Strona główna

Jurajski Serwis Turystyczny - Jura, noclegi, agroturystyka

wyszukiwanie zaawansowane
sobota, 15 maja 2021 r.
imieniny obchodzą: Dionizy, Zofia
oferty ze zdjęciem

Jaskinia Żabia w Podlesicach

Strona główna » Atrakcje » Jaskinia Żabia w Podlesicach

data dodania: 2010-01-19 00:42:38

gmina: Kroczyce

powiększ

Jaskinia Żabia znajduje się nieopodal muru skalnego „Biblioteki” w Podlesicach, jednej z ciekawszych formacji skalnych Jury Środkowej. Wejście jaskini jest niezabezpieczone, dlatego przy podchodzeniu do jej wylotu niezbędne jest zachowanie daleko idącej ostrożności. Zwiedzanie jaskini możliwe jest wyłącznie ze sprzętem speleologicznym. Konieczna jest umiejętność zjazdu i wychodzenia po linie.

Jaskinia odkryta została w 1944 r. przez mieszkańców Podlesic zajmujących się pozyskaniem szpatu. Jeszcze po II wojnie światowej prowadzono tam wydobycie kalcytu. "Z powierzchni schodzimy na dno 8-metrowego komina, opróżnionego w czasie eksploatacji z gruzu i gliny, które go pierwotnie wypełniały. Na dnie zaczyna się wąski, dalej rozszerzający się, przeważnie naturalny korytarzyk, ok. 25 m długi, zawierający miejscami ładne nacieki" – podają relację Szelerewicz i Górny w swojej pracy: Jaskinie Wyżyny Krakowsko-Wielunskiej. Podczas pozyskiwania urobku, na początku lat 50. XX w. nastąpił obryw, który kilkumetrową warstwą zamknął dostęp do jaskini. Dopiero pod koniec lat 70-tych grotołazi zdecydowali się na podjęcie eksploracji. Prace mające na celu usuniecie zawału prowadzono w kwietniu i maju 1979 roku. W czerwcu 1979 roku ostatecznie przekopano zawał, osiągając niedostępne partie jaskini.

Jaskinia ma charakter obszernej studni, przedzielonej mostami. Zwiedzanie najniższych partii, po dużych opadach deszczu lub po roztopach wiosennych, nie należy do przyjemnych, dno jaskini jest bardzo bagniste. Dno jaskini Żabiej zamieszkują ropuchy.

DŁUGOŚĆ: 59 m.
GŁĘBOKOŚĆ:18,5 m.
 


wyświetleń: 7547

autor: Paweł Abucki

Atrakcje w gminie Kroczyce

 • Studnia Szpatowców w Podlesicach

  data dodania: 2010-07-26 14:52:26

  Jaskinia Studnia Szpatowców położona jest nieopodal wsi Podlesice w gminie Kroczyce. Jaskinia zlokalizowana na zboczu wzgórza Dudnik, w lesie bukowym. Otoczona jest metalową barierką. W odległości ok. 100 m. przebiega od jaskini zielony szlak ... czytaj dalej »

 • Góra Apteka w Podlesicach

  data dodania: 2010-07-26 14:34:05

  Góra Apteka znajduje się nieopodal wsi Podlesice (gm. Kroczyce). Wzniesienie to jest drugim co do wysokości po Górze Zborów, liczy 449 m.  n.p.m. Od Podlesic dochodzi się tu przez pola idąc na zachód Z daleka na szczycie bieleją ... czytaj dalej »

 • Zalew w Siamoszycach

  data dodania: 2010-07-26 14:17:47

  Zalew w Siamoszycach, fot. Paweł AbuckiNa terenie gminy Kroczyce, w niecce pomiędzy jurajskimi wzgórzem Łaskawiec, Kiełkowicami i Mokrusem znajduje się zalew w Siamoszycach.  Siamoszyce to mała wieś położona wokół zalewu licząca kilkaset mieszkańców. Zalew ... czytaj dalej »

Opis gminy: Kroczyce

Strona główna

Informacje o 48 gminach jurajskich, baza agroturystyk, hoteli, pensjonatów, punktów gastronomicznych, atrakcje, aktualne wydarzenia