Strona główna

Jurajski Serwis Turystyczny - Jura, noclegi, agroturystyka

wyszukiwanie zaawansowane
sobota, 15 maja 2021 r.
imieniny obchodzą: Dionizy, Zofia
oferty ze zdjęciem

Wieża ciśnień

Strona główna » Atrakcje » Wieża ciśnień

data dodania: 2009-10-20 09:21:50

gmina: Łazy
powiększ

Przy wąskiej asfaltowej drodze łączącej Łazy z Zawierciem stoi wysoki (24m) ceglany budynek mówiący wiele o historii Łaz i okolicy. Zbudowana w 1898 r. wieża ciśnień była obiektem zasilającym w wodę parowozy stacji rozrządowej Łazy i samą stację. Na szczycie budowli są umieszczone dwa stalowe zbiorniki, każdy o pojemności ok. 130m3, na niższych piętrach znajdowały się pomieszczenia wykorzystywane na mieszkania służbowe PKP.  Pod koniec XIXw. Stacja Łazy była wyposażona w nowatorskie rozwiązanie: dwie górki rozrządowe pozwalające na wygodne łączenie wagonów w pociągi (ok. 1700 wagonów na dobę). Woda magazynowana w wieży pochodziła z ujęcia na rzece Mitrędze i była pompowana za pomocą parowo napędzanych pomp. Wieża zbudowana jest z cegły, na podstawie ośmioboku, elewacją nawiązuje do średniowiecznej architektury obronnej (mury u podstawy mają ponad 120cm grubości, wyżej już tylko ok. 90cm). Wewnątrz wieży znajduje się klatka schodowa zapewniająca komunikacje z mieszkaniami na piętrach i pomieszczeniem ze zbiornikami. Po wprowadzeniu lokomotyw spalinowych w latach 70-tych XXw. Wieża przestała być użytkowana, w latach 80-tych wyprowadzili się ostatni lokatorzy. W 2003r. Uczniowie Zespołu Szkół w Łazach podjęli inicjatywę uratowania wieży i zagospodarowania jej na galerię i centrum turystyczne. Na dzień dzisiejszy (wrzesień 2009) wieża jest zamknięta, najprawdopodobniej wciąż znajduje się w gestii PKP pomimo że burmistrz Łaz deklarował gotowość jej nieodpłatnego przejęcia na rzecz gminy. Nie jest udostępniona do zwiedzania.

źródła: materiały zebrane przez uczniów Zespołu Szkół w Łazach, artykuł Moniki Ziółkowskiej z www.naszemiasto.pl

Opracowanie i zdjęcia: Wojciech Latacz
 


pierwsza|poprzednia|5| z   5następna strona

wyświetleń: 15256

autor: agrojura.pl

Atrakcje w gminie Łazy

 • Stawy w Ciągowicach

  data dodania: 2010-02-12 12:24:03

  Staw w Ciągowicach, fot. Marcin CzajkaStawy w Ciągowicach znajdują się na Szlaku Tysiąclecia, którym można dojechać do Zalewu Przeczyce. Stawy te są zarybiane i otoczone pięknym krajobrazem, przez co stanowią świetne miejsce do wypoczynku.     czytaj dalej »

 • Wzgórze Kromołowiec

  data dodania: 2010-02-10 10:03:37

  Wzgórze Kromołowiec, fot. Marcin CzajkaWzgórze Kromołowiec jest ostańcem wapiennym na peryferiach Niegowonic, dostać możemy się tam malowniczą drogą z Ogrodzieńca, która przypomina górskie serpentyny. Jest to początek Pasma Smoleńsko- Niegowonickiego. Rozpościera się z niego ... czytaj dalej »

 • Kościół w Niegowonicach

  data dodania: 2009-10-20 09:03:57

  Wieś Niegowonice od niepamiętnych czasów należała do starej parafii Chechło. Pod koniec XVIIIw. Istniała tu drewniana kaplica dworska. Parafia w Niegowonicach zastała erygowana 10 maja 1802 roku. W tym samym roku, w ciągu 10 miesięcy został wybudowany ... czytaj dalej »

Opis gminy: Łazy

Strona główna

Informacje o 48 gminach jurajskich, baza agroturystyk, hoteli, pensjonatów, punktów gastronomicznych, atrakcje, aktualne wydarzenia