększ

Wieś Niegowonice od niepamiętnych czasów należała do starej parafii Chechło. Pod koniec XVIIIw. Istniała tu drewniana kaplica dworska. Parafia w Niegowonicach zastała erygowana 10 maja 1802 roku. W tym samym roku, w ciągu 10 miesięcy został wybudowany kościół z kamienia wapiennego, przykryty drewnianym stropem i gontowym dachem z wyniosłą wieżą., z fundacji Franciszka Grabiańskiego – miejscowego ziemianina.

5 maja 1863 roku w lasach koło Błędowa zginęło 8 powstańców ściganych przez Kozaków po bitwie pod Krzykawką. Prochy ich spoczywają na cmentarzu w Niegowonicach a pamięć ich uczczono skromnym kamiennym pomnikiem.

Około 1900 roku kościół został gruntownie odrestaurowany staraniem proboszcza ks. Pawła Czapli.
14 kwietnia 1909 roku pożar zniszczył całkowicie niedawno odnowiony kościół, zostały tylko wypalone mury i zakrystia. Z cennego wyposażenia wnętrza udało się uratować tylko chrzcielnice i zabytkowy krucyfiks zwany „Miłosiernym Panem Jezusem” wyniósł go z płonącego kościoła młody Żyd nazwiskiem Lancman.

Po pożarze przystąpiono do odbudowy kościoła według nowego planu, dokonano jej w latach 1910 – 1911, a wieżę zbudowano w latach 1919-1920. Obecny kościół ma cechy stylu barokowo-klasycystycznego. Szczególnie okazale wygląda trójfazowa fasada z wydatną dwukondygnacyjną attyką i wyniosła wieża zakończona wdzięcznym barokowym hełmem. Wnętrze posiada jedną nawę z transeptem oraz trójbocznie zamkniętym prezbiterium. W transepcie znajdują się dwie boczne kaplice. Polichromię wnętrza wykonał Antoni Dawmont w roku 1932. W ostatnich latach przystąpiono do gruntownej modernizacji kościoła.
 

Źródło: tablice wewnątrz kościoła.


wyświetleń: 6777

autor: agrojura.pl

Atrakcje w gminie Łazy

 • Stawy w Ciągowicach

  data dodania: 2010-02-12 12:24:03

  Staw w Ciągowicach, fot. Marcin CzajkaStawy w Ciągowicach znajdują się na Szlaku Tysiąclecia, którym można dojechać do Zalewu Przeczyce. Stawy te są zarybiane i otoczone pięknym krajobrazem, przez co stanowią świetne miejsce do wypoczynku.     czytaj dalej »

 • Wzgórze Kromołowiec

  data dodania: 2010-02-10 10:03:37

  Wzgórze Kromołowiec, fot. Marcin CzajkaWzgórze Kromołowiec jest ostańcem wapiennym na peryferiach Niegowonic, dostać możemy się tam malowniczą drogą z Ogrodzieńca, która przypomina górskie serpentyny. Jest to początek Pasma Smoleńsko- Niegowonickiego. Rozpościera się z niego ... czytaj dalej »

 • Wieża ciśnień

  data dodania: 2009-10-20 09:21:50

  Przy wąskiej asfaltowej drodze łączącej Łazy z Zawierciem stoi wysoki (24m) ceglany budynek mówiący wiele o historii Łaz i okolicy. Zbudowana w 1898 r. wieża ciśnień była obiektem zasilającym w wodę parowozy stacji rozrządowej Łazy i samą ... czytaj dalej »

Opis gminy: Łazy

Strona główna

Informacje o 48 gminach jurajskich, baza agroturystyk, hoteli, pensjonatów, punktów gastronomicznych, atrakcje, aktualne wydarzenia